İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ

Vali Orhan Alimoğlu’nun İstiklal Marşının, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95. yıldönümünü kutl

Güncel 12.03.2016, 10:49 12.03.2016, 10:49
16
İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ
banner36

Vali Orhan Alimoğlu’nun İstiklal Marşının, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95. yıldönümünü kutladı.

 

20150723AW483785_01
Vali Alimoğlu, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle yâd ettiğini kutlama mesajında, “Büyük Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşında Türk Milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu İstiklal Marşı Şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur.

İstiklal Marşı, Mehmet Akif'in kaleminden, milletimizin birlik ve beraberliği ile başaramayacağı engelin olmadığının en mümtaz ifadesi olarak çıkmıştır. İstiklal Marşı'nı şair, mütefekkir ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın" derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade etmiştir.

İstiklal Marşı, vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan Türk İnsanının, Atatürk önderliğinde, özveriyle başarıya ulaştırdığı, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanıdır. Mehmet Akif, milletine inanan, milletini seven, milletimizin ebediyete kadar hür ve bağımsız olarak yaşamasını isteyen, bu aziz millete yapılacak her türlü hizmetin karşılıksız olarak yapılması gerektiğini en açık şekilde ortaya koyan, bütün bunlar için büyük gayret gösteren, büyük bir şair, yazar, fen, fikir ve devlet adamıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Meclisi’nde kabulünün 95. yılı nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bayrak, vatan uğruna şehit ve gazi olan kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74