ÜRKMEZER'İN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Dr. Fatih Ürkmezer, Dünya Kadın Hakları Günü ile Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83.

banner73
Genel 04.12.2017, 17:09 04.12.2017, 17:09
15
ÜRKMEZER'İN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
banner36

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Dr. Fatih Ürkmezer, Dünya Kadın Hakları Günü ile Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Dr. Fatih Ürkmezer , 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nün kadın sorunlarının gündeme getirilmesinde önemli bir gün olduğunu söyledi. "Kadınların yaşamın her alanında eşit koşullarda yer alması çağdaş dünyanın olmazsa olmazıdır.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın başlarından bu yana tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ve yaşanan problemlere çözümler bulunması açısından önemli bir gündür.

Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı, "1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun'la birlikte toplumdaki yerini sağlamlaştıran kadınlarımızın sadece toplumsal hayatta değil siyasette de var olma istekleri 5 Aralık 1934 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün girişimleri sonucu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulüyle karşılık bulmuştur.

Bu duygularla koşulsuz sevgileri ve sonsuz hoşgörüleriyle hayatımıza değer ve anlam katan emeğin ve özverinin simgesi, kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyorum. Aynı zamanda siyasal yaşama katılımlarıyla hukuksal ve toplumsal bir dönüşümü ifade eden, kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü de saygı ile anıyor, bu ülke için emek vermiş tüm kadınlarımızın Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83. yıl dönümünü tebrik ediyorum. Bütün kadınlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum".

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74