ÜNLÜ YAPIMCI TÜRKER İNANOĞLU'NA ONURSAL DOKTORA

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ÜNLÜ YAPIMCI TÜRKER İNANOĞLU'NA "ONURSAL DOKTORA" UNVANI VERDİ

banner73
Genel 04.04.2017, 13:42 04.04.2017, 13:42
19
ÜNLÜ YAPIMCI TÜRKER İNANOĞLU'NA ONURSAL DOKTORA
banner36
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ÜNLÜ YAPIMCI TÜRKER İNANOĞLU'NA "ONURSAL DOKTORA" UNVANI VERDİKarabük Üniversitesi (KBÜ), ünlü yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk sinemasına katkıları nedeniyle onursal doktora unvanı verdi.

Karabük Üniversitesi Senatosu, Türk sinemasına çok sayıda film kazandıran, Türkiye'de türünün tek örneği Sinema Tiyatro Müzesini kuran yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu'na Türk sinemasına yapmış olduğu katkılar nedeniyle 'onursal doktora' unvanı verilmesine karar verdi. Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük'ün kurtuluşunun 80. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Safranbolu Fethi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen törene, Karabük Valisi Mehmet Aktaş, AK Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin, Burhanettin Uysal, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Cihan Ulukaya, sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit, gazeteci Hıncal Uluç, oyuncular Şevket Çoruh, Özgür Ozan, Zafer Engin, Nehir Erdoğan öğrenciler ve davetliler katıldı.

Tören, İnanoğlu'nun hayatını anlatan filmle başladı. Törende, Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Burhanettin Uysal ile Rektör Refik Polat'ın yanı sıra Hülya Koçyiğit, Hıncal Uluç ve diğer oyuncular ile çocukluk arkadaşları, İnanoğlu hakkında duygu ve düşüncelerini aktardı.

Daha sonra kürsüye gelen Türker İnanoğlu, kamera önü ve arkası için birçok insanı eğittiğini, ancak kendisini bir türlü eğitmediğini, ne zaman kamera ya da fotoğraf makinesi karşısına geçse, toplum önüne çıksa heyecanlandığını ve duygusallaştığını söyledi. Kendisine böyle bir unvanı layık görenlere teşekkür eden İnanoğlu, "Tecelliye bakın ki yıllar önce bir ortaokul mezunu olarak ayrıldığım Safranbolu'dan 60 sene sonra en büyük unvanlardan biri olan doktora payesini almak için huzurunuzdayım.

Ne mutlu bana. Ben bugüne dek onlarca onur ödülü, belki bine yakın ödüller aldım. Ama bu kadar heyecanlandığımı, sevindiğimi, onur duyduğumu hatırlamıyorum. Bu ödülü hemşehrilerimin, arkadaşlarımın önünde almak bana ayrıca bir keyif ve heyecan veriyor. Bana layık görülen bu ödül için sayın rektörümüze, tüm senato üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Beni ihya ettiniz, mutlu ettiniz. Bence bu ödüllerin insan yaşarken verilmesi çok doğru bir hareket. Ülkemizde görüyorsunuz, vefat ettikten sonra ödüller veriliyor, heykeller yapılıyor. İnsanın hissetmesi lazım bu ödülü aldığının. Ben bugün o gayeye ulaştım. Hissederek, duygulanarak bu ödülü alacağım" dedi.

Rektör Polat, konuşmaların ardından İnanoğlu'na cübbesini giydirerek, onursal doktora payesini takdim etti. Hatıra fotoğraflarının çekildiği tören, İncesaz Müzik Grubu'nun konseriyle sona erdi.
Yorumlar (0)
4
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74