KAHVECİ'DEN ORMAN YANGIN ÇIKAN BÖLGEDE İNCELEME

AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ OSMAN KAHVECİ:

Güncel 22.08.2015, 15:46 22.08.2015, 15:46
19
KAHVECİ'DEN ORMAN YANGIN ÇIKAN BÖLGEDE İNCELEME
banner36

AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ OSMAN KAHVECİ:“2020 YILINDAN İTİBAREN KENDİ YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİMİZİ ÜRETECEĞİZ"TÜRKİYE'DE YILDA 2 BİN ORMAN YANGINI MEYDANA GELİYOR"


 

20150822AW506944_01AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, 4 gün önce meydana gelen yangın sonrası yaklaşık 50 hektarlık orman alanının da incelemelerde bulundu.

Milletvekili Kahveci, Türkiye'nin kendi yangın söndürme helikopterini kendisi yapması konusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda karar alındığını ve ihalesi yapıldığını söyleyerek, “ Türkiye 2020 yılından itibaren kendi yangın söndürme helikopterini üretebilecek" dedi.

Safranbolu ilçesine bağlı Çavuşlar köyü yakınlarında 4 gün önce çıkan yangın alanında incelemelerde bulunan Kahveci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, meydana gelen yangının ekiplerin büyük gayretleri sonucunda kısa sürede kontrol altına alındığını belirtti.

Ağustos ayının yangın bakımından hassas bir ay olduğunu ifade eden Kahveci, “Karabük orman varlığı bakımından ülkemizin önemli yerlerinden biri. Ormanımız varsa yangın olması doğaldır. Önemli olan orman yangınlarına karşı tedbirli olmak. Orman yangınlarının en büyük nedeni insan kaynaklı ve elimizdeki istatistiklere baktığımızda bu yüzde 85'ler de. Bu konuda vatandaşlarımız daha dikkatli olmalı. İnsanlarımız ormanlarla iç içe yaşıyor. Türkiye'de ortalama yılda 2 bin adet orman yangını çıkıyor" dedi.

“2020 YILINDA KENDİ YANGIN HELİKOPTERLERİMİZİ ÜRETECEĞİZ”
Devletin her ihtimali gözeterek önemli tedbirler aldığını da kaydeden Milletvekili Osman Kahveci, şunları söyledi:"Orman Genel Müdürlüğü, bölgesinin orman yangınlarında mücadelesinde en güçlü donanımına sahip.

Türkiye ormanlarının yüzde 60'ı yangına birinci derece de hassas bölgelerden oluşuyor. Karabük'te bu bölgelerden biri. AK Parti iktidarlarıyla birlikte orman yangınlarına karşı etkin müdahale için her alanda çok ciddi yatırımlar yapıldı.

Türkiye orman yangınları konusunda ciddi bir yere geldi. Bölgesinin yangın söndürme gücü bakımından bir numara. Komşu ülkelerde meydana gelecek yangınlara da müdahale edebilecek bir güce sahibiz. Karabük Batı Karadeniz Bölgesi'nde yangın söndürme üssü. Öncelerden bir yangına 1 ve 1,5 saat arasında müdahale edilirdi. Şimdi bir yerde yangın çıktığında 15 dakika içinde müdahale edebiliyoruz.

Türkiye kurduğu sistemler ile yangınlara müdahale edebilmede en hızlı ülkelerden biri. 2 bine yakın arazöz ve aracımız var. Türkiye'nin elinde 6 tane yangın söndürme helikopteri var. Yılda ortalama 20-25 yangın söndürme helikopteri kiralanıyor. Zaman zaman bunların temininde sıkıntı yaşıyoruz.

Hükümetimiz döneminde önemli adımlar atıldı. Türkiye'nin kendi yangın söndürme helikopterini kendisi yapması konusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda karar alındı ve ihalesi yapıldı.

20150822AW506944_022020 yılından itibaren kendi yangın söndürme helikopterini üreteceğiz. Belki ileri bir zaman diliminde bunların ihracatı da söz konusu olabilir. Türkiye her alan da gelişimine devam ediyor."

Kahveci’ye incelemesi sırasında Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun ve Karabük Orman İşletme Müdürü Mehmet Emin Uzunsoy da eşlik etti.
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74