Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

YENİCE’DE ORMAN RANTINA SON VERİLECEK Mİ?

YENİCE’DE ORMAN RANTINA SON VERİLECEK Mİ?
Bu haber 19 Kasım 2019 - 17:44 'de eklendi. 765 kez görüntülendi.

Karabük’ün Yenice ilçesinin büyük oranda geçim kaynağı orman emvali üzerine kurulu ve Yenice ilçesinin ekonomisinin neredeyse tamamını sağlayan orman emvali ile ilgili oluşan rant iddiaları yıllardır ilçe gündeminden hiç kalkmadı.

33 orman kooperatifinin faaliyet gösterdiği Yenice ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğünün bu kooperatiflere yıllık ödeme bütçesi 3 Milyon TL’yi geçiyor. Oluşan ekonomik boyutun yanı sıra rant iddiaları da neredeyse bu bütçelere yaklaşıyor.

Yenice Orman Köylerinde kurulan 33 kooperatifin arasında 4-5 kooperatif yıllık 3 Milyon TL bütçenin %70’ini alıyor.

Orman işletme Müdürlüğü her sene kesim alanlarını ve kesilecek ağaçları damgalıyor ve söz konusu bölgenin kooperatifine kesim işlerini veriyor. Kesim yapılacak bölgenin yola yakınlığı, damgalanan ağaçların yanı sıra ekstra damgalamalar gibi rant oluşturan kayırma iddiaları artık ilçede normal olarak görülmeye başlanmış.

En önemlisi ise kesimden, nakliyesine kadar kooperatiflerin aldığı ücretler, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından satılan tomruk mamulün maliyetini oluşturuyor ve bu maliyet acaba devlete piyasa fiyatlarının altında mı yoksa çok üzerinde mi mal oluyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu tartışmalara ve kendisine oluşan yüksek maliyetlere son vermek için yeni bir uygulamayı tüm yurt genelinde faaliyete sokmaya başladı.

KERESTE FABRİKALARI ARTIK KENDİ AĞACINI KENDİ KESİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, kooperatifler ya da ara müstecirler tarafından Orman İşletme Depolarına getirttiği tomruk mamulü başta kereste fabrikaları olmak üzere, üretici özel firmalara depodan satış sistemi ile satıyordu.

Şimdi Kereste fabrikaları gibi üretici firmalara direk dikili ağacı satıyor ve kesimi ile nakliyesine karışmıyor. Böylece devletin üzerine yük olan mamulü depoya getirme maliyeti %40 oranında azaltılması sağlanıyor. Yani devlet Orman İşletme Depolarından tomruk satışını yapma sistemini terk ederek, yıllık kazancını %40 oranında arttırmayı başardı.

Tarım ve Orman Bakanlığının dikili ağaç satma uygulamasını kısaca özetlemek gerekirse;

Kereste fabrikaları gibi üretici özel firmaların talep ettiği metre küp miktarına denk gelecek bir alan belirleniyor ve bu alanda kesilecek ağaçlar Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından damgalanıyor. Kereste fabrikaları gibi üretici firmalar belirlenen alandaki damgalı ağaçları kendileri kesiyor ve kesim alanında yapılan tespitlerden sonra kendi depolarına nakliyesini kendileri yapıyor. Sonuçta üretici firmalar bu maliyetleri, devletin yaptırdığından %40 oranlarında daha düşüğüne getirebiliyor.

Kesim yapılacak alanda bir orman kooperatifi varsa, dikili ağacı satın alan üretici firma ilk önce söz konusu o kooperatiften kesim ve nakliye teklif almak zorunda. Daha sonra piyasadan da teklif alabiliyor ve piyasadan aldığı teklif orman kooperatifinin verdiği teklifin altında ise kooperatife vermeyebiliyor. Fakat kooperatifin kesim ve nakliye teklifi daha düşük ise o orman kooperatifine vermek zorunda.

BATI KARADENİZ BÖLGESİNDE DİKİLİ AĞAÇ UYGULAMAYA GİRMEYEN TEK YER YENİCE

Tarım ve Orman Bakanlığı tüm yurt genelinde orman emvali satışında dikili ağaç satış uygulamasına geçerken Batı Karadeniz bölgesinde üreticilere dikili ağaç satışı uygulamasına geçilmeyen tek yer Karabük’ün Yenice ilçesi kaldı.

Yıllardır orman emvalinde büyük rant iddialarının konuşulduğu Yenice’de, bazı orman kooperatiflerinin siyasi iradeden tutunda, bürokrasiye kadar birçok kesime rant oluşturdukları iddialarından dolayı dikili ağaç satışının şu ana kadar Yenice’ye girmediği de konuşuluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
7 ADET YORUM YAPILDI
Emrah Karagözoğlu21 Kasım 2019 / 16:35 Cevapla

Orman köylüsü her zaman eziliyor. Ezilmeyede devam eder. Köylünün kazandığı üç kuruşta milletin gözü varsa harama uçkur çözmüş yöneticilerin sayesindedir. En altta kalan askeriye de ki mantık gibi sadece köylü olur. Orman köylüsü 2 senede bir hafta çok rahat eder oda ne zaman seçim zamanı.buradaki konu kooparatif ler değil az çok biliyorum .ama benim demek istediğim sadece şu hakkı neyse verin artık orman köylüsünün. Bu adamlar evlerine ekmek getirebilmek için cani pahasına çalışıyor.arada bi na yazıkki orman kazaları oluyor.ve nice yuvalara ateş düşüyor. Bu adamların sigortası bile yok. Kendisi ödeyecek te emekli olacak hoş emekli de olsa o para yine yetmeyecek.ya kısaca ezilen hep bizler olacağız. Rabbim orman şehitlerimize rahmet eylesin.

İsimsiz20 Kasım 2019 / 18:18 Cevapla

Bu durum devletin kasasına para girmesini sağlamaz..
sağlayacak diyelim ki peki o geçimlerini iş imkânı olmayan sadece orman dan geçimini sağlayan insanlar nolacak hanesine yardım etmek için bu zor iş imkanının hakkından gelip geçimini sağlamakta olan köy sakinleri için üzücü durum gerçekleşecektir zanımca bu uygulamanın gerçekten faydası olacaksa devlete yapılmasını hepimiz isteriz lakin gelir sağlamayan bir uygulama çevrenin bütçesine zarar verecek se bu yanlışdır..

Vatandaş20 Kasım 2019 / 12:28 Cevapla

Haberin kısmen doğruları içermekle birlikte önemli miktarda eksiklik ve yanlışlıklar içermekte. Bilindiği üzere plan dâhilinde alandan çıkartılması gerekli odun hacmi miktarı belirlenmiş ağaç adedi yıllık izin ile birlikte Orman İşletme Şefince orman parçalarının bakım isteğine göre damga ile işaretlenerek çıkartılır. İşaretlenen bu ağaçların çıkartılması Orman Kanununun 40. Maddesine göre yapılabildiği gibi taahhüt yolu ile de (4734 Sayılı İhale Kanunu kapsamında) yaptırılabilir. Üretilen emval piyasa ihtiyaçlarına göre satış istif yerlerine (Depolara) taşınıp sınıflandırılır ve (2886 sayılı Kanun kapsamında ) satışa sunulur. İhale fiyat ortalamalarına göre tespit edilen fiyatlar üzerinden Orman Genel Müdürlüğünce tespit edilen miktara kadar olan kısmı tahsisen kura yolu ile satılabilmektedir. Dikili satış, sanayi kuruluşlarının depolardan aldıkları emvaller de boy olarak gereksinim duydukları ebatların bulunmaması nedeniyle değerlendiremedikleri artıklar nedeniyle istedikleri boyda üretim yaptırabilmeleri nedeniyle tercih ettikleri bir yöntemdir. Dikili ağaç satışlarında Orman işletmeleri fiyatları, depoda satılan ürün fiyatlarının ortalamasından üretim maliyetleri düşerek hesaplamaktadır. Bu durum sanıldığı kadar ekstra devlet kasasına para girmesini sağlamaz. Yenice de dikili satış olmamasının en önemli nedenlerini, Türkiye geneline göre üretimci sayısının fazlalığı ve dikili satışın kontrolü için yeterli personel olmayışı olarak bakabiliriz. Devlet politikası olarak ormanlık alanda yaşayan köylülerin yanıbaşında duran İş imkanından en yüksek düzeyde faydalandırılması amacıyla orman üretimi mümkün olduğu ölçüde orman köylüsüne yaptırılmaktadır. Bunun Kooperatiflere veya köylüye haketmedikleri bir gelir (rant ) sağlanıyor gibi gösterilmesi yanlıştır. Zira bu Orman Kanununun verdiği bir haktır.

Haydar20 Kasım 2019 / 10:08 Cevapla

Bi kaç kooparatif var zaten Yenice’yi sömüren ne yaptıkları belli olmayan rantın dibine vuran göz yumulan artık bunlara son gelir insallah

Mehmet20 Kasım 2019 / 01:27 Cevapla

Haberi işin prosedürünü bilen biri yazmış. Yanlız bakış açısı oldukça dar. Bir kere devlet tüccar değildir, her işten yüksek kar bekleyemez. Zarar ediyor diye karakollari da kapatın o halde. Mustecirin kooperatiften teklif alması işi pratikte uygulanamaz. Çünkü aşırı düşük teklif verecek taşeron illaki bulunur. Olan işsiz kalacak veya en iyi ihtimalle gelir seviyesi düşecek orman köylüsüne olur. Sonra, sosyal problemler, göç Vs diye uzayıp gider. Enine boyuna düşünmek lazım. Bakkal hasan mantığı ile devlet işi yönetirsen devletin asıl unsuru milleti heba edersin, haberin olmaz.

Ateş20 Kasım 2019 / 00:04 Cevapla

Yenice de Ne deniyordeniyorsa doğrudur dikili satış Yenice de uygulansin üç beş kooperatif in rant i ortadan kalksin dikili satış devletin yararina ise Yenice de dikili satış istiyoruz

Hüdayet19 Kasım 2019 / 21:43 Cevapla

Yalan haberle nereye kadar gideceksiniz araştırın yenice işletmesinin yıllara göre net karını ve ürettiği envali metreküp bölün dikil demek köylüyü yok saymak zengini zengin etmektir hırsızlığa davetiyedir sizi ilgiyle takip ediyorduk şimdi yalan haber yapmakla meşgul olduğunuzu belgelediniz tebrikler


  • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
    Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

  • ÖNE ÇIKAN HABERLER
    Güncel Haberler
    İLGİLİ HABERLER
    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.