GÖRMEZ, AİHM'NİN 'CEMEVİ' KARARINI DEĞERLENDİRDİ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ: “MİLLET OLARAK BİRBİRİMİZİN HAKKINA VE HUKUKUNA SAYGI KONUSUNDA VERECE

banner73
Genel 29.04.2016, 14:43 29.04.2016, 14:43
22
GÖRMEZ, AİHM'NİN 'CEMEVİ' KARARINI DEĞERLENDİRDİ
banner36
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ:

“MİLLET OLARAK BİRBİRİMİZİN HAKKINA VE HUKUKUNA SAYGI KONUSUNDA VERECEĞİMİZ ORTAK KARARIN BÜTÜN MAHKEMELERİN KARARLARINDAN ÇOK DAHA YÜKSEK VE YÜCE OLDUĞUNA İNANIRIM”

GÖRMEZ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, AİHM’nin Alevi hakları konusunda açılan davada Türkiye'de Alevilere dini ayrımcılık yapıldığına hükmettiği kararının sorulması üzerine, “Millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım” dedi.

Bir dizi açılış ve ziyaretler için Karabük’e gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Karabük Valiliğini ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Görmez, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Alevi hakları konusunda açılan davada Türkiye'de Alevilere dini ayrımcılık yapıldığına hükmettiği kararının sorulması üzerine Görmez, “Diyanet İşleri Başkanı olarak, bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım. Bütün inanç farklılıklarımızla birlikte bizi bin yıldır millet kılan değerlerle birlikte birbirimize karşı vereceğimiz çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim daha çok millet olarak birbirimize karşı verdiğimiz ortak kararların önemli olduğunu ifade etmek isterim sadece” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Canbulat’ın, sigara içenlerin içmeyenlerden helallik alması gerektiği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise, “O tür bireysel konuların üzerinde çok durmam” dedi.

Vali Orhan Alimoğlu ziyaretlerinden dolayı Görmez’e kitap hediye ederken, Görmez de Alimoğlu’na Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Görmez, daha sonra Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi makamında ziyaret ettikten sonra Karabük Üniversitesi’ne geçti.
Yorumlar (0)
5
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74