GELECEĞİN KAN BAĞIŞÇILARI KAZANIMI KAMPANYASI

Karabük'te Kızılay, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarının işbirliğinde uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağı

banner73
Güncel 20.11.2015, 15:23 20.11.2015, 15:23
12
GELECEĞİN KAN BAĞIŞÇILARI KAZANIMI KAMPANYASI
banner36

Karabük'te Kızılay, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarının işbirliğinde uygulanan ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı’ Projesi'nin uygulanmaya başladığı bildirildi.


 

12270498_10153703904464871_929065929_nİl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı'nın işbirliğiyle yürütülen projede, gönüllü, karşılıksız ve düzenli kan bağışının artırılması ve kan teminindeki sorunların önlenmesinin hedeflendiği "Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Teknik Destek Projesi” yürütüldüğü belirtildi.

Projenin Türkiye genelinde 500 pilot okulda uygulanacağının kaydedildiği, “Bu projeyle kanın acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir gereksinim olduğu gerçeğinden hareketle, güvenli ve yeterli kan tedariki için ülkemizdeki, gönüllü, düzenli ve karşılık beklemeyen kan bağışçılarının sayısının artırılması amaçlanmaktadır.

Proje 81 il ve 500 pilot okulda uygulamaya alınacak. Proje kapsamında Karabük Atatürk Ortaokulu ile Safranbolu Atatürk Anadolu Lisesi pilot okul seçildi.Bu okullarda önce öğrencilere ardından ise velilere eğitimler verilecek” dedi.

Açıklamada ayrıca, “Kampanyaların genel amacı, pilot okullardaki, öğrenciler, öğretmenler, aileler ve tüm toplum bireylerinin kan bağışının önemi hakkında farkındalıklarını ve kazanılan gönüllü ve karşılıksız kan bağışçısı sayısını arttırmaktır.

Kampanyanın temel hedef kitlesi öğrenciler olmakla birlikte, ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin de etkinliklere katılmaları sağlanacak olup bu bağlamda onların farkındalıklarının artmasını sağlamak ve onları gönüllü birer kan bağışçısı olmaya ikna etmek; çocukların da sonraki yaşamlarında gönüllü birer kan bağışçısı olmalarını, konuyu içselleştirmelerini ve buna yönelik olumlu bir tutum geliştirmelerini sağlamaktır” ifadesine yer verildi.
Yorumlar (0)
7
açık
banner23
banner17
banner18
banner39