KBÜ'DEN YENİ REKOR

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ'NDEN ÜÇÜNCÜ TÜRKİYE REKORU HEDEFİ CUMHURİYETİN 200. YIL ÖZLEMİ DOĞRULTUSUNDA '1 DAKİKA İÇ

banner73
Genel 10.05.2016, 16:16 10.05.2016, 16:16
14
KBÜ'DEN YENİ REKOR
banner36
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ'NDEN ÜÇÜNCÜ TÜRKİYE REKORU HEDEFİ

CUMHURİYETİN 200. YIL ÖZLEMİ DOĞRULTUSUNDA '1 DAKİKA İÇİN HAREKETE GEÇİN' KAMPANYASINDA 2 BİN 123 ÜNİTE KAN TOPLANARAK ÜÇÜNCÜ KEZ REKOR KIRILMASI HEDEFLENİYOR

TÜRK KIZILAYI GENEL BAŞKANI KEREM KINIK

“HEDEFİMİZ YILDA 3.5 MİLYON ÜNİTE KAN TOPLAMAK”

KBÜDEN

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ile Türk Kızılayı Karabük Şubesi işbirliğiyle Cumhuriyetin 200'üncü yıl özlemi doğrultusunda ‘1 dakika için harekete geçin’ kampanyasında, bir günde 2 bin 123 ünite kan toplanarak üçüncü kez rekor kırılması hedefleniyor.

KBÜ Gökşen Yücel Kapalı Spor Salonu'nda bu sabah törenle başlatılan ve devam eden kampanya kapsamında binin üzerinde bağış yapıldı. Daha önce Cumhuriyet’in 100 yıl özlemi doğrultusunda bir günde 2 bin 23 ünite ve ardından Malazgirt Zaferi'nin bininci yıl özlemi doğrultusunda bir günde 2 bin 71 ünite kan bağışı yapan Karabük Üniversitesi bu kez de Cumhuriyet’in 200. yıl özlemi kapsamında bir günde 2 bin 123 ünite kan toplamayı hedefliyor.

Kan kampanyası kapsamında Karabük Üniversitesi'ne gelen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık kan vermenin geleneksel bir vazife olduğuna dikkat çekerek, hedeflerinin yılda 3.5 milyon ünite kan toplamak olduğunu söyledi.

Türk Kızılayı'nın 148 yaşında olduğunu ve 3 bin 330 kişilik dev bir ordunun bu konuyla ilgili çalıştığını ifade eden Kınık, “Türkiye’de bin 250 hastaneye 7 gün 24 saat yağmur, çamur, kar demeden güvenlik sıkıntılarına bakmaksızın güvenli kan temin etmeye gayret ediyoruz. Buradaki en büyük gücümüz kıymetli bağışçılarımızdır. Biz büyük bir milletiz, devletiz. Bize de büyük işler yapmak yaraşır. Karabük Üniversitesi ülkemizde 81 vilayete fark atarak güzel bir rekora imza atacak. Kızılay olarak her zaman yanınızdayız, sizleri tebrik ediyorum" dedi.

Türkiye’de yılda 2.6 milyon ünite kan ihtiyacı olduğunu belirten Kınık şöyle devam etti:

"Bunun yanında 2017 sonuna kadar kendi kan endüstrimizi kuracağız. Dışarıya yapmış olduğumuz yaklaşık 1 milyar liralık ödemeyi bundan sonra yapmayacağız. Kendi kan ürünlerimizi kendimiz üreteceğiz. Dolayısıyla 2.6 milyon ünite kan bağışını bizim şöyle 3.5 milyonlara doğru çıkartmamız gerekiyor. Burada da en çok gençlere güveniyoruz."
Etkinlikte Aylin Özel Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri de kan veren öğrencilere müzik ziyafeti çekti. Genel Başkan Kınık, engelli genelmüdüröğrencilerle birlikte Pandeiro çalgısını çalarak, kan bağışı yapan üniversite öğrencilerini ziyaret etti.

Türk Kızılayı Karabük Kan Merkezi'ne, İzmit, Sakarya, Düzce ve Zonguldak Kan Bağışı Merkezleri’nden gelen görevlilerin de yer aldığı ve aynı anda 50 kişinin kan bağışında bulunduğu ‘1 Dakika İçin Harekete Geçin' kan bağışı kampanyasında 38 flebotomist, 10 doktor ve yaklaşık olarak 150 üniversite öğrencisi ve personeli görev aldı.
Yorumlar (0)
7
açık
banner23
banner17
banner18
banner39