'GENÇLER SAFRANA SAHİP ÇIKIYOR' PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Yazıköy İlköğretim Okulunda gerçekleşen “Gençler Safranbolu Safranına Sahip Çıkıyor” projesi programına Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer’in berab

Genel 18.09.2019, 18:01 18.09.2019, 18:01
25
'GENÇLER SAFRANA SAHİP ÇIKIYOR' PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ
banner36

Yazıköy İlköğretim Okulunda gerçekleşen “Gençler Safranbolu Safranına Sahip Çıkıyor” projesi programına Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer’in beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Ütğm Emrah Aydın, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emre, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Yazıköy Muhtarı Deniz Tüzer, Turizm Danışma Şefi Safiye Partal, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer;”Projemizle çocuklarımızın safranla tanışmasını amaçlıyoruz. İlçemizdeki 10 bin öğrencimizin her biri adına Yazıköy İlk ve Ortaokulunda okuyan öğrencilerimizle bugün dikim gerçekleştirdik. Safranbolu Kaymakamlığı tarafından hazırlanan bu projeyle Köylere Hizmet Götürme Birliğinin temin ettiği tohumlar, Safranbolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yazıköy Muhtarlığı iş birliği içerisinde öğrencilerimiz tarafından dikim gerçekleştirildi. Buradaki amaç, safranın çocuklara tanıtımını sağlamak, çocukların Safranbolu safranıyla olan ilişkisini geliştirmek ve gittikçe tarımdan uzaklaşan çocuklarımızı tarımla tanıştırmak" dedi.

Kısa süre sonra dikilen safranların hasadının yapılacağını aktaran Kaymakam Ürkmezer, şunları kaydetti: "1,5-2 ay sonra bu safranlar çiçeklerini açacaklar. Yine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve muhtarlığımız işbirliği içerisinde çocuklarımızla bu soğanlardan çıkan safranlar toplanacak. Satışı muhtarlık tarafından gerçekleştirilecek ve muhtarlığa gelir olarak geri dönecek.

Biz sadece ekim ve dikimi değil, bu projeyle çocuklarımızı safran tarımıyla da tanışmasını sağlıyoruz. Buradaki amaçlardan biri de bütün okullarımızda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından safran, safran bitkisi ve tarımıyla ilgili sunum, bilgilendirmeler yapılacak. İlçe Turizm Danışma Büromuz da safran ve safran tarımının tanıtılması için gerekli çalışmaları yapacak. Amacımız, çocuklarımızı safran ve safran tarımıyla tanıştırmak, tarımla daha iç içe olmalarını sağlamak."

Yorumlar (0)
4
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39