DÜNYANIN EN UZUN KIZI ÜNİVERSİTE ADAYI

DÜNYANIN EN UZUN KIZI İLK KEZ YGS SINAVINA GİRDİ OTURMA SIKINTISI YAŞAYAN RÜMEYSA İÇİN ÖSYM SINIFA ÖZEL  YATAK KONULMASI

Genel 13.03.2016, 15:41 13.03.2016, 15:41
19
DÜNYANIN EN UZUN KIZI ÜNİVERSİTE ADAYI
banner36
DÜNYANIN EN UZUN KIZI İLK KEZ YGS SINAVINA GİRDİ

OTURMA SIKINTISI YAŞAYAN RÜMEYSA İÇİN ÖSYM SINIFA ÖZEL  YATAK KONULMASINA İZİN VERDİ

DÜNYANIN EN UZUN KIZI

Geçen yıl iki metre 13.5 santim boyuyla dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Rumeysa Gelgi, ilk kez YGS'ye girdi.

Doğuştan Weaver Sendromu rahatsızlığı nedeniyle boyu hızla uzayan ve geçen yıl rekorlar kitabına giren Rumeysa Gelgi, üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ilk kez gidi.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nde 1 Nolu Anfi'de iki gözetmen eşliğinde sınava giren Rümeysa Gelgi için ailesinin ÖSYM'ye başvurması üzerine sınav salonuna yatak getirildi. Uzun boyundan dolayı oturma sıkıntısı yaşayan Rümeysa, 2 saat 40 dakika süren zorlu maratona sınav salonuna kurulan yatak üzerinde girdi. Anne Safiye ve baba Haydar Gelgin ise kızlarını bina önünde heyecanla bekledi.

Rumeysa Gelgi'nin babası Haydar Gelgi kendisinin kızından daha çok heyecanlı olduğunu söyleyerek, "İlk kez böyle büyük bir sınava girdi, çok çalıştı. Ben de uluslararası 4. sınıf öğrencisiyim. Rumeysa'nın İngilizce üzerine düşünceleri var ama çok üretken bir çocuk" dedi.

ÖSYM'DEN RUMEYSA'YA ÖZEL YATAK

Sınav sonrası gazetecilere açıklama yapan Rumeysa Gelgi ise evinden dışarıda ilk kez bir sınava girdiğini ve kendisi için heyecanlı bir deneyim olduğunu söyledi.

Gelgi, soruların tahmin ettiği zorlukta olduğunu ve elinden geleni yaptığını belirterek, "Kesin kararımı vermedim. Daha Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) gireceğim.

guinnes en uzun kızıBen ilk defa üniversite sınavına girdim. İlk kez de evimin dışında bir sınava girdim, farklı bir deneyimdi. Bazı zorlukları vardı ama ÖSYM bize çok büyük kolaylıklar sağladı. Benim uzanarak soruları cevaplandırmam gerekiyordu.

O nedenle gerekli izinleri aldık, onlar da salona bir yatak koymamıza izin verdiler ve soruları yatarak cevaplamama izi verdiler.

ÖSYM'ye çok teşekkür ediyorum. İki gözetmen vardı. Engelli sınıfında girdim tek kişiye özel bir sınıftı" ifadelerini kaydetti.
Yorumlar (0)
0
parçalı az bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39