AKAY, 'İL GENEL MECLİSİNİN KARARI DÜNYANIN SONU DEĞİL'

YENİCE Platformu sözcüsü Mustafa Akay, 1 Ağustos'ta  İl Genel Meclisi'nin itirazı reddetmesi üzerine bir açıklama yaptı. Akay, " İl Genel Meclisi'n

banner73
Genel 02.08.2018, 15:28 02.08.2018, 15:28
24
AKAY, 'İL GENEL MECLİSİNİN KARARI DÜNYANIN SONU DEĞİL'
banner36

YENİCE Platformu sözcüsü Mustafa Akay, 1 Ağustos'ta  İl Genel Meclisi'nin itirazı reddetmesi üzerine bir açıklama yaptı. Akay, " İl Genel Meclisi'nin aldığı karar dünyanın sonu değil, mücadelemizi engelleyemez" dedi.

Bilindiği gibi, Yenice Ormanlarına yapılacak katı atık tesisi olayı üzerine kurulan ve bu alanda mücadele eden Yenice Platformu HES olayının gündeme gelmesiyle  bu konuya  da öncülük etmişti.

Yenice Platformu Sözcüsü Mustafa Akay, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı. " 6 Şubat 2018 tarihinde İl Genel Meclisi'nin Şeker Kanyonu'ndaki HES'e inşaat izninin verilmesi üzerine kolları sıvadık ve bu konuda çalışmalara başladık. Amacımız, bu olaya dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmekti. Bunda büyük ölçüde başarılı olduk. İlimizde ve Türkiye genelinde bir gündemin yaratılmasına zemin hazırladık. Yenice'yi Türkiye'ye taşıdık.

Bu çalışmalarımız sürecinde de Yenice'mizin tanıtımına büyük katkı sağladık.  İl Genel Meclisi'nin son aldığı karar sanki işin bitmiş olduğu gibi yorumlanmasına neden oluyor. Özellikle sosyal medya paylaşımlarında işin sonuna gelindiğine ilişkin sorumsuz paylaşımlar yapılıyor. İl Genel Meclisi'nin aldığı karar dünyanın sonu değildir ve mücadelemizi hiç bir şekilde etkileyemez. Toplumun bazı kesimlerinde Yenice Platformu bir siyasi hareket olarak yorumlanarak işin sorumlusu gibi gösterilmek istenmektedir. Yenice Platformu içinde her türlü siyasi görüşü barındıran bir Yenice Sevdalısı oluşumdur. Siyasi hiç bir yanı yoktur.

Kimileri de Şeker  Kanyonu'nun  bulunduğu köydeki oy dağılımlarından yola çıkarak yılgınlık ve bezginlik içine düşmüş durumdalar. Yenice Platformu yurttaşın oy tercihine saygı duyacak bilinçte bir yapıdadır. Yurttaş istediği yere oyunu verir. Bu onun Şeker Kanyonu'nda HES yapılmasını istiyor anlamına gelmez. Kaldı ki, Yenice Platformu seçimlere katılmış bir siyasi oluşum değildir.

Yine, belli kesimlerde de ÇED Raporuna dava açılmadığı için sonucun böyle olduğunu ilişkin yorumlar yapılmaktadır. Bu yorumlar havada kalmaya mahkum yorumlardır. Çünkü, ÇED Raporu 6 Şubat 2013 tarihinde alınmış ve iki aylık itiraz sürece geçeli beş yılı aşkın bir süre olmuş. Kaldı ki; 475  sayfalık ÇED Raporu, konuyu gönüllü olarak takip edeceklerini beyan eden İstanbul'daki Yeniceli avukatlara da gönderilmiştir. İki muhtarımız da bu avukatlarımıza vekaletname vermişlerdir.

Yenice Platformu  bu işin sadece öncülük tarafındadır. Davanın tarafı değildir. Davanın tarafları iki köyün muhtarlığıdır.

Yenice Platformu olarak Şeker Kanyonu'nun sadece Yenice değil, dünyanın olduğu görüşüne sahibiz. O nedenle, bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Hukuki mücadelenin yanında dün yaptığımız gibi bugün de siyasileri olaya katma çabamız sürecektir. İnsan yaşadıkça umut bitmez. Umudu kırıldığı yerden tekrar ayağa kaldıracağız ve mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. İl Genel Meclisi'nin aldığı karar sadece bir  virgüldür.

Bu mücadelede noktayı koydurmayacağız. İktidar partisinden tüm partilere, sivil toplum örgütlerinden meslek odalarına, basın  kuruluşlarına kadar herkes bu olaya karşı iken bu HES'i buraya yapmak  olanaklı değildir. Sesimizi duyurmak için her şeyi yapacağız. Cumhurbaşkanına kadar bu derdimizi ileteceğiz. Bize gölge olunmasın, başka ihsan istemeyiz. Halkımız da sosyal medyada bilgi sahibi olmadan fikir beyan edenlere itibar etmesin. 24 Haziran'da tüm siyasi partilerin vaatleri arasında bu konu da vardır ve biz bunu sık sık hatırlatacağız."

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74