MHP'DEN ÇELİK İŞÇİSİNE DESTEK

MHP KARABÜK İL BAŞKANI METİN DEMİREL “MHP OLARAK HER ZAMAN ÇELİK İŞÇİSİNİN ARKASINDAYIZ”

Güncel 09.03.2013, 16:23 09.03.2013, 16:23
13
MHP'DEN ÇELİK İŞÇİSİNE DESTEK
banner36
MHP KARABÜK İL BAŞKANI METİN DEMİREL “MHP OLARAK HER ZAMAN ÇELİK İŞÇİSİNİN ARKASINDAYIZ”

 

mhp_kardemir-destek

MHP Karabük İl Başkanı Metin Demirel, KARDEMİR ve Çelik-İş arasındaki toplu sözleşme görüşmelerini değerlendirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Metin Demirel, Kardemir ve Çelik-İş Sendikası arasında süren ve uyuşmazlık zabtının tutulması ile ilgili açıklama yaptı.

Kardemir çalışanlarının bir çok fedakarlıklar yaparak üretimini artırdıkları, Kardemir A.Ş.’nin Karabük için öneminin herkes tarafından bilindiğini belirten İl Başkanı Metin Demirel şu açıklamalarda bulundu;

20130308AW000748_01
"Kardemir A.Ş. ile Çelik-İş Sendikası arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde gelinen aşamada uyuşmazlık zaptı tutulmuştur. Ara bulucu devrededir. Yaşanan sendikal mücadeleden dolayı toplu sözleşmesiz geçirilen zaman dilimi içinde çelik işçisinin bir çok kaybı olmuştur. İş barışının sağlanmasındaki en önemli unsurlardan olan ücretlerin adaletli bir şekilde belirlenmesi, işin ağırlığına göre tespiti önemlidir. Kardemir çalışanlarının bir çok fedakarlıklar yaparak üretimini artırdıkları Kardemir A.Ş. Karabük’ümüz için önemi herkes tarafından bilinmektedir. Yatırım yapmış üretimi artırma yenileme çalışmaları yapan bir şirketin çalışanları eşit işlerde çalışanlardan aşağıda olmamalıdır. Hangi nedenle olursa olsun emekçinin alın terinin karşılığı hakkınca ödenmelidir.

İşçiler arasında ayrıma neden olacak ücret ve işçileri sıfatlandırma iş barışının önündeki en büyük engeldir. Belli olumsuzlukların yaşandığı iş yerlerinde sendika ve işveren daha duyarlı davranmak zorundadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak çelik işçisinin her zaman yanındayız.

Partimizin temel prensiplerinden olan hak hukuk adalet ilkelerinin uygulanması halinde sağlıklı çalışma ortamı yaşanacağı aşikardır. Önceki yıllarda işçilerin kazanımlarından geri adım attığı ve fedakarlık yaptığı herkes tarafından bilinmektedir. Toplu sözleşme de yapılan fedakarlıkların ve geri alınan hakların tüm çıplaklığıyla her iki taraf tarafından ele alınması gerekmektedir.

Dünya demir çelik sektöründe işçi ücretlerinin bir baremi vardır. Bunun yanında üretimin artması ve çelik işçisinin fedakarlığı ve mevcut ücretlerin azlığı toplu sözleşmede göz ardı edilmemesi gereken unsurlardır. Ayrıca eski işçi yeni işçi ayrımı alın terine karşı saygısızlık eşitlik ilkesine aykırı bir davranıştır. Aynı entegre tesiste çalışanlar arasındaki çeşitli ayrımcılık kesinlikle sağlıksız çalışma ortamı oluşturur. Kardemir A.Ş. yönetimi ve sendika bir araya gelerek fazla vakit kaybetmeden beraberce yükselttikleri üretimin işçilere makul seviyede yansıtılmasını sağlamalıdır.

İşçi ile işveren arasında köprü olan sendika harici unsurlar işçi işveren ilişkilerinin sağlıklı yürümesine engeldir. Kardemir yönetimi ile çelik işçisi ve sendikası arasına başka bir unsurun girmesi doğru değildir. Kardemir A.Ş.’nin sürdürülebilir karlılığı elbette ki önemlidir. Ancak net olan bir şey vardır o da; ağır sanayi iş kolunda Kardemir A.Ş. işçi ücretleri artırılması gereken noktadadır. Kardemir işçisi de bunu hak etmiştir."
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74