KADIN KOLLARINDAN KINAMA

AK PARTİ HOCALI KATLİAMI’NI KINADI

banner73
Genel 26.02.2016, 15:36 26.02.2016, 15:36
11
KADIN KOLLARINDAN KINAMA
banner36
AK PARTİ HOCALI KATLİAMI’NI KINADI

KADIN KOLLARI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Karabük Kadın Kolları Başkanı Av. Hülya Uğur Kocakavak, Ermenilerin 26 Şubat 1992 yılında Hocalı’da yaptıkları katliamı kınadı.

Parti binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kocakavak, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni çeteleri tarafından yüzlerce Türk’ün katledildiğini belirterek, “21. yüzyılın eşiğinde, dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir.

Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gecede; 83 çocuk, 106 kadın ve 70'ten fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir” dedi.

Hocalı katliamının tüm insanlık nezdinde işlenen bir suç olduğunu vurgulayan Kocakavak, “Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur.

Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı’da yapılan katliam, Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak, inancımıza göre suçların en büyüğüdür.

Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

"İKİ KARDEŞ MİLLET"

Azerbaycan’ın Türkiye için sadece herhangi bir devlet olmadığını, aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, iki kardeş millet olduklarının altını çizen Hülya Uğur Kocakavak, “Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil özde kardeş iki milletiz. Hocalı’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır.

Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti, bugüne kadar merhum Haydar Aliyev'in dediği gibi ‘tek millet iki devlet’ olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
9
açık
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74