GÜVENLİK UZMANI MUĞLU: 'RUSYA YENİ BİR İDLİB ANLAŞMASI İÇİN GELİYOR'

Güvenlik ve Terör Uzmanı Dr. İmbat Muğlu: “İdlib’in ayakta durması lazım, İdlib halkına zulmedilmemesi lazım, 4 milyona yakın halk var, onu kor

Genel 08.02.2020, 10:17 08.02.2020, 10:17
12
GÜVENLİK UZMANI MUĞLU: 'RUSYA YENİ BİR İDLİB ANLAŞMASI İÇİN GELİYOR'
banner36

Güvenlik ve Terör Uzmanı Dr. İmbat Muğlu: “İdlib’in ayakta durması lazım, İdlib halkına zulmedilmemesi lazım, 4 milyona yakın halk var, onu koruyup kollayacak olanda dün olduğu gibi bugünde Türkiye”

Güvenlik ve terör uzmanı Dr. İmbat Muğlu, Rusya’dan gelecek heyetin yeni bir İdlib mutabakatı için geldiğini söyledi.

Karabük Valiliği tarafından “Uluslararası Güvelik, Terörizm ve Ermeni Meselesi” konferansı düzenlendi. Karabük Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik ile güvenlik ve terör uzmanı Dr. İmbat Muğlu katıldı. Konferans sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan güvenlik ve terör uzmanı Muğlu, İdlib meselesinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni en çok ilgilendiren noktalardan biri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatıyla Suriye’nin özellikle Türkiye sınır hattındaki alanların çoğunu güvenli bölge ilan ettiğini ifade eden Muğlu, “İdlib sınır hattımızda olan ve gergin bir bölge. Soçi ve Astana mutabakatı neticesinde burası tamamen Rusya, İran ve Türkiye’nin, hatta arka taraftan Suriye’nin ortak kararıyla güvenli bölge ilan edilmiş, burada kesinlikle silah kullanılmayacaktı, bu bölge özellikle muhalif güçlerin son kalesi, son sığınağı olan bir yerdi. Ama maalesef bu mutabakata sadece Türkiye bağlı kaldı” dedi.

Suriye’de rejimin Rusya ile İran’ın desteğini alarak İdlib’i düşürmeye çalıştığını aktaran Muğlu, “Cumhurbaşkanımız açıklama yaptı, rejimin var olan Soçi ve Astana mutabakatına bağlı kalması, ateşkes ilan etmesi, silah kullanmaması konusunda. Gönül ister ki öyle olsun. Ama Rusya ve İran rejimi desteklediği sürece, İran kara ordusu olarak, Rusya’da hava gücünü kullanarak destek verdiği sürece bu barış pek yakın gözükmüyor. Hedefleri İdlib’i düşürmek. İdlib’in düşmesi demek muhaliflerin düşmesi demek, İdlib düşerse devrim hareketi, Suriye’deki Esad’ın katilinin ve zulmüne karşına direnen o direnişinde yıkımı demektir. Onun için İdlib’in ayakta durması lazım. İdlib halkına zulmedilmemesi lazım, 4 milyona yakın halk var, onu koruyup kollayacak olanda dün olduğu gibi bugünde Türkiye” diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74