ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YILI KUTLANDI

Türk Milleti’nin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü ve Şehitle

Genel 18.03.2019, 19:26 18.03.2019, 19:26
28
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YILI KUTLANDI
banner36

Türk Milleti’nin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü düzenlenen törenlerle Karabük’te kutlandı.

Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla ilk olarak Şehitler Anıtında çelenk sunum töreni düzenlendi. Törene Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Sefa Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şubesi ve üyeleri, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan ve üyeleri, Muharip Gaziler Derneği Başkan ve üyeleri, şehit aileleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Karabük Valiliği, Karabük Belediyesi, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şubesi ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasının ardından Askeri Tören Mangası tarafından saygı atışı yapıldı.

Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şube Başkanı Sabri Özer tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapıldıktan sonra Vali Fuat Gürel ve protokol üyeleri tarafından şehitliklere karanfil bırakılarak İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ün yaptığı dua ile şehitler anıtında düzenlenen tören sona erdi.

Etkinliklere İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen programla devam edildi. Programda konuşan AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, “Ecdadımızın Çanakkale’de verdiği yiğit mücadele toprağa dökülen kanlar. Onun heyecanıyla kurtardığımız vatanımız kurtuluş savaşında. 15 Temmuz’da da yine Çanakkale’nin ahfadı bu memleketi bu milleti ayakta tutmaya muktedir oldular. Her birini saygı ve hürmetle anıyoruz. Malazgirtten bu tarafa toprağa düşmüş şehitlerimizi rahmetle minnetle yad ediyoruz. Onlara borcumuz var. Bu borcu Çanakkale ruhunu canlı tutmakla ödeyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin tarihinin zaferlerle dolu olduğunu belirten Vali Fuat Gürel, “Biliyoruz ki tarihin hiçbir sahnesinde Türk Milleti devletsiz kalmamıştır. Osmanlı imparatorluğu tarihin derinliklerinde yer alırken hemen akabinde Türkiye Cumhuriyeti yerini almış ve ilelebet devam edecektir. 104 sene önce Birinci Dünya Savaşı yılları, o yıllarda bütün dünyasında Osmanlı imparatorluğunun geri kalan topraklarını paylaşmak üzere üzerimize doğru geldiler. Dünyanın değişik ülkelerinden ülkemize özellikle Çanakkale’ye yığınaklar yaparak buraları aşıp ülkemizi işgal etmek adına bu topraklara düşmanların yığıldığı bir dönemden bahsediyoruz. Türk anaları hiçbir zaman çocuklarını vatan millet uğruna geri bırakmamak adına bir çaba içerisinde olmamıştır. Her zaman her koşulda çocuklarına vatanlarını milletini bayrağını ve ezanını sevmek üzere onlara sahip çıkma adına eğitim sergilemiştir. Bu vesile ile 18 Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Karabük Valisi Fuat Gürel ve Karabük Milletvekili Niyazi Güneş tarafından şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program, öğrenciler tarafından okunan şiirler ve tiyatro gösterisi ile sona erdi.

[gallery columns="2" size="medium" ids="66717,66718,66719,66720"]

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde de Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümü Safranbolu Şehitlik Anıtı ve Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Törene Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in yanı sıra, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Albay İsa Çakmak, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Burak Ören, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, İlçe Müftüsü İsmail Temur, şehit aileleri, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, kamu kurum idarecileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinin çelenk sunumu ile başlayan program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okuması ile devam etti. İlçe Müftüsü İsmail Temur tarafından Çanakkale Şehitlerimiz için okunan duanın ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer tarafından anı defteri imzalanırken ardından Şehit mezarları ziyaret edildi.
Şehitlikte düzenlenen programın hemen ardından Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma programı ve tiyatro gösterimine geçildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Umudun bittiği yerde imanın, gücün bittiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin coştuğu, dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahraman, ilahi bir mücadele gücü ile milletimizi yüceltme ülküsünün ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Bilinmelidir ki Bu vatanı korumanın bedelini kanla ve canla ödeyen bir millet, bundan sonra da aynı şuurla her türlü saldırıyı bertaraf edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle: 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Zaferini konu alan tiyatro oyununa geçildi. İzleyenler tarafından büyük beğeni toplayan oyunun ardından ise Çanakkale Zaferi nedeni ile düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Programda konuşan Ürkmezer, “Binlerce yıllık şanlı tarihe sahip Milletimizin,"Çanakkale Geçilmez" diyerek tarihin akışını değiştiren kahramanların evlatları olarak bugün bizler bu topraklar üzerinde geleceğe yürümekteyiz. Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan millet olma bilinci kurtuluş savaşında da meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk'ün önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Adeta kendi küllerinden yeniden dirilişinin sembolüdür. Çanakkale kahramanlarımızın şahlanışını kendimize şiar edinerek, Türkiye'yi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine, kültürüne ve medeniyetine yaraşır bir şekilde ülkemizi yüceltmeye, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz. Bu duygularla Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümünü kutluyor, 104 yıl önce Çanakkale’de istiklal ve istikbal mücadelesi veren Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

[gallery columns="2" size="medium" ids="66724,66725,66726,66727"]

Yorumlar (0)
27
az bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74