YOLBULAN HADDE İŞÇİLERİ EYLEMDE

Karabük'te uzun yıllardır faaliyet gösteren Yolbulan D.Ç. Dış Ticaret A.Ş'ye ait haddehanede, arkadaşlarının başka bir sendikaya üye oldukları ger

Genel 26.12.2018, 23:52 26.12.2018, 23:52
58
YOLBULAN HADDE İŞÇİLERİ EYLEMDE
banner36

Karabük'te uzun yıllardır faaliyet gösteren Yolbulan D.Ç. Dış Ticaret A.Ş'ye ait haddehanede, arkadaşlarının başka bir sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığını iddia eden işçiler eylem başlattı.

Karabük Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren haddehanede çalışan bazı işçiler, başka sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 6 arkadaşlarının işten çıkarıldığını öne sürerek fabrika önünde toplandı.

Yolbulanlar D.Ç. haddesinde 45 işçinin Öz Çelik İş Sendikasından, Birleşik Metal Sendikasına geçmesinden sebebiyle 6 işçinin iş akdi feshedildiğinden dolayı işçiler eylem yaptı.

Jandarma ekipleri de haddehane önünde önlem aldı.

İşçiler adına açıklama yapan Erdoğan Coşkun, işverenin daha yeni personel almasına rağmen krizi bahane ederek 6 arkadaşlarının işten çıkarıldığını ifade etti.

İşten çıkarmaların arkasında sendikal mücadelenin yattığını savunan Coşkun, haddehanede iki sendikanın bulunduğunu, işverenin istediği değil de diğer sendikaya üye olan çalışanların baskı gördüğünü, hatta işten çıkartıldıklarını ileri sürdü.

Sendika seçmenin Anayasal bir hak olduğunu vurgulayarak, "Ancak işveren kendi istediği sendikaya üye olunması konusunda baskı yaptı. Bizler de istediğimiz sendikaya üye olduk. Şu anda 6 arkadaşımızı kapının dışına itti. Arkadaşlarımızın hepsi mağdur. Devamının geleceğini de söylediler. Bugün Anayasal hakkımızı kullanarak eylem yapıyoruz. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz." diye konuşan işçiler  önümüzdeki günlerde daha büyük eylem yapacaklarını ifade ettiler.

[gallery link="file" ids="62408,62409,62410"]

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74