ZONGULDAK TTK İŞÇİ ALIMLARINA CHP'DEN TEPKİ

Zonguldak'taki Türkiye Taş Kömürü İşletmelerine alınacak işçilerin arasında bu zamana kadar Karabük’ün Yenice ilçesi ve Yortan

Genel 16.01.2019, 20:51 16.01.2019, 20:51
26
ZONGULDAK TTK İŞÇİ ALIMLARINA CHP'DEN TEPKİ
banner36

Zonguldak'taki Türkiye Taş Kömürü İşletmelerine alınacak işçilerin arasında bu zamana kadar Karabük’ün Yenice ilçesi ve Yortan beldesi de vardı. Alınan son kararla sadece Zonguldak ilçelerinde en az iki yıl ikamet etme şartı konuldu.

Bu karara ilk tepki CHP Yenice Belediye Başkan Adayı Sabri Cebecik ve CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır’dan geldi.

CHP Yenice Adayı Sabri Cebecik sosyal medyasından bir açıklama yaparak, bu kararı alanları uyardı ve açıklamalarında şu görüşlere yer verdi;

“Yenice nüfusuna kayıtlı olup, Yenicede ikamet eden Yeniceli iş talebi olanlar TTK da işe baş vuramayacaklar. Bu Yeniceye yapılacak en büyük haksızlıktır.

Ayıptır yazıktır günahtır. Çünkü Zonguldak'ta kömür üretiminin başladığı günden bugüne gelinceye kadar yüzlerce şehit vermiş, yüzlerce arkasında yetim çocuk, yüzlerce dul kadın, gözü yaşlı ana bırakanların arasında Yenice halkından da çok sayıda vardır. Yeniceliler havzanın her üretim bölgesinde onurlarıyla çalıştılar ve ürettiler.

Bugün bizi yok sayıyorsunuz. Bunu yapmayın, kararınızı tekrar gözden geçirin. Bu hatanızı düzeltin. Eski bir madenci ve sendikacı olarak sizi uyarıyorum. İnsanları ikamet hırsızlığına zorlamayın.”

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır ise yazılı bir basın açıklaması yaparak, bu kararın değişmesi için CHP olarak takipçisi olacaklarını belirterek, yazılı açıklamasında şunları ifade etti;

"Özellikle Zonguldak basınında Yenice nüfusuna kayıtlı olanların eğer ikametgahları Yenice’de ise ve TTK dan iş talebi varsa, başvuruları kabul edilmeyecek üzerine çıkan haberleri üzüntüyle karşılıyoruz. Bu olay Yenice ve dolayısı ile ilimize yapılacak en büyük haksızlıktır.

Zonguldak kömür üretiminin başladığı ilk günden günümüze kadar maden havzası olarak bilinen bu bölgede Yeniceli hemşerilerimiz bu ocaklarda çalışmışlar, bu ocaklar için üretmek adına alın terlerini dökmüşler, yeri gelmiş göçükte kalmışlar, yaralanmışlar, sakat kalmışlar, yüzlerce hemşerimiz şehit olmuş hatta cenazesine ulaşılmayanlar bile olmuş, analar eşler, çocuklar gözü yaşlı kalmışlardır.

Yıllarca ocaklarda üretim için onurlarıyla, özverileriyle çalışan hemşerilerimizin, bugün TTK olarak yok sayılmasına asla sessiz kalmayacağız. İlgililere buradan seslenmek istiyorum. Bu kararınızı bir an önce gözden geçirin, hatalarınızı düzeltin. Biliniz ki bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız."

 

Yorumlar (0)
24
orta şiddetli yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74