BAKAN MEHDİ EKER KARABÜK'E GELDİ

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHDİ EKER EFLANİ’DE KURULAN BERCE A.Ş’NİN AÇILIŞI İÇİN KARABÜK’E GELDİ

banner73
Güncel 22.08.2013, 03:04 22.08.2013, 03:04
19
BAKAN MEHDİ EKER KARABÜK'E GELDİ
banner36

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHDİ EKER EFLANİ’DE KURULAN BERCE A.Ş’NİN AÇILIŞI İÇİN KARABÜK’E GELDİ


 

BAKAN EKER, YEREL SEÇİMLERDE AK PARTİ KARABÜK TEŞKİLATLARINDAN YÜZDE YÜZ BİR BAŞARI BEKLEDİĞİNİ BELİRTTİ


 

bakan-mehdi-eker


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Karabük’e geldi.

İlk önce Karabük Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Eker, Valilik girişinde Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhannettin Uysal, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Daire Müdürleri ve iş adamları tarafından karşılandı.

Bakan Eker, polis mangasını selamladıktan sonra Karabük Valiliği Şeref Defteri'ni imzaladı. Ardından Karabük Valisi İzzettin Küçük, Bakan Eker’e Karabük hakkında brifing verdi.

Konuşmanın ardından Karabük Valisi İzzettin Küçük, Bakan Eker'e tablo hediye etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ardından AK Parti Karabük İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ziyarette; AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, İl Başkanı Ömer Ayar, ilçe başkanları, belde başkanları ve partililer hazır bulundu.

2014 YEREL SEÇİMLERİ

2014 yılında yapılacak olan seçimlerle ilgili AK Parti teşkilatlarının daha fazla çalışması gerektiğini belirten Bakan Eker, şunları söyledi;

“2014 yılı Türkiye için önemli, partimiz için önemli, bugüne kadar AK Parti girdiği bütün genel, yerel seçimlerde, milletvekili seçimlerinde iki tane milletimizin önüne referandum sandığı konduğunda bunların hepsinde AK Parti’nin önerisi, AK Parti'nin tezi, programı, önerisi ne ise milletimiz en çok ona destek verdi. En çok milletvekili sayısı bize nasip oldu, en çok il genel meclis üyesi, en çok oyu hep AK Parti aldı. 2014’de önümüzde iki tane daha seçim var. Genel yerel seçimler Mart ayında, ikincisi cumhurbaşkanlığı seçimi, bu defa cumhurbaşkanlığı seçimi öncekilerden farklı olarak meclis tarafından değil, doğrudan halk tarafından gerçekleştirilecek, seçilecek. Onun için AK Parti teşkilatları bu seçimde her zaman olduğu gibi, her zamankinden büyük gayretle burada teşkilatlarımız kendilerini ortaya koyacak. Karabük’te il ve ilçelerinde belediye seçimlerinde AK Parti’ye yakışır en güzel neticeyi alacak.”

BAKAN’IN EFLANİ PROGRAMI

Bakan Eker, Eflani ilçesinde 2011 yılında kurulan Beraberce Tarım Geliştiren İşletmeler A.Ş. (BERCE) açılış programına katılmak üzere Eflani ilçesine geçti.

Programa; Bakan Eker’in yanı sıra, Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, İlçe Kaymakamı Tolga Özdemir, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Eker, Türkiye’de tarım yapılacak olan arazilerin parçalana parçalana halı kadar olduğunu söyledi. Meclis’e Kanun Tasarısı gönderdiklerini, Meclis açıldığında Genel Kurul’a geleceğini belirten Bakan Eker, kanunun çıkması gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Eflani’de olmak, Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesi, ama daha da önemlisi şu; Türkiye’de uzunca bir süre belirli bir faaliyet düzeyine ulaşmış, tarım gıda alanında faaliyet gösteren gurup burada çok övgüye değer ve desteklenmesi gereken önemli bir proje başlattı. Bu projeyi ben ilk duyduğumda doğrusu heyecanlandım. İlk fırsatta yerinde görmeyi tercih ettim. Türkiye’nin elbette dünya tarımında önemli bir yere geldiği muhakkak, biz tarımı stratejik bir değerlendirmeye tabi tuttuk, stratejik planı hazırladık ve devraldığımız noktaya göre ilave 40 milyar dolar tarım hasılatını artırdık, 23 milyar dolardın aldık, 63.5 milyar doları geçti. Türkiye dünyanın 11. büyük tarım ekonomisiydi bugün 7. büyük tarım ekonomisine sahip. Avrupa’nın 4. büyük tarım ekonomisine sahipti şuanda 1. büyük tarımsal gücü. Ama ‘Türkiye’de bunu daha iyi, nasıl ekonomik olarak gelişmişlik düzeyimize yansıtırız’ bunun çabası içerisindeyiz. En büyük sorunumuz şu; Türkiye’de ortalama 60 dönüm civarında olan tarımsal arazi büyüklüğü, 3 milyon 100 bin çiftçi arazi sahibi, 60 dönüm büyüklüğündeki bir işletme 10 parçadan oluyor. İngiliz’i ile Alman’ıyla nasıl rekabet edeceksin? Buna nasıl dayanacaksın? Mesele bu, bölüne bölüne bu hale geldik, parçalana parçalana bu hale geldik, buna karşı tedbirler aldık, bizim aldığımız tedbirle 7 yıl içerisinde 20 dönümün altına bölünemiyor, buda yeterli değil. Çünkü ABD’de ortalama işletme büyüklüğü bin 810’dur, İngiltere’de 457 dönüm, Fransa’da 430 dönüm, Almanya’da 420, İspanya’da 240 dönüm, Türkiye’de 60 dönüm, o da 10 parça. Son 20 yıl içerisinde bu şekilde bölüne bölüne halı büyüklüğüne kadar küçülmüş araziyle üreticide, köylüde baş edemiyor bırakıp gidiyor, şehre göç ediyor. Onun getirdiği başka sorunlar var. Ama en büyük sorunda Türkiye kullanabileceği, üretim yapabileceği araziyi kullanamaz hale gelir, 20 milyon dönüm arazi Türkiye’de bu şekilde aşırı parçalanmadan dolayı kullanamıyor. Sahibi var ama kimse işlemiyor. Neden babadan kalmış ama ‘karnımı doyurmuyor’ diye bırakıp şehre gidiyor. Kardeşini devretmiyor, amcasına, halasına, mirasçılara devretmiyor, kendi de işletmiyor arazi orda kalıyor. Meclis Genel Kuruluna kanun tasarısı gönderdik, Meclis açıldığında Ekim’de Genel Kurula gelecek. Eğer Türkiye 21. yüzyılda dünyanın yine büyük tarım gücü olacaksa bu kanunu çıkarması lazım. Hiç başka yolu yok. Türkiye’de eğer torunlarımız, çocuklarımız tarım yapacaksa bu kanunun çıkması lazım” dedi.

Konuşmanın ardından Bakan Eker ve beraberindekiler BERCE tesislerinin açılışını gerçekleştirerek, tesis içerisinde incelemelerde bulundu.

 

BAKAN MEHDİ EKER'İN KARABÜK PROGRAMI İLE İLGİLİ FOTOĞRAF ALBÜMÜ


 (Slayt Gösterim için fotoğraf üzerine tıklayın)


[gallery ids="7213,7214,7215,7216,7217,7218,7219,7220,7221,7222,7223,7224,7225,7226"]
Yorumlar (0)
6
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74