KAHVECİ 'KARABÜK BÜYÜYEN BİR KENT'

Güncel 08.02.2015, 23:57 08.02.2015, 23:57
17
KAHVECİ 'KARABÜK BÜYÜYEN BİR KENT'
banner36
kahveci-musiad-1

AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ OSMAN KAHVECİ “AK PARTİ İKTİDARI İLE GELİŞEN BÜYÜYEN YAŞANABİLİR BİR KENT HALİNE GELDİK”


OSMAN KAHVECİ, MÜSİAD'IN VERDİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA KARABÜK'ÜN GELİŞİMİİLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI


 MÜSİAD Karabük Şubesi tarafından ikinci istişare toplantısı düzenlendi.

Çebioğlu Şehr-i Yar restaurant ta düzenlenen yemekte İŞKUR, Halk Sağlığı, BAKKA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm Müdürleri kurumları hakkında işadamlarını bilgilendirdi.

Toplantıya ayrıca, AK parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar, Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu üyesi Çağrı Güleç ve MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Ahmet Nur ile Derneğe üye işadamları da büyük ilgi gösterdi.

Toplantının açılışında konuşan MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Ahmet Nur, ikincisini düzenledikleri istişare ve sohbet toplantılarının belirli aralıklarla devam edeceğini söyleyerek katılımcılara teşekkür etti.

Toplantıda sırasıyla İŞKUR İl Müdürü Coşkun Güven, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, BAKKA Karabük Yatırım Destek Ofisi Müdürü Sakin Eren, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı ile Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin kurumları ile ilgili işadamlarını ilgilendiren yatırımlar konusunda bilgilendirdi.
AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci ise, MÜSİAD’ın Karabük iş dünyasının parlayan yıldızı olduğunu ve kurulmasından dolayı teşekkür ederek kenti öncü kuruluşu olacağını söyledi.

“YAŞANABİLİR VE GELİŞEN BİR KENT OLUYORUZ”
Kahveci, hafta içinde TBMM’de Karabük’ün yatırımlarını ile ilgili konuşma yaptığını hatırlatarak, şunları söyledi;

“Karabük denilince akla önce demir çelik geliyor. Kırda kasabada, köyde hayatımızda demir çelik oldu ve demir çelikle oluşan bir kentiz. Hep güzel, gelişmiş, yaşanabilir bir Karabük olmasını istiyoruz. İş dünyası ve siyaset olarak yaşanabilir bir Karabük nasıl olmalıydı diye düşündüğümüzde ortak noktalarımız var. Ortak noktalara ulaşmak durumundayız. Karabük’ün havası da suyu da temiz olmayan bir kentti ve bu 2002 yılına kadar sürdü. 2002 yılından sonra AK Parti iktidarı ile gelişen büyüyen yaşanabilir bir kent haline geldik. Ekonominin canlanması ile Karabük’te canlandı.

Bu kapsamda KARDEMİR’i ayağa kaldırdık ve 1 milyarın üzerinde yatırım yapan ve 3 milyon ton üretim yapabilen bir KARDEMİR yeniden ayağa kalktı. Artık sokaklarda uzun süre ayrılmış işçimiz yok. Yaşanabilir bir kent olması için eğitim seviyesi arttı. 10 yıl içinde 500’ün üzerinde derslik yapıldı. Eğitim açısından kalitesi yüksek bir kent olduk. Sağlık yatırımı hızla artan bir kent olduk ve bu yönde yatırımlarda devam ediyor. Sadece sağlıkta 25 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Şimdi 150 yataklı ek hastanenin yapılması için çalışmalar yapıyoruz.

Ulaşımda duble yolu bitirdik, çevre yolunda Ahmet Usta bölgesini tünelle geçeceğiz. Demir yolu revizyon çalışmaları sürüyor. Ulaşım için harcanan para 1 milyar liranın üzerinde.

Filyos liman projesi yıllardır konuşuldu ve şimdi AK Parti iktidarı döneminde yılan hikayesine dönen bu dev proje hayata geçiyor. Bu Bartın, Zonguldak ve Karabük için önemli bir sorundu.

Hava kirliliğinin en fazla illerinden olan kenttik. Şimdi doğalgaz kullanma oranı Karabük’te yüzde 95’e çıktı. Karabük nüfusunun yüzde 70’i doğalgaz kullanıyor. Şimdi başımız köylerden dertli ve köylüler bizden doğalgaz talepleri ile karşı karşıyayız. Alt yapı olarak Karabük’ü yaşanabilir kent olarak çok şey yaptık. Ne yapılması gerekiyorsa yaptık. Vilayet olalı 20 yıl oldu ve yeni yeni bütün kurumların binalarını inşa ediyoruz. Şimdi binası olamayan kamu kurumu yok. Sadece kamudan gelen yatırım 50 milyon TL”

“DİĞER İLLERDE KARDEMİR YOK”
Kahveci, Karabük OSB alanın 3 bin dönüm alan üzerinde olduğunu ve tamamen dolduğunu da belirterek, konuşmalarına şöyle devam etti;

“2002 yılında 36 bin kişi istihdam edilirken bugün 53 bin kişi istihdam ediliyor. Bunun 3 bini memur. Gelecek dönem inşallah bu daha da artacak. Yeni birimler ve müdürlükler açıldıkça memur sayıda artacak. Uzun yıllar üniversite ile yatıp kalktık. Her ilçesinde Yüksekokulu olan ve 42 bin öğrencisi olan bir üniversitemiz var. Üniversitenin böylesine büyümesinde ana etken KARDEMİR. Bartın, Zonguldak ve Kastamonu’da üniversiteler var niye bizim gibi büyümedi diye soruyorlar, çünkü oralarda bir KARDEMİR yok. KARDEMİR 50 milyon dolar para harcamış Üniversiteye. Devlet ise sadece bu yıl gönderdiği para 116 milyon TL. Eğer burada üniversite böylesine büyümüşse, ana ayaklarından bir tanesi Devlet, ikincisi de KARDEMİR.

Karabük halkının teveccühü ile bugün 42 bin öğrenciye ulaşmış. Bugün üniversitede 900 tane öğretim görevlisi ve memur var. Bunla birlikte pansiyonculuk ve yurt gelişti. Sağlık Meslek Yüksek Okulunu fidanlık bölgesine yatırım programına aldırdık. 2 bin 200 öğrenci burada eğitim görecek ve öğrencileri biraz daha çarşı kesimine yayılmasını sağlayacağız”

“YAKIMIZA YAPIŞIN ÖNÜNÜZE DÜŞELİM”
Endüstri Bölgesi konusunda da bilgiler veren Kahveci, “Karabük’ün endüstri bölge açısından ihtiyacı var. Yeni yatırımcılar için biz yeni bir alan hazırlamak durumundaydık. Bunla ilgili Eskipazar bölgesinde çalışma var. Adı belki değişebilir. Başka ilden gelecek yatırımcı değil yerli yatırımcılarımızla bunu başarmamız lazım. Burada yatırımcı kahveci-musiad-2arkadaşımız var ama bir türlü birlik oluşturamıyoruz. Kastamonulu işadamları bir araya gelip holding kurmuş ve Kastamonu’ya yatırım yapıyor. Biz bunu hala başaramadık. Bunu yapmamız lazım. Siyaseten biz küçük işlerle değil, sizin önünüze düşelim. Bizim önümüze düşün diye yakamıza yapışın ve bu kapıyı açamadım, şu duvara tosladım deyin. Biz sizle birlikte önünüze düşelim bu kapıları açalım. Elimiz güçlü, partinin ikinci adamı Mehmet Ali Şahin var. Bürokrasiye takılıp bize gelenlerin yüzde 5’i geçmiyor. MÜSİAD üyelerimizin omuz omuza çalışan kurumlardan bir tanesi. Karabük’e bir şeyler yapmak isteyenlerin arkasındayız” dedi.

Kahveci, Karabük’ün Türkiye’de göç veren iller noktasından göç alan iller arasına geldiğini de belirterek, “Kim ne derse desin, Karabük büyüyor ve gelişiyor. Kamu yatırımları açısından son noktaya geldi” diye kaydetti.
Yorumlar (0)
16
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74