Karabük Net Haber

VALİ İZZETTİN KÜÇÜK VE II. ABDÜLHAMİT

VALİ İZZETTİN KÜÇÜK VE II. ABDÜLHAMİT
Bu haber 08 Ekim 2013 - 1:43 'de eklendi. 19 kez görüntülendi.

2.abdulhamidvevali

 

II. Abdülhamit otuz üç yıllık yönetim süresinde baskı, yasak ve basına her türlü sansürü uygulamıştır.

Abdülhamit’in yayınladığı bir yönetmelikte “Bir makalede beyaz yerler ve noktalarla geçilen boş yerler bırakılması, bir takım uygunsuz varsayımlara ve zihniyetleri karıştırmaya neden olacağı için, bunlara kesinlikle izin verilmemesi” belirtilmiştir. 

Yine aynı yönetmelikte “Şahsiyete kesinlikle meydan verilmeyip bir Vali ya da Mutasarrıfın hırsızlık, yiyicilik, adam öldürme ya da çirkin bir iş işlemiş olduğu söylenecek olursa, bunun doğruluğunun ispatı olmadığı bildirilecek ve yayımlanmasına asla müsaade edilmeyecektir.”

Yine aynı yönetmelikten bir başka örnek vermek gerekirse “Vilayetler hakkında bir kişinin ya da bir topluluğun, hükümetin yolsuzluğundan şikayetlerinin ve yüce Padişaha duyurulmasını bildiren kağıt ve dilekçelerin yayınlanmasının kesinlikle yasaklanmasını ve cezalandırılması” buyurmaktadır.

Hatta yayınlanan bir başka yönetmelikte ise cezalar bile vardır. İşte Padişahın fermanı olarak yayınlanan bu yönetmelikten birkaç örnek daha;

–           “Hükümdar ve hükümet ailesini tahkir ve hükümranlık haklarına taarruz sayılabilecek yazılar yayınlanırsa, 6 aydan, 3 yıla kadar hapis veya 25-100 altın para cezası verilir” hükmü vardır.

Diğer bazı maddeler şöyle:

–           “Bakanlara dokunacak sözler yazılırsa, bir aydan bir yıla kadar hapis cezası veya 5-50 altın para cezası verilir”

–           “Devlet memurları aleyhinde yazı yazmak, on günden on aya kadar hapis cezası veya 1-60 altın para cezasıyla cezalandırılır.”

II. Abdülhamit’in baskılı, yasaklı ve sansürlü döneminde sakıncalı görülen ve toplatılan 150 çuval kitap, Abdülhamit’in emriyle, Şeyhülislam’ın fetvasıyla hamamlarda yakılmıştır.

Hatta sansürün sınırları öyle geniş tutulmuş ki, bazı kelimelerin yazılması ve kullanılması yasaklanmış.

Örneğin “Grev, suikast, ihtilal, anarşi, sosyalizm, dinamit, infilak, tahttan indirme, Kanunun Esasiye, Hürriyet, Vatan, Musavat (eşitlik), Yıldız, büyük burun, Murat, İstibdad, Beynelminel, Veliaht, Cumhuriyet, bomba, inkılap, Hak…” gibi kelimelerin yazılması ve kullanılması yasaklanmıştır.

Şimdi bunları neden paylaştığımızı merak ediyor ve hatta artık tarih dersi mi yayınladığımızı dahi düşünenler vardır.

Nedenini belirtelim;

Karabük Valisi Sayın İzzettin Küçük, kendisini başta Stadyum ve başka konularla ilgili eleştirdiğimiz için, ilk önce spor editörümüz Mustafa Çevik’i mahkemeye verdi. Ardından da Karabük Net Haber’in Valilik Basın ve Halkla İlişkilerde bulunan tüm iletişim bilgilerini kaldırdı.

Valiliğin programları, basın toplantıları, aktiviteleri telefonlarımıza artık Kısa SMS’lerle gelmiyor. E-mail adreslerimize Valiliğin basın bildirileri, duyuruları gelmiyor.

Duyumumuza göre Sayın Vali, II. İzzettin Küçük Efendi Hazretleri tarafından, Karabük Net Haber olarak, ikinci bir emre kadar bir nevi sansüre uğradık.

Allah’tan bizim Vali, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın, Radikal Gazetesi Muhabiri İsmail Saymaz’a “Oğlum İsmail” diye başlayan hakaret ve tehdit dolu e-mail atmıyor.

Sayın Vali, Osmanlı Döneminde basına karşı en sansürcü II. Abdülhamit gibi kendine göre sansürler uyguluyor.

Bu arada, Sayın Valimize II. Abdülhamit’in yayınladığı bazı yasaklar, cezalar ve yönetmeliklerden örnek verdik.

Eh, ne de olsa sansürcü bir zihniyetin bu bilgilere ihtiyacı vardır.

Sayın Valimize, bize uyguladığı sansürde biraz daha yardımcı olalım.

Acizane olarak…

Yaptığı sansürü, bari tam uygulasın.

Anadolu Ajansı (A.A), İhlas Haber Ajansı gibi ajanslara da talimat versin. Kendisi ile ilgili yapılan haberleri ve basın toplantılarını Karabük Net Haber’e servis yapmasınlar.

Keza, bu ajanslara aboneyiz de…

Ha, şimdi Zat-ı Şahanelileri, II. İzzettin Küçük diyecektir ki “İnternet medya yasası çıkmadı. Resmi olarak tanıyamıyoruz.” Ya diğer internet sitelerinin yöneticilerine giden bilgi SMS’leri ve e-mailleri ne olacak?

Ne diyelim…

Yıl 1876, Sansürcü Padişah II. Abdülhamit…

Yıl 2013, Sansürcü Karabük Valisi II. İzzettin Küçük…

Fark görebiliyor musunuz..?

Biz göremiyoruz…

Ya siz..?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
16 ADET YORUM YAPILDI
Merve Demir15 Kasım 2013 / 19:55 Cevapla

Vallahi çok güzel yazmışsınız. Ben beğendim. Fark yok bence de aynen

AZ DA SUSMANI SÖYLEYEN12 Ekim 2013 / 13:54 Cevapla

Karabük’ke yapılanları siyasi taraftar olarak görenler, biraz da sizlere. İki yürüyen merdiven yapmakla, bir asansör, bir yürüyen asansör, yağmurda yağışta alarm içinde olunan battı çıktısı ile, 3-4 yıldır bitmeyen ve neye benzediği bilinmeyen betonarme kent meydanı ile kahraman çıkarmaya çalışıyorsunuz. Öneriyorum. KARES AVM’yi gerçekleştiren kardeşimiz iki kere kahraman, iki kere belediye başkanı olmayı hakediyor. Kares AVM’deki yürüyen merdivenleri ekleseniz, yürüyen merdivenlerin tamamını karşılıyor. Epey asansör var… Kares AVM’nin terası, iç koridor ve kullanım alanları ve dizayları da yüz ölçüm olarak ele alındığında kent parkı karşılar gibi. Duyurulur.

Özkan ZIVGAOĞLU10 Ekim 2013 / 12:06 Cevapla

2. Abdülhamit’i tanımadan yazdığın bu yazıyı tasvip etmiyorum. O senin gibi bir basın görevlisi yada habercisi ile uğraşmadı 7 düvele karşı vermiş olduğu bir mücadele bir psikolojik savaş vardı. Senin burada vali beyle girmiş olduğun polemiğe malzeme olacak bir şahsiyet yasaklayıcı bir devlet adamı değildi çok büyük bir devlet adamı idi bu yazını burdan derhal kaldırmanı dilerim. bu yanlıştan sen bir an önce dön

Cüneyt Savaş09 Ekim 2013 / 23:52 Cevapla

II. Abdulhamit’in devrinde içinde bulunduğu tehdidi, Yahudilerin İsrail’i kurmak için çevirdikleri tezgahları da göz önüne alırsak o devir için kendince haklı görülebilir. Zira tahttan indirilmesinin ardından İsrail’in temelleri atılmaya başlamıştır. Vali konusuna yorumum yok.

gerçekler08 Ekim 2013 / 17:57 Cevapla

Sayın Ergün bey 2.Abdulhamit çok zeki ve değerli bir şahsiyetti. valiyi eleştrimek için kullanman ve karalaman yanlış. vali kim, 2.Abdulhamit kim. koskoca cihan padişahını valiyle kıyaslamakla valiyi küçültmez, yüceltirsin. Vali kim 2.Abdulhamit gibi olmak kim. 33 yıl bu ülkeyi yönetmiş ermeni çetecileri ve yehudi siyonistlerine taviz vermediği için kızıl sultan diye kendi ecdadımıza küfür ettiriyorlar. Tahttan indiren hainler emeline ulaştı ve bu anadolu topraklarına bizi hapsettiler ve kuduste yehudi devletini kurdular ve o taihten sonra bu bölgede ne savaş nede kargaşa eksik olmadı ve bundan sonrada olmayacak.

  Aykut08 Ekim 2013 / 20:04 Cevapla

  2.Abdülhamit’in değerli ve zeki bir şahsiyet olması, basına uyguladığı sansürü ört bas edermi? Sn.Başkaya burada 2. Abdülhamit kötü bir padişahtı şöyleydi böyleydi demiyorki. Sadece basına uyguladığı sansürü gözler önüne seriyor. Peki bu padişahın basına uyguladığı sansür yalanmı? Sn. Başkaya yalan mı söylüyor. Sallıyormu? Yoo hepsi doğru. O zaman neden alınıyorsunuz? Yav öyle bir devire geldik ki, Türklüğü, Atatürke sallayandan geçilmiyor ortalık. Hem kullanıcı isminizi “gerçekler” yapacaksınız, hem gerçekleri içinize sindiremiyeceksiniz. Birazda içinize sindirin efendim….. Cennet mekan 2.Abdülhamit’e Allah dan rahmetler dilerim. Ama onun sansürcü bir padişah olduğunu da tarihden çok iyi biliriz…

BİRBİLEN08 Ekim 2013 / 16:50 Cevapla

HANİ DERLER YA GEC OLSUN AMA GÜZEL OLSUN İYİ OLSUN. SONUCTA 8 SENEDİR BİTMEYEN HAVUZA YAPILAN ELEŞTİRİ NOKTASINDA BİRAZDA BUNU ELEŞTİRENLERİN 4.5 YILDIR BİTMEYEN BETON YIGININDAN İBARET OLAN ŞEHİR MEYDANINI NEDEN 4.5 YILDIR BİTMİYOR DİYE SORGULAMIYORSUNUZ. İŞİNİZ GÜÇÜNÜZ AK PARTİYİ ELEŞTİRMEK. AMA ELEŞTİRİ YAPARKEN EMİNİM YÜREGİNİZ SIZLIYORDUR. AK PARTİ 2002DE İKTİDARA GELDİGİNDE KARABÜKTE NE VARDI ŞİMDİ KARABÜKTE AKPARTİNİN YAPTIKLARI COK GÜZEL İCRAATLARI OLDU. DÜNE KADAR TÜNELDE BİR IŞIKLANDIRMA YAPILINCA BUNU DAVULLA, ZURNAYLA SANKİ BÜYÜK BİR İŞ YAPMIŞ GİBİ GÖSTEREN SİYASETCİLERİ UNUTMADIK. DAHA ÖNCE 47 İLDE OLAN ÜNÜVERSİTE SAYISI ŞİMDİ 81 İLDE VE COGU İLÇELERDE BİLE MESLEK YÜKSEK OKULU KURULUR OLDU. KAMU BİNALARI MODERN BİNALARINA KAVUŞTU VE KAVUŞUYOR. 27000 ÖGRENCİ KAPASİTELİ BİR ÜNÜVERSİTEYE SAHİBİZ. BUNDAN GÜZEL MUTLULUK OLABİLİRMİ. BUNDAN GÜZEL İCRAAT OLABİLİRMİ. AKPARTİNİN ÜNÜVERSİTELERE AYIRDIGI BÜTCE GERCEKTEN KAYDA DEGER RAKAMLARI İFADE EDİYOR. HÜKÜMET VE EKONOMİ GÜÇLÜ OLMASA OLURMU BÖYLE BİR GELİŞME ELBETTE OLMAZ. ORGANİZE SANAYI BÖLGESİ TAMAMEN DOLU VE ORGANİZE SANAYINİN GELİŞMESİYLE İLGİLİ CALIŞMALAR DEVAM EDİYOR. YANİ SANAYİ ANLAMINDA COK GÜZEL GELİŞMELER GÖSTERDİ VE SANAYİ TESİSLERİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR. KARABÜKÜN MAHALLE YOLLARI COK KÖTÜ BUNU HER DEFASINDA BUNU YAZIYORUM VE DÜZELENE KADAR YAZACAGIM. KATRANDAN DÖKÜLEN YOLLAR YAZIN SÜNGER OLUYOR, KIŞIN KAR VE YAGMURDAN CUKURLARA DÖNÜŞÜYOR. SONUCTA KATRAN BİR YOL MALZEMESİ DEGİL YALNIZCA KATKI MADDESİ. SAFRANBOLUDA VE KARAYOLLARINA AİT YOLLARDA COK GÜZEL BİR ASFALT VAR VE KALİTELİ BİR ASFALT. MALESEF BUNU KARABÜKTE MAHALLE VE CADDELERDE GÖREMİYORUZ. SONUCTA BARDAGIN DOLU TARAFINA BAKILDIGINDA AKPARTİNİN KARABÜKTE COK GÜZEL HİZMET VE YATIRIMLARIN GELMESİ ANLAMINDA NE DENLİ GÜÇLÜ ÇALIŞTIGINI GÖRMEK LAZIM.

  akp sözcüsü bir bir bilen hiç birşeyi bilmeyen her yere burnunu sokan kimden acaba menfaatlanıyorsun.

nedim08 Ekim 2013 / 16:18 Cevapla

yaa siz rafet vergiliyi öven diğerlerini yeren haberler yapın başka da yapmayın. çünkü çok saçmalıyorsunuz yaa. yaptığınız habercilik serhat uluerenin telegolüne benziyor çok komik.

aziz3708 Ekim 2013 / 14:08 Cevapla

ERGÜN BAŞKAYANIN YERİNDE OLSAM BIRAKIRDIM TARİHİ GEÇMİŞİ SAYIN VALİYE SORARDIM 2 AY ÖNCE EYLÜL DE STAD EKİM DE HAVUZ BİTİYORDU NOL DU DİYE

aziz3708 Ekim 2013 / 13:57 Cevapla

SAYIN VALİ 2 AY ÖNCE EYLÜL DE STAD EKİM DE HAVUZ DEMİŞTİ AKILLI KAVŞAKTAN BAHSETMİŞTİ NOLDU ACABA HERALDE 2014 EYLÜL EKİMİN DEN BAHSETİ BİZ YANLIŞ ANLADIK BİR MEMLEKET BU KADAR MI SAHİPSİZ OLUR ACABA YAPAMAYACAGINIZ SÖZÜ BARİ VERMEYİN KARDEŞİM GÜLÜNÇ OLUYORSUNUZ

yakismamis Ergun08 Ekim 2013 / 12:21 Cevapla

Dogrucu davut’un dedigi gibi valiyi elestirecem diye 2.Abdulhamit’i harcaman senin gazeteciligine yakismadi. severiz takip ederiz seni lakin bugun uzdun bizi

  Sosyal çalışmacı08 Ekim 2013 / 16:37 Cevapla

  Abdülhamit’in doğru yaptığı işler olabilir, bu örneklemede yanlış yaptığı işlerin örneklenmesi taraftarı olan bir kesimi üzecek diye okur baskısı ile sansür’mü uygulanacak? böyle bir yaklaşım’da basın hürriyetini kısıtlamak olmazmı?

  hacı hüsrev12 Ekim 2013 / 21:29 Cevapla

  Ergün bey olmamış, hele ki cihan padişahı ile bir valiyi kıyaslamak .

DEMİRCAN BİLGİÇ08 Ekim 2013 / 10:00 Cevapla

BONELERİ GİYİP YÜZME HAVUZUNA GİTME FİKRİ NEDEN BU KADAR CAZİP GELMİYOR VALİYE ANLAMADIM. O KADAR PARAMIZ VAR DERKEN BAKAN KILIÇ O PARALARIN NASIL KULLANILDIĞI HANGİ YANDAŞ İŞ BİLMEZ FİRMAYA VERİLMESİNDEN MİDİR BU GECİKMELER ANLAŞILSA BİLE İL ÖZEL İDARESİNDE 70 ADET İŞ 14.700 TL LİK PARCALARA BOLUNEREK OKUL İKMAL İŞLERİNDE 1 MİLYON TL KULLANILIYOR. HER YER KOKUYOR KARDEŞİM BUNLARI GİZLEMEK İÇİN Mİ SANSÜR YAPIYORSUN. BİRDE EDİYOR BEY O ZAMAN VATAN HAİNLERİNE KARŞI SANSÜR VARDI. BU NEYİN SANSÜRÜ ABDÜLHAMİD HAN HAZRETLERİ İLE BAĞDAŞTIRMANIZA BİR ANLAM VEREMEDİM DOĞRUSU. İSTANBULDA 2B ARAZİLERİ VAR DAHA BURADAN MÜTAHİTİN SAHİP OLDUĞU. ONLARLA İLGİLİ DE SANSÜR KONACAK MI ACABA????????

doğrucu davut08 Ekim 2013 / 09:08 Cevapla

Başkaya,
II.Abdülhamit Han gibi,Dünya siyaset tarihinde zekası ve yöneticiliği ile takdir edilen ve “Cennet mekan” olduğu söylenen bir Türk büyüğünü, o günün şartlarında (Unutma; Rus’lar İstanbula girmiş,Yeşilköy’de “Ayastefanos” anlaşması ile İstanbul’u terkettiği yıllar-dönemler) Vali’yi eleştireceğim diye II Abdülhamit’e “Kızıl Sultan” diye saldıranların ağzı ile eleştirmen “sana” pek yakışmamış.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Güncel Haberler
İLGİLİ HABERLER