MİLLETVEKİLİ CUMHUR ÜNAL TBMM'DE KONUŞMA YAPTI

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, 3 Nisan Karabük Demir Çelik İşletmeleri ve Karabük'ün 8

Genel 08.04.2020, 17:17 08.04.2020, 17:17
54
MİLLETVEKİLİ CUMHUR ÜNAL TBMM'DE KONUŞMA YAPTI
banner36
AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, 3 Nisan Karabük Demir Çelik İşletmeleri ve Karabük'ün 83'üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle TBMM’de Gündem dışı bir konuşma yaptı.

Ünal yaptığı konuşmada KARDEMİR A.Ş’nin ülke ekonomisin yaptığı katkıları dile getirdi ve AK Parti hükümeti boyunca Karabük’e yapılan hizmetler ile yatırımları özetledi.

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal’ın TBMM Genel Kurulunda Gündem dışı yaptığı konuşma metni şöyle;
"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ben de öncelikle Diyarbakır Kulp'ta yaşanmış olan hain terör saldırısını kınadığımı beyan diyorum.

Geçtiğimiz 3 Nisan Cuma günü, yani bundan 83 yıl önce temelleri atılan KARDEMİR Karabük Demir Çelik Fabrikaları ve Karabük'ün kuruluşu olan 3 Nisan 1937 günü nedeniyle söz almış bulunmaktayım. Sayın Başkanı ve yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, Berat Kandili'nizi tekrar kutluyor, tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını temenni ederken, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsten vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tedavi görenlere acil şifalar diliyorum. Bakanımızdan doktoruna, hemşiresine, kısacası tüm sağlık çalışanlarımıza gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; her kentin kendi tarihini yazarken, o kent için hayati önem taşıyan ve anlam ifade eden tarihleri ve simgeleri vardır. 3 Nisan 1937 tarihi de Karabük için böylesine önemli ve anlamlı bir tarihtir. Çünkü, bu tarihte modern Türkiye'nin endüstriyel atılımlarına öncülük eden Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve 78'inci il olan Karabük'ün de temelinin atıldığı gündür.

Çeltik tarımından çelik endüstrisine geçmesiyle 13 hanelik bir köyden merkez nüfusu 120 bine ulaşmış bir il doğmuştur. Sanayileşme hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve ülkemizin bu ilk ağır sanayi tesisi olan KARDEMİR Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasında ve bugünlere kadar yaşatılmasında emeği geçenlere minnet ve şükran duygularımızı Karabük halkı adına ifade etmek istiyorum.

KARDEMİR kuruluşundan itibaren hızlı bir şekilde büyümüş, ülkemizin yıllardır inşaat demirinden profiline, demir yolu rayından demir çelik döküm mamulüne, çelik konstrüksiyonuna kadar her türlü demir çelik ürün ihtiyacını karşılamış; üretmiş olduğu ürün ve mühendislik hizmetleriyle ülkemizin inşasında çok büyük katkılar sağlamıştır. Bünyesindeki sürekli kütük döküm fabrikasıyla hem kendi ihtiyacını karşılamış hem de Karabük'te bulunan irili ufaklı haddehanelerin de çalışmasına katkıda bulunmuştur. 1965 yılında Ereğli'de kurulan ERDEMİR ve 1977 yılında İskenderun'da kurulan İSDEMİR'in doğmasında önemli rol oynamıştır.

150 bin tonluk kapasitesiyle üretim yolculuğuna başlayan KARDEMİR, üretimin 1 milyon tona çıktığı dönemleri de yakalamasına rağmen, 2002'ye gelindiğinde üretimin 300 bin tonlara düştüğü, kömür ve cevher stoklarının eridiği, borç batağı içinde ücretsiz izinlerin de başladığı kâbus dönemini yaşamaya başlamıştır. İşte tam bu döneme gelindiğinde, AK PARTİ Hükûmetinin işbaşına gelmesiyle hedefler koyabilen bir fabrika hâline gelmiş, kâbus dönemleri geride kalmıştır. Yani 3 Kasım 2002 tarihi KARDEMİR'in yeniden doğduğu tarih olmuştur. Bugün KARDEMİR, 72 metre boya kadar ray üretebilen tek sanayi kuruluşu hâline gelerek Devlet Demiryollarımızın başlattığı demir yolu ulaşım seferberliğinde yerini almıştır. Ray, profil ve tren tekeri gibi katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini artıran, çevre yatırımlarına da önem veren KARDEMİR yılda 3 milyon ton kapasiteye ulaşmıştır.

Ne mutludur ki artık bugün KARDEMİR sosyal sorumluluklarını da yerine getirebilmekte, Karabük Üniversitesine katkılar vermektedir. KARDEMİR'in de yaptığı fakülte binalarıyla güç bulan Karabük Üniversitesi büyümekte ve ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yerini almaktadır. Bu vesileyle, Karabük Üniversitesine fakülte ve yüksekokullar kazandıran KARDEMİR yönetimine ve çalışanlarına, ayrıca şehrimizin değerleri olan Sayın Türker İnanoğlu'na, Sayın Mehmet Şefik Dizdar'a, Sayın Kamil Güleç'e ayrı ayrı teşekkür ediyor; rahmetli Mutullah Yolbulan'ı da rahmetle anıyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 1953 yılında ilçe, 1995 yılında il olan Karabük ilk sanayi şehri olmasının yanında UNESCO tarafından Dünya Miras Kenti Listesine alınmış Safranbolu, dünyanın en nadide ağaç türlerini bünyesinde barındıran Yenice, Hadrianapolis Antik Şehir'le Eskipazar, kaya mezarlarıyla Ovacık ve insanları büyüleyen doğal zenginlikleriyle Eflani ilçesiyle öne çıkmaktadır.

Gerek AK PARTİ hükûmetlerinin üniversite, tıp fakültesi, doğal gaz, yol, su, hastane, yüzme havuzu, yurt binaları, hizmet binaları, DSİ yatırımları, stadyum, enerji, KÖYDES ve Keltepe Kayak Merkezi gibi önemli yatırımlarıyla gerekse özel sektör yatırımlarıyla her geçen gün gelişen ve büyüyen Karabük, üniversitesiyle de eğitim ve bilim alanında geleceğe emin adımlarla yürüyen bir kenttir.

Diğer taraftan yakın takibimizde olan ülkemizi ve Karabük ilimizi yakından ilgilendiren ekonomimize yüksek katkı ve istihdamın da artmasında önemli rol oynayacak olan Zonguldak'ın Filyos bölgesinde kurulmakta olan Filyos Limanı ve Filyos Endüstri Bölgesi Projesinde de artık sona yaklaşılmaktadır.

Karabük ilimize ve bölgemize önemli eserler kazandıran AK PARTİ hükûmetlerimize ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey'e Karabüklüler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle, Kardemir ve Karabük'ün kuruluşunun 83'üncü yılını kutluyor, daha nice yıllar bölge ve ülke ekonomisine hizmet etmesini temenni ediyorum. Kardemir yöneticilerimize, Özçelik-İş sendikamıza ve emekçi Kardemir de çalışan arkadaşlarımıza sağlıklı mesailer diliyorum. Bugünün heyecanını sizlerle paylaşırken tüm Karabüklülerin Yüce Meclisimize selam ve saygılarını iletiyorum. Şahsım ve Karabük milletvekili arkadaşlarım adına Karabük ve Kardemir'in kuruluş yıl dönümünün kutluyorum.

Sayın Başkanım, sizlere ve Yüce Meclisimize saygılar sunuyorum. Sağlımız ve geleceğimiz için lütfen evimizde kalalım, kurallara uyalım."

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74