SAFRANBOLU TSO'DAN YURT DIŞI GEZİSİ

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası yurt dışı gezi programı kapsamında iş adamlarını Balkan ülkeleri olan Arnavutluk ve Karadağ’a götü

banner73
Genel 30.11.2017, 11:31 30.11.2017, 11:31
17
SAFRANBOLU TSO'DAN YURT DIŞI GEZİSİ
banner36

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası yurt dışı gezi programı kapsamında iş adamlarını Balkan ülkeleri olan Arnavutluk ve Karadağ’a götürdü.


25 kişilik heyet ilk olarak Arnavutluk’un başkenti Tiran’a geçti buradaki programdan sonra Arnavutluk Cumhuriyetinin en eski yerleşim merkezlerinden aynı zamanda ülkenin kuzey kesiminin en önemli sanayi ve kültür merkezi olan İşkodra’yı ziyaret etti. Arnavutluk’taki ziyaretlerin tamamlayan heyet daha sonra Karayolu ile Karadağ’a geçti.

Karadağ’da Kotor ve Podgorico şehirlerini gezen Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası ekibi dördüncü günün sonunda Havayolu ile yurda döndü. Yurt dışı gezisi hakkında açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar, “Bu tür geziler iş adamları için çok önemli. Gezi programlarında iş adamlarımız meslektaşları ile istişarelerde ve fikir alışverişinde bulunmaktadırlar”. Farklı ülkelerin, farklı şehirlerin, farklı kültürleri iş adamlarının ufkunu açmaktadır.

Oda olarak daha önce de bu tür gezi programlarını düzenlediklerini ifade eden Acar, iş adamlarını istedikleri her yere götürmeye hazır olduklarını ve bu programlar sayesinde iş adamları arasında ikili iş görüşmelerinin yapılmasının önemine değindi. Türkiye'nin son yıllarda ihracat konusunda büyük bir ilerleme kaydettiğini de sözlerine ekleyen Acar, hükümetin sunduğu imkânların ve yurt dışında kurulan temsilciliklerin iş adamlarına büyük bir cesaret verdiğini söyledi.

Safranbolu TSO Meclis Başkanı Ahmet Şahin ise gezi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bizim kendi ülke coğrafyamızın dışında birde gönül coğrafyamız var. Bu coğrafyanın başında da Balkanlar geliyor. Asırlarca birlikte yaşadığımız insanların bugünde en büyük umudu Türkiye.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin uyguladığı politikalar son dönemde gerek siyasi, gerekse de ticari olarak Balkan ülkeleriyle çok ciddi bir yakınlaşma ve işbirliği ortamı olmuştu. Aynı kültürü ve tarihi paylaştığımız bu coğrafya iş adamlarımız içinde son derece güzel bir Pazar. Bizler gerek buralarda yapacağımız yatırımlarla, gerekse de gerçekleştireceğimiz ihracat ve ithalatlar ile Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki ilişkileri çok daha ileriye taşıyabiliriz” dedi.

 

 
Yorumlar (0)
11
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74