YENİ BAŞPEHLİVAN 'SAKİN' ROBOT

DÜNYANIN YENİ BAŞPEHLİVANI ‘SAKİN’ ROBOT JAPONYA SUMO ROBOT YARIŞLARINDA KBÜ DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

banner73
Genel 17.12.2015, 17:43 17.12.2015, 17:43
23
YENİ BAŞPEHLİVAN 'SAKİN' ROBOT
banner36
DÜNYANIN YENİ BAŞPEHLİVANI ‘SAKİN’ ROBOT

JAPONYA SUMO ROBOT YARIŞLARINDA KBÜ DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

SAKİN ROBOT

Bu yıl 27'nci kez Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen "Japon Sumo Robot Turnuvası 2015"te dünya birincisi olan Karabük Üniversitesi (KBÜ) Robot Kulübü'nün robotları, yapılan gösteride hünerlerini sergiledi.

karabük üniversitesiGeçtiğimiz Pazar günü Tokyo’da düzenlenen ve 14 ülkeden 32 robotun yarıştığı müsabakada Türkiye’yi temsil eden Karabük Üniversitesi’nin ‘Sakin’ isimli robotu, tün rauntları kazanarak dünya birincisi oldu.

Yarışmanın ardından kente dönen kulübün akademik danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır, takım kaptanı KBÜ Araştırma Görevlisi Tuncay Soylu, kulübün başkanı Yusuf Karabacak ve öğrencilerden Süleyman Ceven, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat'ı makamında ziyaret etti.Burada konuşan Rektör Polat, elde etmiş oldukları başarıdan onur duyduklarını söyledi.

8 Yıllık bir üniversite olmalarına rağmen her zaman kaliteye önem verdiklerini kaydeden Polat, “Öğrencilerimizin yüreklerine, ellerine sağlık. Rektör olarak çok mutlu oldum, memnun oldum. Bu başarıların gelmesi için öğrencilerimiz adına elimizden ne geliyorsa yapacağız. Biz üniversitemizi kalitede öne çıkartmak istiyoruz. Dünyada öğrenci ve hoca kalitesiyle adından söz ettiren bir üniversite olmak istiyoruz.

4 yıl boyunca tamamıyla yapacağımız iş kaliteyle ilgili olacak. Öğrencilerimizin Japanya'ya gidip onları geçip bu ödülü almaları bizi onure etti. Elde etmiş oldukları başarının Türkiye'deki karşılığı başpehlivanlıktır. Yakın zamanda da Türkiye İnovasyon Haftası’nda Nar V2 adlı aracımız Cumhurbaşkanımızın övgüsüne mazhar olmuştu" dedi.

Robot Kulübü Başkanı Yusuf Karabacak yarışmaya nasıl katıldıklarını anlatarak, “Yarışmada toplam 5 maç yaptık. Namağlup olarak birinci olduk. Bize orada bizim başpehlivanlık değerinde olan 'yokozuna' ödülü verildi" diye kaydetti.

Süleyman Ceven ise, Japonya’da iki robotla yarışmaya katıldıklarını, dünya birinciliği elde ederek Türk bayrağını orada dalgalandırdıklarını aktararak, “Japonya'da bu yarışmaları 27 yıldır yapıyorlar. Bizler ise 3 yıldır bu yarışmaya katılıyoruz. Japonya gibi teknolojisi ileri olan bir ülkeyi alt etmek bizim için büyük bir gurur. Zaten ülkelerin prestijlerinin yarıştığı bir ortam.

En üstte olduğumuz için gururluyuz ve bu istikrarı sürdürmek istiyoruz” dedi.
Prof. Dr. Raif Bayır da, sumo robotları ve Japonya'da yapılan yarışlar hakkında teknik bilgiler aktardıktan sonra kulübün dünya birincisi olan robotları, gösteri yaparak hünerlerini sergiledi.

İŞTE BAŞPEHLİVAN 'SAKİN'
Yorumlar (0)
7
açık
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74