SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN GRİP UYARISI

Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü, son günlerde Türkiye’yi saran (H3N2) grip virüsü ile ilgili açıklama yaptı

banner73
Güncel 11.01.2014, 15:41 11.01.2014, 15:41
19
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN GRİP UYARISI
banner36

Karabük Halk Sağlığı Müdürlüğü, son günlerde Türkiye’yi saran (H3N2) grip virüsü ile ilgili açıklama yaptı


 

grip-salgini


Halk Sağlı Müdürlüğü, Karabük’te henüz gribal bir salgın yoksa da vatandaşların oluşabilecek bir salgın karşısında önlemlerini alması gerektiğini belirtti.

Bir tür virüsün (influenza virüsü), solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalık olduğunun anlatıldığı açıklamada, “Virüs, vücuda girdikten yaklaşık 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Kişi, aşırı derecede halsizdir. Grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta bu halsizlik devam eder. Ateş yükselmiştir ve titreme görülür. Bunlara baş ve karın ağrısı eşlik etmektedir. Hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeydedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir” ifadesine yer verildi.

RİSK GRUBU GRİP AŞISI OLMALI
HSM yetkilileri, grip nedeniyle ciddi hastalık riski taşıyan belirli grupların olduğunu ve bu gruplar için korunmanın büyük önem taşıdığı belirtildiği açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bu sebeple 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, Kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ile 6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananların grip aşısı bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında karşılanmaktadır. Bu kişiler hekime başvurarak reçete ile eczanelerden aşılarını alabilirler. Diğer önemli bir risk grubu da sağlık çalışanlarıdır. Sağlık çalışanları hem kendileri birçok hastayla karşılaştıkları için risk altındadırlar hem de kendileri hasta olduklarında başka insanlara hastalık bulaştırma riski taşırlar. Sağlık çalışanları için her yıl grip aşısı temin edilmekte ve ücretsiz uygulanması yapılmaktadır. Bazı kişiler bir hekim tarafından muayene edilmeden önce grip aşısı ile aşılanmamalıdırlar. Bunlar yumurta alerjisi olanlar (yumurta yediğinde ciddi allerjik reaksiyon geçirenler), geçmişte grip aşısı uygulanmasıyla ciddi alerjik reaksiyon geçirmiş olanlar ve 6 aydan küçük bebeklerdir. Orta dereceli yada ciddi ateşli bir hastalık geçirmekte olan kişilerin geçirdiği hastalığın belirtileri azaldıktan sonra aşılanmaları daha uygun olacaktır. Yukarıda sayılan risk gruplarındaysanız grip geçirdiğinizde hekime müracaat ediniz. Ayrıca grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (Nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurun ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanın. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmayın.”
Yorumlar (0)
7
açık
banner23
banner17
banner18
banner39