KADIN İNCELİĞİ FİLOGRAFİ İLE BULUŞTU

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi işbirli

Genel 18.12.2018, 13:19 18.12.2018, 13:19
19
KADIN İNCELİĞİ FİLOGRAFİ İLE BULUŞTU
banner36

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirdiği yüzlerce farklı branşta kurs eğitimleri ile eğitime yenilik getiriyor.

Mahalle aralarında konumlandırılmış 8 ayrı şubesi ile tüm vatandaşlara yürüme mesafesinde ulaşım kolaylığı sağlayan SAKEM İlçe merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunan Yazıköy Toki şubesinde de kurs eğitimlerini sürdürülüyor.

Eğitmen Aysun Eroğlu tarafından verilen Filofrafi kursunda kursiyerlere çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik bir görünüm kazandırılması işlemi öğretiliyor. Belli örgü teknikleri kullanılarak, hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler, çizgi film karakterleri gibi görsel unsurlar panolar haline getiriliyor. Kursiyerlere, bu tekniği uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılıyor.

Ülkemizde fazla tanınmayan bu sanatı yaşatmak için kursiyerlerin eğitim aldığını belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer şu sözlere yer verdi “Kursa katılanlar ülkemizde fazla tanınmayan bu sanatı yaşatmak için eğitim alıyorlar. Ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilip belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatı olan Filografi kursunda eşsiz tablolar ortaya çıkıyor. Filografi kursuna katılanlar, hem yeni bir meslek kazanmak, hem de ülkemizde fazla tanınmayan ve sabır gerektiren bu sanatı yaşatacaklar.”dedi.

Geleneksel ve modern eğitim sistemiyle Safranbolu’da ilklere imza atan SAKEM uzman eğitmen kadrosuyla binlerce kursiyere kurs eğitimi veriyor.

Yorumlar (0)
11
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74