ALTINÖZ'DEN AHİLİK HAFTASI MESAJI

Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında etkin rol oynayan, birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın en güzel tezahürü olan kurumlard

banner73
Genel 19.09.2018, 15:18 19.09.2018, 15:18
12
ALTINÖZ'DEN AHİLİK HAFTASI MESAJI
banner36

Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında etkin rol oynayan, birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın en güzel tezahürü olan kurumlardan birisi olan kardeşlik ve doğruluk anlamına gelen “Ahilik” teşkilatıdır.

13. yüzyılda Anadolu'da temelleri atılan ve yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği ve kültürü; ticari faaliyetlerin yürütülmesinde güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı ilk edinmiş ve bu teşkilat, esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu'da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli olmak üzere, tüm ahilerimizi ve ustalarımızı rahmet ve şükranla anıyor, özellikle bu yolda emeği geçen esnaf ve sanatkârlarımızın ve bütün vatandaşlarımızın “Ahilik Haftası'nı" kutluyorum.

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74