65 YAŞ ÜSTÜ BAYRAMI SOKAKTA KUTLADI

Karabük’te sokağa çıkma kısıtlaması 6 saatliğine kaldırılan 65 yaş üstündeki vatandaşlar, Ramazan Bayramını arkadaşları ile bir araya gelere

Genel 24.05.2020, 20:18 24.05.2020, 20:18
42
65 YAŞ ÜSTÜ BAYRAMI SOKAKTA KUTLADI
banner36

Karabük’te sokağa çıkma kısıtlaması 6 saatliğine kaldırılan 65 yaş üstündeki vatandaşlar, Ramazan Bayramını arkadaşları ile bir araya gelerek kutladı.

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması 14.00 ile 20.00 arasında kaldırılan 65 yaş üstü vatandaşlar çocukları ve torunları ile bir araya gelemeyince çareyi sokaklara çıkarak aradı. Komşuları ve tanıdıkları ile bir araya gelen yaşlılar bayramlarını tebrik ederek hasret giderdi. Bazı vatandaşlar bayramı apartman bahçesinde geçirirken bazıları da ormanlık alanları tercih ederek spor yaptı. Her bayram çocuklarının ve torunlarının ziyaretlerine alışkın olan yaşlılar sokak sokak gezerek tanıdıkları ile camdan doğru bayramlaştı.Ramazan Bayramının ilk gününde sokakta tanıdıkları ile vakit geçiren Ahmet Çakır (67), çocukları ve torunları ile sadece telefonla görüşebildiğini belirterek, “Öyle bir zamana geldik ki, çocuk anasına, kadın kocasına sarılamaz oldu. Öyle bir lanet hastalı geldi ki Benim çocuklarımın biri Fransa’da biri Ankara’da. Ankara’dan buraya gelemedi. Torunum gelemedi. Bir çare kaldık, telefonla görüşüyoruz yani” diye konuştu.

Eşi vefat ettikten sonra Karabük’te yalnız başına yaşayan ve iki aydır evden çıkmayan Zehra Sarıçam, apartmanın bahçesinde komşuları ile bir araya gelerek bayramlarını kutladı.
Bu yıl buruk bir bayram duygusu yaşayan Sarıçam, korona virüs için yazdığı maniyi arkadaşlarına okuyarak güldürdü.Korona virüs dolayısıyla evini satılığa çıkardığını ve çocuklarının yanına yerleşeceğini ifade eden Sarıçam, “Evde yalnız kaldık bu bayram. Baklava, börek yaptık evde, gelen yok yemeye. Artık yalnız yaşayamıyorum. Oğlumun yanına gideceğim. Çocuklarımın yanına yerleşeceğim. Bana ev alacak oradan” dedi.

6 saatlik iznini Kent Ormanı’nda hem yürüyüş hem de kekik toplayarak geçiren Hasan Coşkuner ise, “Benim iki tane oğlum var. İkisi de İstanbul’da. Oraya yerleştiler. Hiçbir bayramı noksansız geçmiyorlardı. Çok buruk bir bayram oluyor esasen. Çocuklar bayramdan 1-2 önce geliyorlardı. Çocuklarla doyasıya bayram yapıyorduk ama şuanda buruk bir bayram var. Kendi kendimize bu kadar bayram yapılıyor. Ben bayramda ormana geldiğimi hatırlamam. Ormana gezmeye geldik. Gözle gözükmeyen bir mikrop her türlü işi bize yaptırdı” ifadelerini kullandı.


SAFRANBOLU


Karabük'ün Safranbolu ilçesinde korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma serbesti olan 65 yaş üstü vatandaşlar, sosyal mesafe kurallarına uyarak sohbet etti. Belediye Başkanı Elif Köse tarafından da vatandaşlara lokum ve şeker ikram edildi.

Yeni tip korona virüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlar, Ramazan Bayramı'nın birinci günü bu kısıtlamanın 6 saatliğine kaldırılmasıyla birlikte ilçede meydanlara akın etti.

Safranbolu Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda güzel havanın tadını çıkaran vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına da uyarak saatlerce sohbet etti.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse tarafından da vatandaşlara lokum ve şeker ikram edildi. Vatandaşlarla sohbet eden Başkan Köse, vatandaşlardan gelen talepleri de not aldı.
Köse, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bu bayramın çok farklı olduğunu söyledi.Bunun ilk ve son olmasını temenni eden Köse, "Birbirimizden uzak, birbirimizi kucaklayamadan bizim en çok sevdiğidir dokunarak sevgisini belli etmek, maalesef bu bayram bunu yaşayamadık. Bugün çıkma hakkı olarak 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızla meydanda buluşalım istedik. En azından onların bayramını kutlayalım istedik. Çünkü çoğu torunundan, çocuklarından uzak bayram kutlamak zorunda kaldı. onların bu burukluklarını bir nebze olsun giderebilmişizdir diye düşünüyorum. İnşallah bayramdan sonra kısıtlamalarda son bulma ve gevşemeler olacak. Yine vatandaşlarımızla sokakta buluşacağız" diye konuştu.

Türk Kızılayı Karabük Şubesi tarafından da sokağa çıkan vatandaşlara maske dağıtımı yapılırken, 14 bin adet maske dağıtımının yapılacağı bildirildi.[gallery columns="4" ids="85773,85774,85775,85776,85777,85778,85779,85780,85781" orderby="rand"]
Yorumlar (0)
20
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74