BAKAN SOYLU YENİCE'DE SEL BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Yenice'de incelemelerde bulundu

Yenice 01.07.2022, 21:36 02.07.2022, 01:02
1183
BAKAN SOYLU YENİCE'DE SEL BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
banner131
banner36

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selden etkilenen illerde yapılan çalışmalara ilişkin, "Afet bölgesi çerçevesinde inşallah vatandaşımıza, etkilenenlere gerek tarım, gerek yollar, gerek iş yerleri, gerek evler olsun her birine gerekli desteği ve yardımı ortaya koyacağız." dedi.

Soylu, Karabük'ün Yenice ilçesine gelerek selden hasar gören Şeker Kanyonu'ndaki çöken yolda, Tır köyünde yıkılan köprü ve evlerde inceleme yaptı, afetzedelerin sorunlarını dinledi.

Daha sonra ilçe merkezine gelen Soylu, burada esnaf ziyareti yaptı.

Soylu, burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla afet bölgelerine giderek devletin bütün birimleriyle problemleri çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Bakan Soylu, "Karşı karşıya kaldığımız afette metrekareye 300 kilogramın üzerinde yağmur yağdı, bu yönetilebilir bir mesele değil. Mesela Düzce Gölyaka'yı, Akçakoca'yı görmediniz. Düzce'de yaklaşık 21 bin dönüm ekili arazi suların altında. Bütün arkadaşlarımızla birlikte büyük bir çabayı göstermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Soylu, bakanların afet bölgelerinde olduğunu aktararak, atması gereken adımları da burada bir vesileyle planladıklarını söyledi.

Son iki yılda 65 bin afet evinin 45 binini bitirdiklerini ve teslim ettiklerini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

"Kolay bir iş değil. Bitmeyen kısmı da son bir yılda olan kısmı. Onlar da yakın bir zaman içerisinde yapılacak inşallah. Biz emrinize amadeyiz. İki yerde kaybımız var. Düzce ve Kastamonu Küre'de. İnşallah onlara da yakın bir zamanda ulaşmak nasip eder. Bir daha böyle bir şeyle karşılaşmamayı temenni ediyoruz ama hepinize söylemek isterim; Türkiye afet bölgesidir. Bir taraftan sel, bir taraftan orman yangınları, bir taraftan ev yangınları, bunların hepsini yaşıyoruz. Onun için tedbirleri en üst düzeyde almak gerekiyor. Deprem, çığ var. Bu ülkenin her bir bölgesinde kendine ait birtakım afetler var. Biz boş mu duruyoruz? Hayır. 81 vilayetimizde İl Afet Risk Azaltma Planları yaptık. Şu anda Türkiye'de her yerde afet tatbikatları yapıyoruz. Erken uyarı sistemi yaptık. Onun için hep birlikte bu afetlerin ortaya koyduğu zararları telafi edeceğiz, vatandaşlarımızı da yalnız bırakmadık, bırakmayacağız da."

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 vilayette "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Afet bölgesi çerçevesinde inşallah vatandaşımıza, etkilenenlere gerek tarım, gerek yollar, gerek iş yerleri, gerek evler olsun her birine gerekli desteği ve yardımı ortaya koyacağız. İkinci gün dolmadan, hiçbir şey görmeden sadece evleri su basan vatandaşlarımıza 3 bin, iş yerleri su basan vatandaşlarımıza da 5 bin az çok... Daha sonra zarar tazmini ne olduğu belirli olacak ona göre de onlara destek ve katkı koyacağız. Yani vatandaşın yanında olan bir devlet var. Eksik ve aksağı olmayan Cenab-ı Allah'tır ama gerek niyetimizle hem fiili olarak hem de niyet olarak gece gündüz vatandaşın yanındayız, halkımızla birlikteyiz. Onların derdine bir vesileyle çare olmaya çalışıyoruz."

Afetler yaşandığında "Nerede bu devlet?" diye sorulduğunu belirten Soylu, "Bugünse köy, şehir demeden her yere ulaşmaya, hem derdi dinlemeye hem de çözüm üretmeye çalışıyoruz. 'Nerede bu devlet.' dedirtmiyoruz çünkü vatandaşın devlete bir kere ihtiyacı var belki de. Zor gününde zor zamanında orada olmaya çalışıyoruz. Allah mahcup etmesin. Allah bizi darda koymasın inşallah. Cumhurbaşkanımızın selamları, muhabbetleri, sevgileri geçmiş olsun dilekleri var. Allah razı olsun, Allah'a emanet olun." diye konuştu.

Ziyareti sırasında Bakan Soylu, Almanya'da yaşayan gurbetçi Abdullah İnam ile sohbet etti.

İnam, Almanya’dan gelen bir gurbetçi olarak Soylu’ya gayretlerinden dolayı teşekkür ederek Almanya’da bu gibi durumlarda devletin hiçbir desteği olmadığını söyledi. Almanya'da geçen yıl büyük bir sel afeti yaşadıklarını anlatan İnam, "Bu tür durumlarda Almanya’da devletin hiçbir desteği yok. Sigortanızı yaptırın diyor. Ondan sonra eksper geliyor ve rapor tutuyor. Tabii bu bir seneye yakın sürüyor. O ara elektriğiniz, suyunuz, yolunuz yok. Allah sizden razı olsun. İki gün içerisinde Bartın ve Karabük için neler yaptığınızı gördük. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.
Gurbetçinin söylediklerine karşılık veren Bakan Soylu da elden gelen her şeyin tek bir kuruş alınmadan yapıldığını söyledi.

Düğünü olan polis memuru Ali Altınok ve Gamze Altınok ile karşılaşan Soylu, çifte mutluluklar diledi.

Soylu, daha sonra il merkezine geçerek Vali Fuat Gürel'in oğlunun da yaralandığı trafik kazasında hayatını kaybeden Salih ve eşi Behiye Portakal'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Soylu'ya, Vali Gürel, AK Parti Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, kaymakamlar, belediye başkanları, AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz ve kurum müdürleri eşlik etti.

Yorumlar (2)
Adsız Cengaver 2 ay önce
almanyada yaşayan gurbetçi yalakalık yapmak için yalan kobuşma geçen yılki sel almanyada iki eyaleti yerle bir etti 200 yılın en şiddetli felaketini yaşadı almanya alman hükümeti acil ihtiyaçlar için 400 milyon euro yardım yaptı acil olarakta alt yapıyı onarmak için ise 2,5 milyar kaynak aktARDI TÜM SELDEN ETKİLENEN VATANDAŞLARIN YARALARINI SARMAK ZARARLARINI KARŞILAMAK İÇİN VE ZARAR GÖREN BÖLGELERİN YENİDEN İNŞASI VE İMARI İÇİN İSE 30 MİLYAR KAYNAK AYIRDI NİYE YALAN KONUŞUYORSUN BAKANI GÖRÜNCE KAMERASLARIN KARŞISINDA BAKANA YALAKALIK YAPIYORSUN
Alleye 2 ay önce
Devlet olmasa zaten yenicede hiç bir çalışma yok bir haftadır yolları yıkamayamadılar temizlik yapamadılar. Belediyenin kendine ait harfiyat çekecek bir tane düzgün kamyonu bile yok. İstasyonda kayan yolu bile il özel idare açtı. ALLAH devletimizden razı olsun. Verilen desteklerden raxı olsun.
banner12
29
parçalı az bulutlu
banner125
banner18
banner74