ŞAHİN'DEN YENİ ANAYASA YORUMU

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN: "SİYASİ

Genel 04.12.2015, 16:48 04.12.2015, 16:48
19
ŞAHİN'DEN YENİ ANAYASA YORUMU
banner36
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN:

"SİYASİ PARTİLER KOMİSYONDA GÜÇLERİ ORANINDA TEMSİL EDİLMELİ"

“AK PARTİ İLE CHP BİRLİKTE HAREKET ETSE PARLAMENTODAN REFERANDUMSUZ BİR ŞEKİLDE ANAYASANIN GEÇMESİ MÜMKÜNDÜR”

“60 MADDEYİ ÇIKARMAK İŞİ DAHA KARMAŞIK HALE GETİREBİLİR”

ŞAHİNDEN YENİ ANAYASA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, darbe ürünü olan 1982 anayasasının bir an önce değiştirilerek yerine tamamen sivil bir anlayışla hazırlanmış bir anayasanın yürürlüğe girmesini arzu ettiklerini söyledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, memleketi Karabük’te köy gezilerini sürdürdü. Safranbolu İlçesine bağlı Davutobası köyünü ziyaret eden Şahin, daha sonra köy konağında birlikte yemek yediği köylülerin sorunlarını dinledi.60 MADDEYİ ÇIKARMAK İŞİ DAHA DA KARMAŞIK HALE GETİREBİLİR

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Şahin, önümüzdeki haftalarda başbakan Ahmet Davutoğlu’nun parlamentoda grubu bulunan siyasi parti genel başkanlarını ziyaret edeceğini bu ziyarette gündeme gelecek konulardan bir tanesinin de yeni anayasa olacağını kaydetti.

Ahmet Davutoğlu’nun siyasi partilerin yeni anayasa ile ilgili neler düşündüğünü tespit etmeye çalışacağını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Bir darbe sonucu hazırlanmış darbe ürünü olan 1982 anayasasının bir an önce değiştirilerek yerine tamamen sivil bir anlayışla hazırlanmış daha kısa ve daha mufassal bir anayasanın yürürlüğe girmesini arzu ediyoruz. Bu konuda 24. dönemde parlamento bir çalışma yaptı. 25 ay bu çalışmaların içerisinde ben de bulundum. Siyasi partiler ne düşünüyor. 60 maddede bir anlaşma sağlanmıştı ama diğer maddelerde bir anlaşma sağlanamamıştı.

Genel Başkanımız geçenlerde bir açıklama yaparak hiç olmazsa bu 60 maddeyi yasalaştıralım dedi. Aslında bu 60 maddede siyasi partiler arasında bazı maddelerde mutabakat yoktu. Bu maddeleri tekrar gözden geçirmek lazım. 60 maddeyi yasalaştırmak mevcut anayasaya bunları monte etmekle iş bitmiyor. Hatta Anayasayı daha da karmaşık hale getirebiliriz. Bu 60 madde içinde başka bölümleri de ilgilendiren düzenlemeler var. Onları yapmadan 60 maddeyi çıkarmak işi daha da karmaşık hale getirebilir.”

“AK PARTİ İLE CHP BİRLİKTE HAREKET ETSE OLUR"

"SİYASİ PARTİLER KOMİSYONDA GÜÇLERİ ORANINDA TEMSİL EDİLMELİ"
Siyasi partilerin yeniden uzlaşma komisyonu kurulmasını talep etmeleri noktasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın inisiyatif alması gerektiğini belirten Şahin, “Geçmişte kurulmuş uzlaşma komisyonu gibi bir komisyon kurulursa netice alınacağı kanaatinde değilim. Orada siyasi partiler güçler oranında değil, her bir siyasi parti 3 milletvekili ile temsil edildi. Bu temsilde bir adaletsizlik vardı. O dönem Genel Başkanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı. Çok iyi niyet gösterdi.

mehmet ali şahin timurçinsaylar ak partiEşit temsil edelim denildi ama çok olumsuz sonuçlar verdi. 4 siyasi partinin mutlaka görüş birliği içerisinde olması lazım dedik ama olmuyor. O nedenle yeniden gözden geçirmek gerekir. Siyasi partiler bu komisyonda güçleri oranında temsil edilmelidir. Yüzde yüz ittifak aranmamalıdır. Parlamentodan geçirecek sayıda siyasi partiler işbirliği yapabilirse, mesela AK Parti ile CHP birlikte hareket etse parlamentodan referandumsuz bir şekilde anayasanın geçmesi mümkün. Buna da imkân sağlayacak bir düzenleme yapılmalı. Bunları yapmazsanız havanda su dövülür. 24. dönemde olduğu gibi netice alamayız diye endişe ediyorum.”

“YENİ ANAYASAYI BU DÖNEMDE YÜRÜRLÜĞE KOYMUŞ OLABİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basına yansıyan Partili Cumhurbaşkanlığını anayasaya yansıtabiliriz önerisine de değinen Şahin, şunları söyledi:

“Bu bile rahatlama sağlar buyurdular. Başkanlık sistemi yerine partili Cumhurbaşkanlığı sistemine Türkiye geçebilir. Yeni anayasa çalışmaları içinde bu gündeme gelecek konuşulacak başlıklardan bir tanesi diye düşünüyorum. Hükümet güven oyu aldı ve önümüzdeki hafta bütçe meselesi var ve bunun dışında en önemli gündem maddesi yeni anayasa olacaktır. Geçmişte yapılan hataları tekrar etmeyecek bir komisyon kurulursa yeni anayasayı bu dönemde yürürlüğe koymuş olabiliriz.”

Şahin açıklamasının ardından, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye en yüksek oyu veren Davutobası Köyü muhtarına kahve takımı, kahve ve kesme şeker hediye etti.
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74