SAFRANBOLU'DA 'TARLA GÜNÜ' ETKİNLİĞİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi' kapsamında Karab

Genel 26.10.2017, 17:32 26.10.2017, 17:32
13
SAFRANBOLU'DA 'TARLA GÜNÜ' ETKİNLİĞİ
banner36

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi' kapsamında Karabük'te 'Tarla Günü' etkinliği düzenlendi.

Etkinlik ilçeye bağlı Yukarı Çiftlik köyünde safran hasadını sürdüren İsmail Yılmaz'ın 13 dönümlük tarlasında gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan ile Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, zerde tatlısı için kaynatılan kazana safran boşalttı. Daha sonra tabaklara doldurulan zerde tatlısı konuklara ikram edildi. Etkinlik kapsamında Yenidoğan ve Ürkmezer, diğer protokol üyeleri ve katılımcılarla birlikte tarlada yapılan hasada katılarak safran topladı.

Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan, safranın büyük bir zenginlik olduğunu söyleyerek, "Tarımsal üründe başarılı olmak için erkenci, geçici ya da ürününüzün özel bir avantajının olması lazım. Son yıllarda coğrafi ürün tescilleri ve yöresel ürünler çok önemli yer tutmaya başladı. Bu anlamda Safranbolu özel bir kültür, özel bir yapı, üzerine safran gibi bir bitkiyle taçlanmış olması işin en büyük güzelliği" dedi.

Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Şahin ise Karabük tarımı için spesifik bir önemi olan Safranbolu safranının, dünyanın en pahalı baharatı olma unvanını taşıdığını belirtti.

Yorumlar (0)
0
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39