ÜRKMEZER KORUMA BÖLGE KURULU TOPLANTISINA KATILDI

Safranbolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ve Tarihi Çarşı bölgesinde bulunan 67 taşınmaz kültür varlığı statüsündeki yapının çatı

Genel 25.02.2019, 10:16 25.02.2019, 10:16
14
ÜRKMEZER KORUMA BÖLGE KURULU TOPLANTISINA KATILDI
banner36

Safranbolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ve Tarihi Çarşı bölgesinde bulunan 67 taşınmaz kültür varlığı statüsündeki yapının çatı ve cephe onarımlarının yapılacağı ‘Tarihi çarşılarımız Gün Yüzüne Çıkıyor’ projesinde son aşamaya gelindi.

Bu kapsamda restorasyon projeleri kullanıcı talepleri de göz önünde bulundurularak Safranbolu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Teknik personelince revize edilecek.

Geçtiğimiz günlerde Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyeleri ile bir araya gelen Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “ Hocalarımızla birlikte proje kapsamında gerçekleştirilecek çalışmanın istişaresini yaptık” dedi.

Projenin son şeklinin verilmesi amacı ile bir araya geldiklerini ifade eden Ürkmezer; “Yerli ve yabacı misafirlerimiz, öncelikle Safranbolu'nun tarihi değerlerini görmek, tarihi dokuyu yaşamak ve havayı içine çekmek için geliyor. Belediye olarak kendi bütçemiz ve dış desteklerle Safranbolu'daki evleri, dükkânları, camileri korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Saraçlar, Semerciler ve Kunduracılar sokaklarındaki 67 dükkanın restorasyon bütçesinin 1 milyon 21 bin lira olduğunu aktaran Ürkmezer, bu dükkanların restorasyonuna ilişkin mevcut projenin Safranbolu Belediyesi İmar Müdürlüğü ekiplerince yeniden düzenlendiğini belirtti.

Projelerin Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasının akabinde, Belediye tarafından imalata esas çalışmaların başlayacağını kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “Projelerin onaylanmasının ardından ihale aşamasına geçeceğiz. Bundan sonra artık yerinde çalışmaya başlanacak. Projeyi süreye uygun bir şekilde tamamlamak için elimizden geleni yapacağız. Safranbolu'nun değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için çalışmalara devem edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
15
açık
banner17
banner18
banner39
banner74