KARABÜK VALİLİĞİNDEN 'BONZAİ' UYARISI

Karabük Valiliği "bonzai" konusunda vatandaşları uyardı.  

banner73
Güncel 27.08.2014, 12:54 27.08.2014, 12:54
16
KARABÜK VALİLİĞİNDEN 'BONZAİ' UYARISI
banner36

Karabük Valiliği "bonzai" konusunda vatandaşları uyardı.


 

20140826AW177326_01

 

Karabük Valiliğinden yapılan açıklamada, Dünyada Spice, Bonzai Citrus, K2, Jamaican, Scope, Smoke gibi isimlerle bilinen, bazı kurutulmuş bitki yapraklarına emdirilmesiyle sıvı ve toz şeklinde ambalajlanıp sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturularak piyasaya sürülen bonzainin, esrara benzer etkilere neden olan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu maddesi olduğu belirtildi.

Sentetik maddeleri içinde barındıran bonzainin, esrar ve eroine göre daha tehlikeli olduğu vurgulanan açıklamada, beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açtığı bildirildi.

Bonzainin ani kalp durmalarına neden olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 
" Bonzainin doğal ve bitkisel bir ürün olarak düşünülmesi, kimyasal içeriği ve toksik etkileri ile ilgili bilgi sahibi olunmayışı insanların Bonzai'yi denemelerinde etkili olmaktadır. Solunum yoluyla (burundan çekilerek) alındığında, akciğerler tarafından anında emilerek kana karışır. Beyin gibi diğer organlara da yayılır ve etkileri dakikalar içinde görülmeye başlar. Ağızdan alındığında ise, sindirim sistemi tarafından emilmekte ve karaciğerdeki metabolik aktiviteye bağlı olarak etkileri daha geç görülür. Bonzai alındıktan sonra vücuttaki etki süresi, içindeki etken maddelerin çeşidine ve dozajlarına göre değişir ve saatlerce de sürebilir. Özellikle alkol ile birlikte kullanıldığında halüsinasyonlar, panik ataklar, kusmalar daha sık ve ağır olur. Ne yazık ki, ölüm tribi (vücudundaki uyuşmalardan dolayı felç olacak hissine kapılma, bayılacak gibi olma, kalp kriziyle öleceğini düşünmek gibi içinden çıkamadığı hallerle çok yoğun bir korku ve sıkıntının yaşandığı, bir bakıma panik atak geçirme halidir) denilen bir tür panik atak geçiren birçok insan, yasadışı madde kullanımı nedeniyle hastaneye gidememekte ve bu vakalar ölümle sonuçlanabilmektedir.”

BONZAİN KULLANIMININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Açıklamada ayrıca, “Bonzai kullananlarda, vücut sıcaklığı yükselir, ağrı duyusu azalır, hareketleri yavaşlar ve yüz ifadesi donuklaşır. Vücutlarını, kol ve bacaklarını farklı bir pozisyona sokarlar ve uzun süre öyle kalırlar. Bonzai, vücutta doğal olarak bulunan kannabinoidlere göre, beyinde bulunan CB1 ve bağışılık sistemi ile ilgili CB2 reseptörlerini çok daha güçlü uyardığından etkileri daha uzun sürer. Bu nedenle Bonzai kullanımında ölüm oranları daha sık görülmektedir. Bonzai kullanımının başlıca belirtileri arasında ise; baş dönmesi, halüsinasyon, hafıza kaybı, duygu ve düşünce bozuklukları, oryantasyon bozukluğu, görme ve işitme ile ilgili, algıda bozukluklar, geçici felç durumu, bilinç kaybı, ağrılı uyaranlara duyarsızlık, nöbetler ve koma, çarpıntılar, ritim bozuklukları, kalp atışlarının artması, nabız yükselmesi, kan basıncında (tansiyonda) hızlı düşme, şok, kalp krizi, nefes darlığı, öksürük, kas kasılması, göğüs ağrıları,ağız kuruluğu, bulantı ve kusma, yutma güçlüğü,karın ağrıları ve kanamalar gibi mide bağırsak etkileri,hareket bozuklukları, kaslarda ağrı, sertlik ve kramplar,kan şekeri düşüklüğü,açlık hissi, iştah bozuklukları, sıvı kaybı,elektrolit bozuklukları, vücut ısısının yükselmesi, aşırı terleme gibi metabolik bozukluklar gibi. Uyuşturucu madde kullanımına sebep olan birçok sorun ve faktörler, Bonzai kullanımında da geçerlidir. Ergenlik döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere, özellikle ailevi, sosyal ve kişisel olarak sorun yaşayan 15-30 yaş arasındaki bireyler uyuşturucu tacirlerin ve aracılarının tercih ettiği Bonzai risk grubunu oluşturur” denildi.
Yorumlar (0)
2
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74