BEYAZ BARET YOLA ÇIKTI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASA ÇERÇEVESİNDE KURULAN BEYAZ BARET ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ İŞ YERİ SAHİ

Güncel 03.03.2014, 17:51 03.03.2014, 17:51
15
BEYAZ BARET YOLA ÇIKTI
banner36

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASA ÇERÇEVESİNDE KURULAN BEYAZ BARET ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ İŞ YERİ SAHİPLERİNİN GÜVENCESİ OLMA YOLUNDA BAŞAR KAT EDİYOR


 

osgb-beyaz-bret


Beyaz Baret Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tanıtımını yaptı.

Karabük'te kendi alanında tek olan firma, gerekli donanım ve personele sahip olarak, Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseselere hizmet verecek.

Beyaz Baret OSGB’de bu çerçevede kurulmuş ve Bakanlıktan yetkilendirilmiş Karabük’ün bir ilkidir diyen şirket İş güvenliği uzmanı Mustafa Sarıoğlu şu açıklamalarda bulundu;

“Gelişmiş ülkelerde ve Avrupa’da iş yerlerinde en her şeyin üstünde ve önünde önce çalışanların sağlık ve güvenliği gelmektedir. Bu konuda da devlet-işveren-işçi üçlü yapısı aynı bilinç ve yaklaşımla iş kazalarını önlemeye yönelik işbirliği içerisindedir. Türkiye ise maalesef iş kazalarında sınıfta kalan ülkeler arasında yer almaktadır. Kayıtlı iş kazalarına göre ülkemiz Dünya’da 3. Sırada, Avrupa’da ise 1. Sırada yer almaktadır. Bu tablonun değişmesi için ülkemizde atılan hızlı adımlar ve çıkartılan kanun ve yönetmelikler iş kazalarının artık bir kader olmaktan çıkacağının büyük bir göstergesidir. Özellikle 30.06.2012 tarihinde çıkan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu ülkemizde iş hayatında köklü değişiklikler getirmiştir. Daha önce sadece “sanayiden sayılan ve 50 işçiden fazla işçi çalıştıran iş yerlerinin İSG hizmetlerini yerine getirmesi zorunluyken”, 6331 sayılı Kanunla birlikte artık 1 (bir) kişi çalıştıran işverenlerin bile iş yerlerinde iş kazalarını önleyici tedbir ve önlemleri almasını zorunlu hale getirmiştir. Aynı yasa da bu tedbir ve önlemlerin alınmasında işverenlere, bu konuda yetişmiş İSG Profesyonellerinden (işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer sağlık personeli) destek alınması mecburiyeti getirilmiştir. Aksi halde işverenler aylık 14 bin TL’nin üzerinde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacaktır. İşverenler, iş yerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla kendi bünyelerinde en az 1 iş yeri hekimi, 1 iş güvenliği uzmanı ve 1 diğer sağlık personeli çalıştırması ya da bu hizmeti işletme dışında kurulu Bakanlıkça yetkilendirilen Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden ( OSGB ) hizmet satın alma yoluyla gidere bileceklerdir. Geçen yıldan itibaren 50 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerleri bu kapsama girerken, 01.01.2014 itibariyle, kuaförler, berberler, marangozlar, kasaplar, inşaatlar, benzin istasyonları gibi birçok işyeri de yasa kapsamına girerek İSG hizmetlerini yerine getirme zorunluluğuna girmiştir.”

Şirket sorumlu Müdürü Dr. Okan ASLAN ise “Bizler Beyaz Baret İSG Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. olarak yaklaşık 2 ay önce OSGB yetkisi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmi başvurumuzu yaptık. Bakanlıktan gelen denetmenlerin incelemesinden sonra 24.02.2014 tarihi itibariyle de “BEYAZ BARET OSGB” yetki belgemiz tarafımıza ulaştı. Ve böylece iş sağlığı ve güvenliği konusunda Cumhuriyet Kentimiz Karabük’ün de ilk “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi-OSGB” çalışma hayatına başlamıştır” dedi.
Yorumlar (0)
0
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39