ÖĞRENCİLERLE YANGIN VE DEPREM TATBİKATI

Karabük’te Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) "1-7 Mart Deprem Haftası" dolayısıyla Anayasa ilkokulu’nda deprem, arama kurtarma ve yangın tatb

Genel 07.03.2018, 21:00 07.03.2018, 21:00
26
ÖĞRENCİLERLE YANGIN VE DEPREM TATBİKATI
banner36

Karabük’te Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) "1-7 Mart Deprem Haftası" dolayısıyla Anayasa ilkokulu’nda deprem, arama kurtarma ve yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikata senaryo gereği yaşanan depremde, öğrencilerin hepsi siren sesleri eşliğinde bir anda okulu boşaltırken ortaya sıcak görüntüler çıktı.

Okulda çalan alarm sesiyle öğrenciler, deprem pozisyonu alarak sınıflarda sıraların altına gizlendi. İkinci alarm sesiyle öğrenciler okulu tahliye ederek, bahçedeki güvenli alana geçti.

Daha sonra okulun bahçesinde toplanan öğrencilere deprem yada farklı bir durumda ortaya çıkan yangınlara nasıl müdahale edileceği ve yangın tüpü kullanmaları yönünde uygulamalı olarak AFAD ekiplerince gösterildi. Bu sırada bazı öğrenciler yangın tüpünden çıkan tozlardan korunmaya çalıştı.

Ardından AFAD ekibinin arama kurtarma ekibinde yer alan ‘Zeyna’ isimli köpek öğrencilere gösteri yaptı. Etkinliğin sonunda ise okul bahçesine konulan deprem simülasyon aracında öğrencilere tatbiki olarak depremi yaşadı. Daha önce hiç deprem yaşamamış çocuklar, deprem anını deneyimleyerek depreme ilişkin faydalı bilgiler edindi.

Karabük İl AFAD Müdürü Gazanfer Erbay, olası bir afet durumunda halkı ve öğrencileri bilgilendirmelerinin kendilerinin asli görevi olduğunu söyleyerek, “ Öğrencilerimize afetlere karşı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimize bugün deprem tatbikatı yaptırdık. Depremlerde olası çıkan yangında neler yapması noktasında bilgiler vererek eğittik” dedi.

Yorumlar (0)
5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39