BEYAZ BARET, OSGB HİZMETE GİRDİ

KARABÜK’ÜN İLK “ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK VE BİRİMİ” (OSGB) AÇILDI  

Güncel 25.02.2014, 13:59 25.02.2014, 13:59
43
BEYAZ BARET, OSGB HİZMETE GİRDİ
banner36

KARABÜK’ÜN İLK “ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK VE BİRİMİ” (OSGB) AÇILDI


 

beyaz-baret-osgb30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş hayatında birçok yenilikler getirerek, bu yenilikleri uygulamayan işverenleri de ağır cezai müeyyidelerle karşı karşıya bırakmıştı.  Yasa çerçevesinde gelen en büyük zorunluluklardan biri de her işverenin iş yerlerinde, iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli çalıştırma yükümlülüğü olmuştu. Aynı yasa işverenlere İSG profesyonellerini ya kendi bünyelerinde bulundurma, ya da Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet almasını zorunlu hale getirmişti.

Kendi bünyelerinde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli bulunmayan işyerlerine hizmet verebilmek için Türkiye genelinde hemen hemen her vilayette açılan Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin Karabük’te bulunmaması nedeniyle birçok işyeri sahibi bu konuda mağdur olmuştu.

Yaklaşık 9 ay önce Karabük’te kurulan Beyaz Baret İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık şirketi nihayet Karabük’teki bu eksikliği gidermek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından “OSGB-Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” yetkisi aldı.

Beyaz Baret OSGB Sorumlu Müdürü Dr. Okan ASLAN konuyla ilgili yaptığı açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından OSGB yetkisi aldıklarını belirterek “İş sağlığı ve güvenliği konusunda vermiş olduğumuz hizmetlerin arasına bugün itibariyle OSGB hizmetlerini de ilave etmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 9 ay önce kurduğumuz şirketimizin almış olduğu OSGB yetkisi Karabük’te büyük bir eksikliği gidermiş olacaktır” dedi.

Bünyelerinde; 5 adet A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 2 adet B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 6 adet C sınıfı uzman, 3 adet işyeri hekimi, 2 adet işyeri hemşiresi, 2 adet ÇSGB Emekli Başmüfettişi olmak üzere geniş bir kadro ile çalıştıklarını ifade eden Dr. ASLAN, “İş sağlığı ve güvenliği konusu çok önem arz eden bir konudur. Türkiye’deki iş kazalarını en aza indirmek için çıkan yasal mevzuatlar, bu konuda gerekli tedbirleri almayan işverenleri çok ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya bırakabilir. Bu konuda oluşturmuş olduğumuz ekip, yıllardır İSG alanında kendisini ispatlamış, konusunda tam profesyonel bir kadrodur. Kadromuzda emekli başmüfettişlerden, İSG mesleğinde 15-20 yıldır profesyonel olarak çalışan arkadaşlarımız bulunmaktadır. İnanıyorum ki Beyaz Baret OSGB, çok kısa bir süreç içerisinde Karabük ve çevre vilayetlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda profesyonelliğin gerçek ve tek adresi olacaktır. Tüm Karabük halkına hayırlı olsun” dedi.
Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39