TUTUKLANAN ÇOCUĞUN BABASI KONUŞTU

TUTUKLANAN ÇOCUĞUN BABASI; "TEDAVİ GÖRMESİNİ İSTİYORUM" CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN KONUYLA İLGİLİ

banner73
Genel 08.11.2016, 20:21 08.11.2016, 20:21
16
TUTUKLANAN ÇOCUĞUN BABASI KONUŞTU
banner36
TUTUKLANAN ÇOCUĞUN BABASI;

"TEDAVİ GÖRMESİNİ İSTİYORUM"

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN KONUYLA İLGİLİ YAZILI AÇIKLAMA

savvr

Hırsızlık suçlamasıyla tutuklanan D.A.’nın babası inşaat işçisi Mehmet A., açıklama yaptı. Mehmet A., ortaokul 6. sınıf öğrencisi oğlunu cezaevinden çıkarmak istediğini belirterek şunları söyledi:

“Çocuğumu zapt edemiyorum, tedavi görmesini istiyorum. Geçen sene devamsızlıktan kaldı. Bu sene de aynı 6’ncı sınıfa başladı. Bu yıl da 22 gün devamsızlığı varmış. Çocuğum beni dinlemiyor. Psikoloğa götürdüm, doktor ilaçlar verdi. Ama onları kullanmıyor. 5 kişi çocuğumdan hırsızlık yaptığı için şikayetçi olmuş. Bunların zararlarını karşılamak için para toplamaya çalışıyorum. İnşallah şikayetlerinden vazgeçerler. Avukat tutup çocuğumu cezaevinden çıkarmak istiyorum.”

Öte yandan Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı ulusal ve yerel internet haber sitelerinde bugün yayınlanan "Karabük'te 12 yaşındaki· çocuk balık çaldığı için tutuklandı" haberi üzerine, habere konu edilen ilgili suça sürüklenen çocuğun balık çalma eylemine konu soruşturma dosyasının tutuklamaya konu edilen dosya olmadığını açıkladı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, tutuklanan D.A. isimli suça sürüklenen çocuğun suç tarihleri itibariyle 12 yaşını doldurduğu ve üzerine atılı suçlara ilişkin atılı suçların hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve davranışlarını yönlendirme yeteneğine sahip olduğun tespit edildiği belirtildi.

D.A.'nın kamu kurumundan hırsızlık, iş yeri dokunulmazlığını ihlal, açıkta bırakılmış eşya hakkında hırsızlık, açıktan hırsızlık, herkesin girebileceği bir yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmiş eşya hakkında hırsızlık, mala zarar verme, herkesin girebileceği bir yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmiş eşya hakkında hırsızlık gibi toplamda 11 suçtan soruşturmasının derdest olarak yürütüldüğü ifade edilen açıklamada,

"Habere konu edilen ilgili suça sürüklenen çocuğun balık çalma eylemine konu soruşturma dosyasının tutuklamaya konu edilen dosya olmadığı, bunlardan 6 dosyanın bir grup olarak kolluk tarafından suça sürüklenen çocuk ile birlikte mevcutlu olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edildiği, habere konu balık çalma eyleminin de bu dosyalar içerisinde değerlendirildiği ve suça sürüklenen çocuğun ifadesi alınması akabinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca serbest bırakıldığının anlaşıldığı, ancak suça sürüklenen çocuğun bırakılması sonrasındaki tarihlerde işlediği 5 adet benzer eylemleri nedeniyle hazırlanan ve mevcutlu olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza getirilen dosyaları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda, içeriğindeki suçları en ağır olan ve 12-15 yaş aralığındaki suça sürüklenen çocuklar için tutuklama yasağı kapsamında bulunmayan soruşturma dosyası üzerinden tutuklamaya sevk edilmesi üzerine Karabük Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

 
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74