OKUL KAPATILMA EYLEMLERİ SÜRÜYOR

75. YIL ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN OKULLARININ KAPANMA KARARI PROTESTOSU SÜRÜYOR   

Güncel 16.05.2014, 18:31 16.05.2014, 18:31
35
OKUL KAPATILMA EYLEMLERİ SÜRÜYOR
banner36

75. YIL ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN OKULLARININ KAPANMA KARARI PROTESTOSU SÜRÜYOR 


 

500 CİVARINDA 75. YIL ANADOLU LİSE ÖĞRENCİLERİ ELLERİNDE PANKARTLARLA ŞEHİR MERKEZİNE KADAR YÜRÜDÜ


 

75-yil-okul-ana-foto

Karabük’te, okullarının İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürüleceğini öne süren 75. Yıl Anadolu Lisesi ve Safranbolu Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri eylemlerine devam etti.

Merkeze bağlı Ergenekon Mahallesi’nde 507 öğrenciye eğitim veren 75. Yıl Anadolu Lisesi’nin İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürüleceğini iddia eden 500 öğrenci ve veli, okul önünde toplanarak şehir merkezine kadar yürüyerek eylem yaptı.

Ellerinde, ’Gitmiyoruz, kalıyoruz’, ‘Bırakın da okulum bana kalsın’, ‘Türkiye derecesi yaptık, ödülü bu mu?’, ‘Acımız büyük, geleceğine sahip çık’ yazılı döviz taşıyan öğrenciler, ‘75 bizimdir bizim kalacak’, ’75 tarihtir kimse silemez’ şeklinde sloganlar atarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü protesto etti.

75. Yıl Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Safinaz Köse, son günlerde okulları üzerinde velilere, öğrencilere, öğretmenlere sorulmadan bir oyun oynanmak istendiğini belirterek, 25 yıldır Karabük’e onuruyla, kalitesiyle eğitim vermeye çalışan binlerce öğrenci yetiştirmiş 75'inci Yıl Anadolu Lisesi ve Safranbolu Anadolu Lisesinin kapatılmaya ve İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülmeye çalışıldığını iddia etti.

Köse, demokratik ülkelerde yetkililer böyle durumlarda kamuoyu araştırması yaparken biz de, 'Ben yaptım oldu' anlayışının devam ettiğini söyledi. 75'inci Yıl Anadolu Lisesi velileri olarak yetkililere seslendiklerini anlatan Köse, şöyle konuştu;

"Hangi gerekçeyle ve ne hakla bunu yapıyorsunuz? Sizin adaletiniz bu mu? Ne hakkınız var bizi mağdur etmeye? Son 10 yıldır okulumuza adım atmaya tenezzül bile etmeyen yetkililerin bir okulun öğrencisi fazla diye böyle bir tasarrufta bulunmaya hakları yok. Yaptığınız uygulama hakkaniyetli değildir. Bizim çocuklarımız uzaydan gelmedi."

Devletin görevinin okul kapatmak değil, okul yapmak olduğunu anlatan Köse, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu dönüşümün kamu yararına olduğunu söyleyen yetkililere cevabımız şudur; ilimiz Kazım Karabekir İmam Hatip Ortaokulunda 15 derslikte 5 ve 6. sınıflarda toplam 57 imam hatip öğrencisi, 7 ve 8. sınıflarda 24 ortaokul öğrencisi bulunmaktadır. Yani 81 öğrenci için 15 derslik tahsis edilmiş durumdadır. Kamu yararı bunun neresindedir? Kamu demek halk demektir. 507 öğrencisi olan bir kurum halk değil mi? Bizim hakkımızı kim gözetecek?” 

20140516AW091979_03MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NDEN AÇIKLAMA
Karabük İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar da yaptığı açıklamada, gelecek yıldan itibaren 75. Yıl Anadolu Lisesine öğrenci almayacaklarını ve okulun zamanla tamamen İmam Hatip Lisesine geçeceğini söyledi.

Gürpınar, şuan 29 derslik olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı;

"Bunun 15'inden fazlası boş. Derslik başına düşen öğrenci sayısı da 17 civarında. Birde aynı bölgede Demir Çelik Anadolu Lisesi var. Mevcut İmam Hatip Lisemizde ise öğrenci sayısı bini aşkın ve derslik başına düşen öğrenci sayısı 30 civarında. Gelecek yıl bu sayının artacağını düşünerek önlem almamız gerekiyordu. Vali beyin koordinatörlüğünde yaptığımız toplantıda 75. Yıl Anadolu Lisesine gelecek yıldan itibaren öğrenci almayacağız ancak mevcut öğrencilerin aynı okuldan mezun edeceğiz. Böylece o okulun yaklaşık 3-4 yıl sonra tamamen dönüşümü sağlanmış olacak." 
Yorumlar (0)
20
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74