PETEK TEMİZLİĞİNİ YAPTIRDINIZ MI..?

Petek Temizliği Neden Yapılır? Petek temizliğinin amacı, tesisat içerisindeki (kireç, tortu, toprak, balçık, taş) ve benzeri kirle

banner73
Genel 23.11.2019, 16:13 23.11.2019, 16:13
105
PETEK TEMİZLİĞİNİ YAPTIRDINIZ MI..?
banner36
Petek Temizliği Neden Yapılır?

Petek temizliğinin amacı, tesisat içerisindeki (kireç, tortu, toprak, balçık, taş) ve benzeri kirleticilerin giderilmesidir. Bu kirlilik uzun yıllar boyunca tesisat içerisinde birikerek hem kombiye hem de tesisat malzemelerine zarar vermektedir. Ayrıca bu kirlilik peteklerin istenilen sıcaklıkta ısınmasını engellemektedir.

Bu kirin içerisindeki sıcaklık boruya ulaşabileceğini düşünüyor musunuz? Boruya ulaşmayan bu sıcaklıkta maalesef dış ortama geçiş yapamamaktadır.

Bazen kombi kullanıcıları peteklerinin bazılarında alt tarafının ısınmadığını dile getirmektedir. Bu ısınmama problemi peteklerin dolu olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca petek sayısının fazla olması, kombinin ortamı ısıtamayacak kaloride olması, sirkülasyon motorunun tüm tesisata su basacak şekilde kuvvetli olmamasından kaynaklanır.

Peteklerinizin alt tarafı ısınmıyorsa ilk olarak bu saydıklarımızın kontrol edilmesi gerekir. Eğer kombiniz ve sirkülasyon pompanın ortama uygunsa peteklerinizi temizletmeniz gerekir. Murat Teknik0370 413 11 62 – 0551 971 98 80

Kirli olan tesisat istenilen sıcaklıkta verim sağlayamadığından yakılan gaz ve harcanan elektrik kombi kullanıcısının kesesine zarar demektir. Petek temizleme ile %100 verim sağlayacağınız anlamına gelmemektedir. %10 – %40 arasında bir ısınma verimi sağlamaktadır.

Uzun yıllar boyunca kullanılan kombilerin içerisinde sıcak su boileri, kazan ve diğer su taşıma işlevi gören parçalar kireç bağlamaktadır. Aynı petek temizliği gibi kombinizdeki bu parçaların da sökülüp uygun temizlik malzemeleri ile (asit, kireç gidericiler) temizlenmesi gerekmektedir.

Şu şekilde örnek vermek kombi kullanıcılarını daha da iyi aydınlatacaktır;

Dibi kireç tutmuş bir çaydanlığı ele alalım. İlk olarak çaydanlığı ısıtan alev kireci ısıtacaktır. Isınan kireç zaten size ses çıkartacaktır. Kireç ısındıktan sonra ısıtılması gereken su ısınmaya başlayacaktır. Bu geçen süre de harcanan gaz ise boşa gitmektedir.Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Petek temizliğinin yapılması için en uygun ortam banyodur. Banyodaki petek ya da havlupanın boru bağlantısı sökülerek petek temizleme makinesi bağlanır. Eğer banyoda öyle bir bağlantı ya da radyatör, havlupan mevcut değilse kombi bağlantıları kullanılır.

  • Kimyasal ilaç ile temizliğe başlamadan önce tesisatın içerisindeki kaba pislikler kimyasal ilaç ilave yapmadan önce su ile dışarı aktarılır.

  • Her peteği ayrı ayrı temizlemek en uygun temizleme yöntemidir. Temizlenecek olan petek açılır ve diğer petekler kapatılır. Temizlenen petek kapatılarak daha sonra temizlenecek olan petek açılır. Kaç petek varsa bu işlem bu şekilde devam eder.

  • Petek temizliğine başlamadan önce uygun olan petek temizleme kimyasalı robota dökülür ve temizlik malzemesinin sirkülasyonu sağlanır.

  • Kimyasal ilaç sirkülasyonu ile tüm petekler, borular ve kombinin içerisindeki su geçen mekanik parçalar kirlilikten giderilmiş olur.

  • Peteklerdeki kirlilik giderildikten sonra tüm peteklere durulama işlemi başlatılır. Durulama işleminden sonra peteklerin içerisinde kimyasal madde bırakılmaz.

  • Tüm peteklere nötrleme işlemi yapılır. Nötrleme işlemi de kimyasal ilaç ile yapılmaktadır. Nötrleme işleminin amacı su hattı içerisinde kirlenmeyi önlemektir.

  • Petek temizleme işlemi sonrasında kombinin su bağlantı şebekesinde bulunan filtre temizlenir.

  • Petek temizliği işleminden sonra peteklerinizde ısınmama ya da alt tarafında ısınmama sorunu devam ederse farklı bir arıza bulunabilir. Detaylı bir şekilde incelemek gerekir.


Murat Teknik


0370 413 11 62


0551 971 98 80

Yorumlar (0)
0
parçalı bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74