Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

VERGİLİ’DEN MARZİNC’E “SÖKÜP GİTSİNLER”

VERGİLİ’DEN MARZİNC’E “SÖKÜP GİTSİNLER”
Bu haber 04 Ekim 2017 - 19:46 'de eklendi. 104 kez görüntülendi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Kardemir ve Marzinc’in Karabük’ün havasını kirlettiğini ifade ederek, çok sert açıklamalarda bulundu.

Başkan Vergili, Marzinc’i  ilgili Bakanlıkları kandırmakla suçladı. Firmadan tesislerini Karabük’ten söküp gitmesini isteyen Başkan Vergili,  Kardemir için de aynı ifadeleri kullanarak, “Kardemir mevcut bulunan filtrelerini çalıştırmıyor. Gerekli şikayetleri yapacağım, Kardemir kendine çeki düzen verecek.” dedi.

Belediye Başkanı Rafet Vergili, makamında düzenlediği basın toplantısında Karabük’ün havasını, çevresini ve suyunu kirlettiğini söylediği Kardemir ve Marzinc’i hedef aldı.

TESİSLERİNİ SÖKÜP GİTSİNLER

İnsan sağlığının hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini belirten ve Kardemir ile Marzinc’e yüklenen Başkan Vergili, “Kısa süre içinde kriterlere uygun yatırımlarını yapmazlarsa tesislerini söküp gitsinler.” dedi.

Sekiz yılık görevi süresi boyunca çevreye yönelik yatırımlar yaptıklarını, kalan 1,5 yıllık süre içinde de çevre ve havayı kirletenlere karşı mücadele edeceklerini söyledi.

İNSAN SAĞLIĞININ EKONOMİSİ OLMAZ

Kardemir’in bacalarındaki mevcut filtrelerini çalıştırmadığını, özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günü hiç çalıştırmadığını iddia eden Vergili, “Kardemir’in 7-8 bacası var, sadece birkaç tanesinde filtre var. Bunları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri çalıştırmıyorlar. Yenilenen teknolojiyi kullansa bacalarından sigara dumanı kadar duman çıkması lazım. Ama ne yazık ki ekonomi yapacağım diye insan sağlığı ile oynuyorlar. İnsan sağlığının ekonomisi olmaz. Çevre müdürlüğü ve bakanlık nezdinde şikayetlerimi yapacağım. Kardemir kendine çeki düzen verecek, vatandaşlar ise Çevre Bakanlığı ihbar hattını arasınlar.” dedi.

BU TESİSİ ALIP DİLOVASI’NA GÖTÜRSÜNLER

Toplantının ikinci bölümünde Marzinc ile ilgili de açıklama yapan başkan Vergili, ”Marzinc buraya yapılırken Karabük Belediyesinin hiç bir yaptırımı yoktu. Bu tesis ekonomiye katkı sağlar ancak kriterlere uygun olması lazım. Bilindiği üzere Marzinc Türkiye genelinde ki 5 büyük firmanın ortak kurduğu bir tesis. Dolayısıyla bu 5 büyük şirketin pisliklerinden, çöplerinden kurtulması lazım. Bunların başka bir şey umurlarında değil. Bakanlıkları kandırıyorlar. Atık malzemeyi Çimento fabrikalarına, karayollarına dolgu malzemesi olarak verebileceklerini söylüyorlar ancak, bu atıkların kullanılması mümkün değil.

Ben bunlara Karabük’ü çöplük yaptırmamaya karar aldım. Bundan sonraki 1,5 yıllık görev süremde bunlarla uğraşacağım. Depolama tesisleri yok. Atık suları benim kanalizasyonuma veriyorlar. Yarın görevli gönderip bunu engelleyeceğim. Kendi arıtmalarını kursunlar. Depolama sistemlerini kursunlar. Kriterlere uymazlarsa tesislerini söküp gitsinler, Dilovası’na kursunlar.

Bunların zamanında aldıkları ÇED raporlarındaki beyanlar tamamen yalan. Çevre Bakanlığı bu konuda harekete geçecektir. Bende gereken neyse yapacağım.” dedi.

BU MALZEMEYİ BARTIN ÇİMENTONUN ÖNÜNE YIĞACAĞIM

Öte yandan Bartın Üniversitesi’ne hazırlatılan bir raporla atık malzemenin kullanılması yönünde karar çıkarıldığını belirten Vergili, Bartın Çimento hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Vergili, “Bartın çimentonun bu atıkları kullanacağını belirterek bakanlığı yanılttılar. Bartın Çimento bu atıkları almıyor ve kullanmıyor. Bu konuda Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Ben de bu malzemeyi alıp Bartın Çimento’nun önüne yığacağım, kullansınlar bakalım.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
10 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Yılmaz BALCI06 Ekim 2017 / 13:41 Cevapla

Sayın Başkanım Bu yapılan tesisin Karabük halkının sağlığını tehdit ettiği ortada inşallah bu sözlerinizin sonuna kadar arkasında olursunuz.

Ahmet05 Ekim 2017 / 09:06 Cevapla

Sayın Rafet Bey söylemleriniz ile eylemleriniz tutarlı olsun Kardemir’in dibine ergenekon mahallesine yaylacığa vs.. halen o dumanı pisliği solutmaya konutlar yapılıyor siz yukarı bölgeleri 5000 evler Kapullu arasındaki havadar araziyi halen çok düzenli bir imara açamadınız ama bu işin baş sorumlusu İmar müdürü HASAN TAHSİN YAKUT tur herşeyin bir zamanı vardır.

Hakan05 Ekim 2017 / 07:09 Cevapla

Sayın başkan çevreye dönük ne yatırımı yaptınız açanda açıklasaydınız iyiydi? Mesela yollar yaptınız kullandığınız asfalt bir leşten daha kötü kokuyordu aylarca? Araştırdım ki katranla yol yapmışsınız? Bu madde insan sağlığına ciddi zarar veriyormuş d sonradan zatenvazgeçtiniz. 8 yıldır görevdesiniz bu sürede halkın sağlığı sizi pek ilgilendirmedi şimdi ne oldu da bu uyarıyı yaptınız? Geç de olsa doğru bir davranış. Kara kentin kara talihini temizlersiniz umarım. Bakalım sermayenin yıkıcı gücü karşısında nereye kadar bu işi takip edebileceksiniz? Devamı gelecekmiş yoksa milletin gazını alıp yola devam mı diyeceksiniz?

Atakan05 Ekim 2017 / 03:34 Cevapla

Sayın Başkan sayın vergili şehrimizin şehri emini basın açıklaması videonuru izledim.Ağzınıza sağlık yüreğinize sağlık gelin hep beraber kent meydan da ölüm orucu tutalım bu marczing acil gitmesi lazım kapatılması lazm.kardemırın 24 saat takip edilmesi bacalarının online kameraya çekilmesi lazm.bir bankadaki güvenlik kamerası gibi bacaların 24 saat online ÖĞLEBELİ tepesine yada Aydnlkevler tepesine yüksek çözünürlüklü kamera kurulup online canlı yayınla kent meydanındaki reklam tabelalanda canlı yayınlayin..belediye olarak bu kameraları siz kurabilirsiniz yeşil karabuk temiz karabuk adı altında şehrin havasını gösteren değişik yerlere kameralar kurduğun ve karabuk semalarında kent meydanında büyük devasa reklam panolarnda canlı herkese izlettirin bakın o zaman bir daha Kardemir bacaları çalıştırmadan üretim yapıyormu yada tüm eksik filtrelerini tamamlıyor mu bunu belediye deşifre etsin öğle beline Aydnlkevler tepelerine canlı kamera sistemi kurun belediye olarak sayn Başkanı Karaburun havası rezillik marczing defolup gitsinnnnnn

Atakan05 Ekim 2017 / 02:57 Cevapla

Sayın Başkan sayın vergili şehrimizin şehri emini.adama sormazlar mı Alter demir çelikte sen ne üretiyorsun diye.ben söyleyeyim ey karabuk halkı sayın başkanın sahibi olduğu ALTER d. Ç. NEREDE ESKİ KÜFLÜ YAĞLI KALİTESİZ HURDA DEMİR VAR DİFERANSİYEL ESKİSİ V.S. BUNLARI ark ocağında eritip kütük demir üretiyor ve bu fabrikada Karabuğün havasini kirletiyor.siz o fabrikada başda döküm üreteceğim diye yola çıktınız endiksiyon
Kuracak ocağı kuracağım diye yola cktiniz ama arka ocağı kurarak sizde HAVAYİ kirleten ticari faaliyet içerisine girdiniz…bu Kar demir marczing alter insan sağlığıyla kim oynayarak ticaret yapıyorsa o isletmelerin yönetimlerinin allah BİN türlü belasını versin yerin dibine soksun.sayın başkan imam şarkı söylüyorsa cemaat ne yapmaz ki.marczing acil kapatılmalı..ey karabuk halkı uyanın öğlebelinin tepesine çıkıp KARDeMİRİN bacallarını akıllı cep Telefonlarına bir çekip bimere cimere.. mail atın şikayet edin.o çevre ve Şehircilik il müdürlüğü calisanlarını özellikle müdürü şikayet edin.yazıklar olsun .2 gün şu Kandemir çalışmasın deneyin bakın hava kalitesine.o yüzden sayn başkan hadi marczing el birliğiyle kapattıralım siz öncülük yapın eylem yapalım kent meydanında…

  Burhan A.05 Ekim 2017 / 17:16 Cevapla

  Alter Demir çelik ark ocağı değil indiksiyon ocağı bu 1, 2. Si diferansiyel eritemez çünkü standardı değil, 3. Yağlı hurda alamaz Çünkü Ocak’ların üzeri açık yağ gördüğünde reaksiyona girer, 4. O firmada milyon tl lik toz tutma duman emme yatırımı var. Bilip bilmeden konuşmayın söyledikleriniz baştan sona yalan. Atarken usturuplu atında millet bişey söylüyor sansın.

  Burhan A.05 Ekim 2017 / 17:17 Cevapla

  Rumuzu yanlış yazdın galiba Atakan değilde ATARkan yazacaktınız.

  Burhan A.05 Ekim 2017 / 17:33 Cevapla

  Firma 2007 den bu yana indiksiyon ocağı bunuda altına ekliyeyim

  Hahaha06 Ekim 2017 / 11:23 Cevapla

  Ya ne güzel cevap vermişsin helal olsun

Tolga05 Ekim 2017 / 00:01 Cevapla

Günaydın mı desek Rafet Beye acaba? Ya da sorsak ne değişti de bir anda halkın sağlığını düşünür oldu? Sanki Marzinc bugün kuruldu? Sanki Kardemir çevreyi yeni kirletmeye başladı?


 • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
  Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

 • ÖNE ÇIKAN HABERLER
  Güncel Haberler
  İLGİLİ HABERLER
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.