NİHAT HATİPOĞLU SAFRANBOLULULAR İLE BULUŞTU

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen programa katılan İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi

Genel 27.11.2017, 12:19 27.11.2017, 12:19
34
NİHAT HATİPOĞLU SAFRANBOLULULAR İLE BULUŞTU
banner36

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen programa katılan İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.


Safranbolu Belediyesi tarafından KBÜ Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu'nda "El-Metin (S.A.V)" konferansı düzenlendi.

İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, "Cumhurbaşkanımızın bir açıklaması vardı. Çok önemliydi bizim için. 'Yeni türedi tipler çıktı, bunlar Peygamber'in sünnetini inkar ediyorlar, hadislerini ve bunlar neslimizi bozuyorlar.' diye tarihi bir uyarıda bulundu. Bizim de yıllardır söylediğimiz... Bizim iki ölçümüz var Kur'an ve Hazreti Muhammed. Bu ikiden ayrılmayız." dedi.

Ondan sonra yeryüzü ve gökyüzünün bir daha konuşmadığını, söylenenlerin söylendiğini, bundan sonra insana düşenin temiz bir hayat yaşamak olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, "Kitap ona geldi, kitabın bize ileticisi o oldu. Kitapta nasıl yaşayacağımızı anlatan o oldu, bu işin otoritesi o, önder o. Onun için Kur'an diyor ki; 'Sen tüm insanlar için müjdeci ve uyarıcısın. Alemlere rahmetsin.' 'Seni Araplara rahmet olarak indirdik.' demiyor. 'Seni kendi aşiretine gönderdim.' demiyor, 'Alemlere...' Peygamberler içerisinde daveti umumi bütün dünyaya olan tek peygamber Hz. Muhammed'dir." diye konuştu.

Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in davetinin yeni yeni keşfedildiğini aktaran Hatipoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Peygamberimiz hakkında çok kitap yazdı Batılılar. Tamamen iki yüzlü, ön yargılı, İslam korkusunun hakim olduğu, Avrupa'daki bütün üniversitelerde belli başlı İslam bölümleri var. Orada rahipler yetişir ve o rahipler Müslümanlar'ın, İslam'ın aleyhinde makaleler yazarlar, yeni bir din oluşturmaya çalışırlar, İslam'dan yeni bir din çıkarmaya çalışırlar.

Bizim ülkemizdeki bazı ilahiyatçılar da onların kontrolüne girerler. Geçenlerde yeni türedi tipler çıktı. Cumhurbaşkanımızın bir açıklaması vardı. Çok önemliydi bizim için. 'Yeni türedi tipler çıktı, bunlar Peygamber'in sünnetini inkar ediyorlar, hadislerini ve bunlar neslimizi bozuyorlar.' diye tarihi bir uyarıda bulundu. Bizim de yıllardır söylediğimiz... Bizim iki ölçümüz var; Kur'an ve Hz. Muhammed. Bu ikiden ayrılmayız."

Nihat Hatipoğlu, Hazreti Muhammed'i en iyi tanıyan damadı Hazreti Ali'nin çocuklarına peygamberin boyunun ne çok uzun ne de çok kısa olduğunu, saçını uzun tuttuğunu, Umre'deyken kestiğini, bazen saçının kulak memesine kadar değdiğini anlattığına işaret ederek, kendisine de bazen gençlere yönelik sorular geldiğini söyledi.

Saçı uzun, kulağında küpe olan gençlere karışılmaması tavsiyesinde bulunan Hatipoğlu, "Karışmayın, biz bu genci İslam'da tutalım, biz onu bırakmayalım. 'Çenesinde sakal var.' diye kızarsan, 'kulağında küpe var.' diye kızarsan, 'saçı uzun tuttu.' diye, 'buna haram, buna haram.' dersen ne yapacak o çocuk, kime gidecek? Öyle yapmamak lazım, bu üslup Peygamber üslubu değil. Elinden tut, başka bir yere meyletmesin, yanlışını yavaş yavaş düzeltirsin, merhamet ederek, iterek, kovarak değil. O üslubun yeri yok. Biz o üslubu kaldıracağız." şeklinde konuştu.

Programın sonunda Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ise “Mevlit Kandili öncesi bizlerle birlikte olan, gönlündekini, zihnindekini, kalbindekileri bizlere aktaran değerli

hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Yine bu salonu dolduran değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Ben bütün Safranbolulular adına hocamıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren programın sonunda ünlü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu'na Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkemezer tarafından Safranbolu maket evi hediye edildi.

Hatipoğlu, programa katılanlara karanfil dağıtarak onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Yorumlar (0)
3
açık
banner17
banner18
banner39
banner74