VALİ GÜREL, 'KELTEPE, KAYAK MERKEZİNİN ÖTESİNDE OLACAK'

Karabük'ün en yüksek noktası olan 2 bin rakımlı Keltepe mevkisinde Türkiye'nin 53. kayak merkezi olarak hizmete giren

Genel 28.01.2020, 17:01 28.01.2020, 17:01
23
VALİ GÜREL, 'KELTEPE, KAYAK MERKEZİNİN ÖTESİNDE OLACAK'
banner36

Karabük'ün en yüksek noktası olan 2 bin rakımlı Keltepe mevkisinde Türkiye'nin 53. kayak merkezi olarak hizmete giren Keltepe Kayak Merkezi, Türkiye'nin en büyük blok ormanlarının yer aldığı Yenice ve Eğriova Göletiyle entegre edilerek doğa turizmiyle bölgede tek olacak.

Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun ve Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Çetin ile birlikte kayak merkezinde, basınla bir araya geldi.

Vali Gürel, Keltepe Kayak Merkezi'nin Karabük'ün önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.

Kayak merkezinin planlandığını, 2019'da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ihalesi yapılarak 4 yıl içerisinde alt ve üst günübirlikler, kafeteryalar, telesiyej ve teleski yapılarak bitirildiğini ifade eden Gürel,

"Bir kısım eksiklerimiz var ama onları önümüzdeki süreçte tamamlayacağız. Bin 200 metrelik bir pistimiz var şuanda, ortalama bir pist. Önümüzdeki yıl daha yukarılara doğru geliştirme niyetindeyiz. Onu da hedef olarak önümüze koyuyoruz.

Batı Karadeniz Bölgesi'nde Zonguldak'ta, Bartın'da böyle bir tesis yok. Kaymayla uğraşan insanlar genelde alternatif yerlere gitmek isterler. Tabi ki Ilgaz'a, Kartalkaya’ya, diğer tesislere gidecekler. Ama artık Karabük'te de böyle bir kayak merkezi var" dedi.

"Herkesin ihtiyacını karşılayacak altyapıya sahip"

Özel İdare imkanlarıyla pistlerin açılması ve yolların iyileştirilmesine çok masraf yapıldığını aktaran Gürel, şunları kaydetti:

"İnşallah önümüzdeki süreçte de bunu geliştirmeye çalışacağız. Şuanda günübirlik gelip burayı kullanmak isteyen herkesin ihtiyaçlarını giderecek bir altyapıya sahip. Yeter ki, insanlarımız, öncelikli olarak Karabüklüler, daha sonra bölgemizdeki diğer insanların buraya gelsinler, kullansınlar.

Otelimiz yok ama Safranbolu ve diğer bölgelerimizde var. Günübirlik burayı kullanıp, konaklamalı olarak diğer bölgelerimiz kullanılabilir. Önümüzdeki süreç içerisinde inşallah buranın otel ihtiyacını da karşılamış olacağız. Sahip çıkılmasını arzu ediyoruz."

Önemli bir doğa turizmi olacak

Bölgenin "Orman denizi" olduğunu vurgulayan Gürel, "Bu görüntü başka kayak merkezlerinde var mı bilmiyorum. Ama burayı sadece bir kayak merkezi olarak düşünmüyoruz, önümüzdeki süreçte burayı doğa turizmi için kullanmayı düşünüyoruz. Özellikle yazın burayı faal kullanmak adına bir kısım projelerimiz var.

İnşallah onları da hayata geçirirsek, buralar yazında muhtemelen daha uzun bir süre kullanılmış olacak. Sadece kayak merkezi değil, doğa turizmi olarak bu bölgeyi planlamış olacağız. Burası ve bağlantılı olan Yenice hattı, Eğriova Göleti'ni entegre ederek birleştireceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
17
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74