KARDEMİR A.Ş. FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Kardemir A.Ş., 2020 yılı 1. çeyrek finans

Genel 28.05.2020, 21:05 28.05.2020, 21:05
89
KARDEMİR A.Ş. FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI
banner36

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Kardemir A.Ş., 2020 yılı 1. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Dönemi 161,7 Milyon net zararla kapatan Kardemir ve bağlı ortaklıkları, 16 aracı kurumun ortalama beklentisi olan 201 Milyon TL’lik konsolide dönem net zararının altında bir zarar elde etti.

Bugün kamuoyuna açıklanan finansal sonuçlara göre; 2019 yılının ilk çeyreğine kıyasla 2020 yılının ilk çeyreğinde Kardemir’in satış gelirleri, tutar bazında %8 oranında azaldı.

Üretimini artırmaya devam eden Kardemir’de ham çelik üretimi, geçen yılın ilk üç ayına göre %18 artarak 669.151 tona ve nihai haddelenmiş ürün miktarı %13 artarak 599.495 tona yükseldi. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’de 2019’un son günlerinde başlayan ve giderek tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının, çelik sektöründe gerek üretim gerek nihai ürün fiyatlarına olumsuz etkilerinin yaygın hissedildiği dönemde Kardemir, yılın ilk çeyreğini sektör ortalamalarına kıyasla asgari kayıpla kapadı.Kardemir’den yapılan açıklamada, finansal sonuçlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“ABD ve Avrupa Birliği kaynaklı artan korumacılık önlemleri çelik ticareti üzerine olumsuz etkilerini sürdürmeye devam ederken; tüketimde yaşanan daralma ve düşen satış fiyatları 2019 başından itibaren çelik piyasalarını baskı altında tutmuş, tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgınının etkisiyle 2020 ilk çeyreğinde gerek gerek yurtiçi gerekse yurtdışı çelik üreticileri finansal sıkıntılarla ve yüksek zararlarla karşı karşıya kalmıştır.

Koronavirüs salgını sürecinde Kardemir, proaktif yönetim anlayışı ve önce insan yaklaşımıyla gerekli önlemleri Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıkması ile birlikte hızlıca almıştır. ‘Sorun Küresel, Mücadele Ulusal, Tedbir bireysel’ prensibi ile İş Sağlığı ve Güvenliğini korumaya ilişkin tüm önlemler, Risk Yönetimi çalışmaları çerçevesinde periyodik olarak gözden geçirilmiş ve ivedi bir şekilde uygulamaya konmuştur.Tüm bu çalışmalar personelimiz ile eşzamanlı olarak paylaşılmış, çalışanlarımızın da ortaya koyduğu yüksek bilinç ve iş birliği sayesinde Kardemir ve Karabük şehri salgın kaynaklı vaka sayısı baz alındığında oldukça başarılı bir sınav geçirmiştir. Bu sayede yılın ilk çeyreği üretim ve satış rakamlarında minimum olumsuzluklar ile kapanmıştır. Ancak, özellikle gelişmekte olan ekonomilerin bu belirsizlikten oldukça fazla etkilendiği aşikardır. Yaşanan olumsuzluklar, para birimimizin dolar karşısındaki değer kaybını da artırmıştır.

Kardemir son 5 yılda yaklaşık 630 milyon USD tutarında yatırım gerçekleştirmiştir. Ağırlıklı olarak uzun vadeli döviz kredileri ile finanse edilen bu yatırımlar belli bir döviz pozisyon açığı meydana getirmiştir. Bu yüzden, yabancı para birimlerinin Türk Lirasına karşı değer kazanması, mevcut döviz pozisyon açığımızın etkisiyle finansallarımıza olumsuz yansımıştır. Bununla birlikte, özellikle nakit akış süreci kontrol altında tutulmuş, verimliliklerimizi ve rekabet gücümüzü artıracak üretim politikası ile faaliyetlerimiz sürdürülmüştür. Köklü bir geçmişe sahip Şirketimizin farklı ürünlerden oluşan geniş portföyü, güçlü üretim tecrübesi ve artarak devam eden katma değerli ürünleri geliştirme kabiliyeti ile birleştiğinde; somut sonuçların en kısa zamanda görülmeye başlanacağını biliyoruz.

Fabrikalar kuran fabrika Kardemir: çalışanlarına, paydaşlarına, Karabük’e ve Ülkemizin 2023 hedeflerine katkı vererek güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemektedir.”


Kardemir’in 2020 Yılı 1. Çeyrek Mali Rakamları Şu Şekilde Oldu;  • Konsolide net varlık: 9.156.568.396 TL

  •  Konsolide ciro: 1.514.587.085 TL

  •  FAVÖK: 137.368.108 TL

  •  FAVÖK Marjı: %9,1

  •  FAVÖK TL/ton: 242

  •  Konsolide net dönem karı: -161.666.585 TL


Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74