130 YILLIK TARİHİ TAŞHAN DUALARLA AÇILDI

HARABEYE DÖNEN TAŞHAN, OSMANLICA KİTABENİN OKUNMASIYLA AÇILDI

Güncel 10.12.2014, 16:44 10.12.2014, 16:44
24
130 YILLIK TARİHİ TAŞHAN DUALARLA  AÇILDI
banner36
HARABEYE DÖNEN TAŞHAN, OSMANLICA KİTABENİN OKUNMASIYLA AÇILDI

KARABÜK VALİSİ ORHAN ALİMOĞLU, TAŞHAN'IN OSMANLICA KİTABESİNİ OKUTARAK, OSMANLICA DERSİNE DESTEK VERDİ

 

20141210AW267104_03Karabük'ün Eflani ilçesinde 1884 yılında açıldıktan sonra zaman içerisinde onarım yapılmadığından kaderine terk edilen tarihi Taşhan, 130 yıl aradan sonra aslına uygun restore edilerek eski ihtişamına yeniden kavuşturuldu. Törende tarihi hanın kitabesi Osmanlıca okundu.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) '2013 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı' kapsamında tekrar restore edilen 150 yıllık tarihi Taşhan, düzenlenen törenle açıldı. Açılışta Taşhan’ın restorasyon öncesi ve sonrası slayt eşliğinde gösterildi. Programda asırlık Taşhan hakkında bilgiler veren Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, “Taşhan, 1884 yılında Hacı Mustafa tarafından yaptırılarak hizmete açılmış. Tarihi yapı bir süre, işhanı ve konaklama amaçlı han olarak kullanılmış ancak zaman içinde birçok tadilat ve tamirat geçirmiş olup 1990 yılında kültür varlığı olarak tescillenmiş. Bakım ve onarım yapılmadığından kaderine terk edilerek metruk bir bina haline gelmiş olan bu asırlık hanı BAKKA’nın desteği ile bugün yeniden canlandırdık” dedi.

BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel ise destekledikleri projelerin tek tek hayata geçiyor olmasının kendilerini memnun ettiğini belirterek, “Büyük bir gayret sarf eden belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu kültürel varlığın kazandırılmış olması ve bundan sonra aslına uygun olarak kullanılacak olması da bizleri ayrıca mutlu edecektir. Hayırlı işlere vesile olan bir yapı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

TÖRENDE KİTABE OSMANLICA OKUNDU

Eflani Kaymakamı Tolga Özdemir ise, restorasyon çalışmaları kapsamında Taşhan’da bulunan ve Osmanlıca yazan kitabeyi programa katılanlara okudu. Ardından kürsüye gelen Vali Orhan Alimoğlu, son günlerde tartışılan Osmanlıca dersine destek verdi. Kitabenin çok güzel olduğunu söyleyen Alimoğlu, "Tarihi kökler şunu gösteriyor; bu Taşhan 130 yıl önce yapılmış. Bir şey güzel ve iyi yapılırsa çok eskimiyor. Bu bizim ihmalimizden yıkılmış. Sağ olsun başkanımız bu işe kadirşinaslık göstererek yeniden bu eseri canlandırmış. Kaymakam beyin okuduğu kitabe çok güzel bir kitabe. Bugünlerde malum tartılışıyor. Dedelerimizin dilini anlayabilir miyiz, anlayamaz mıyız? Anlasak bir zararı olur mu? Kaymakam bey okuyunca hepiniz anladınız. Ne demek istediğini anladınız. Bunların boş insanlar olmadığını anladınız. Böyle olunca bizim yeniden lisan gibi onun esaslarını, kültürünü, dilini, ne lazımsa doğru öğrenme yönünden gayret göstermemiz gerektiğini anlıyoruz. Bu da zor bir şey değil. Bir şeyi öğrenmenin yolu önce lüzumuna inanmak ve sonra da bir bilene sormak, öğrenmek" ifadesinde bulundu.

20141210AW267104_01Düğün salonunda yapılan törenin ardından restorasyonu tamamlanan asırlık Taşhan’ın kurdelesi dualarla açıldı.

Törene; Karabük Valisi Orhan Alimoğlu’nun yanı sıra, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Samit Tokmak, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, TSO Başkanı Sedat Namal, BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel,  İl Genel Meclis Başkanı Hasan Yıldırım, Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Yortan Belde Belediye Başkanı Yılmaz Tiryaki ile daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
banner11
banner12
-8
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74