VALİ GÜREL'DEN 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Karabük Valisi Fuat Gürel, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Genel 10.12.2018, 14:38 10.12.2018, 14:38
17
VALİ GÜREL'DEN 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
banner36
Karabük Valisi Fuat Gürel, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.


Yayınladığı mesajda;


"İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca 10 Aralık 1948 tarihinde kabulünün 70.yıldönümü olan bu gün, yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür.


Ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949’da onaylanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm insanların dil, din, ırk ve hiçbir cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmalarını garanti altına almıştır. Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir.


Bunun yanı sıra, ülkemizde, insan hakları konusunda sadece mevzuat değişikliğiyle yetinilmemiş, söz konusu değişikliklerin gerçek hayatta tam anlamıyla uygulanabilmesi ve toplum tarafından benimsetilebilmesi için Kurumsal yapılanma, Eğitim ve Bilinçlendirme sürecine girilmiş ve toplum bazında yaygınlaştırılmıştır. İnsan haysiyetine yakışır şekilde muamele edilmesi için çeşitli denetim kurulları kurulmuş ve görevlerine devam etmektedirler. İlimizde de faaliyetlerine devam eden bu kurullar son yapılan düzenlemelerle sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla güçlendirilmiş ve gönüllü olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.


Bununla birlikte özellikle belirtmek isterim ki bu ihlallerin denetim ya da cezalarla düzeltilmesi için yapılan gayretin yanı sıra, insanların bu haklara azami dikkat etmesini sağlamalı, onların eğitimi ve şuurlanması için çok çaba harcamalıyız. Özellikle çocuklarımızı daha çok okumaya yönlendirmeli, düşünen, okuyan, okuduğunu anlayan nesiller yetiştirmek için uğraşmalıyız. Böyle insanlar yetiştirmeyi başardığımızda, bugün ihlale uğradığını düşündüğümüz birçok temel hak ve özgürlüğün kendiliğinden korunduğuna da şahit oluruz.


Bu duygu ve düşüncelerle; insan hakları ihlallerinin olmadığı, her alanda insan haklarının ön planda tutulduğu ve korunduğu güvenli bir gelecek temennisiyle, sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu bir dünya anlayışıyla, başta milletimiz olmak üzere tüm dünya milletlerinin insan hakları gününü kutluyorum." dedi.
Yorumlar (0)
14
açık
banner17
banner18
banner39
banner74