Vali Fuat Gürel, Kosgep İl Müdürlüğü ve Ehad üyeleri ile bir araya geldi

Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karabük Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdürü Serhat Saygın’dan 2021 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

KOBİ’lerin; Ekonomideki payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini yükseltmek ve sanayide entegrasyonu, ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde geliştirmek amacıyla KOSGEB’in kurulduğunu ifade eden Saygın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu olduklarını söyleyerek, yıllık çalışan sayısı 250 kişiden az olan ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125 Milyon ₺’yi aşmayan işletmelerin KOBİ vasfını taşıdığını ifade etti.

2021 yılında Genel Destek Programı kapsamında 5 işletmeye 48 Bin 425 ₺, Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında 14 İşletmeye 105 Bin ₺, İleri Girişimcilik Destek Programında 28 işletmeye 2 Milyon 376 Bin 532 ₺, İşletme Geliştirme ve Destek Programında 35 İşletmeye 616 Bin 221 ₺, Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında 54 İşletmeye 1 Milyon 549 Bin ₺, Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında 8 işletmeye 32 Bin 394 ₺, komşu illerimizde meydana gelen sel afeti nedeniyle mağduriyet yaşayan bir işletmeye ise Acil Destek Kredisi kapsamında 100 Bin ₺ kredi kullandırıldığını söyledi.

Şu an devam eden Cumhurbaşkanlığı Genç İstihdamı Destekleme Projesi kapsamında Covit-19 salgınından nispeten daha fazla etkilenen bazı sektörlere yönelik uygulamaya alınan Mikro Küçük İşletmelere hızlı destek programının devam etmekte olduğunu, başvurusu onaylanan işletmelerin ödemelerini almaya başladıklarını ve bu destek kapsamında işletmelerin ilave genç istihdamı taahhüdü vererek çalıştıracakları eleman başına 100 bin lira faizsiz ve 2 yıl ödemesiz destek kullanabileceklerini belirtti.

Pandemi sebebiyle KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin online olarak yapıldığını, girişimci adaylarının kurumun internet sitesine girerek gerekli eğitimlerini alabildiğini ifade eden İl Müdürü Saygın, destek müracaatlarının online kurullar marifeti ile değerlendirildiğini, müdürlüğe ait tüm yazışma ve belge işlemlerinin elektronik ortamda yapıldığını kamu kurum ve kuruluşları ile entegrasyon protokolleri sayesinde işletmelerden ilave bir belge istenmediğini sözlerine ekledi.

2021 yılında işletmeler ziyaret edilerek destek ve hizmetler hakkında bilgilendirmeler yapıldığını, paydaş kurumlar ile bir araya gelerek bilgilendirme toplantılarının gerçekleştirildiğini ve SANTEK kapsamında diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğinin devam ettiğini belirten Saygın, KOSGEB Destek, Hizmet ve Eğitimlerinin tamamının ücretsiz ve aracısız olarak verildiğini ifade ederek sunumunu tamamladı.

Sanayisi ile yoğrulmuş bir kent olarak KOBİ’lerin varlığının önemine dikkat çeken Vali Fuat Gürel, " KOBİ’lerimizin üretimin olduğu her yerde gelişme vardır, kalkınma vardır. Devlet olarak KOBİ’lerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz ve edeceğiz, onların gelişmesi büyümesi dar anlamda ilimizin bölgemizin geniş anlamda ülkemizin büyümesine neden olacaktır.” diyerek çalışanlara başarılar diledi.

Ziyarette Vali Fuat Gürel’e, İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci eşlik etti.

Vali Gürel, EHAD Üyeleri İle Bir Araya Geldi

Vali Fuat Gürel, 2022 Yılı Dünya Hafızlar Haftası etkinlikleri kapsamında Evrensel Hafızlar Derneği Başkan ve üyeleri ile Karabük Üniversitesinde eğitim gören uluslararası hafız öğrencilerle bir araya geldi.

Vali Fuat Gürel’in ev sahipliğinde Safranbolu Sunal Tülbentçi Öğretmenevinde düzenlenen etkinliğe Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk, kurum müdürleri, EHAD Karabük Şube Başkan ve üyeleri, Uluslararası Hafız öğrenciler ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an Kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan hafızlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan etkinlik EHAD Karabük Şube Başkanı Mustafa Emir Kurşun’un dernek çalışmaları ve faaliyetleri hakkında Vali Fuat Gürel ve katılımcılara bilgiler vermesi ile devam etti.

Programda konuşan Vali Gürel, “Geçtiğimiz günlerde dernek başkanımız ve İl Müftümüz bizi ziyaret ettiklerinde programdan bahsettiler,  bizde katılmak istedik, öncelikli olarak bizleri bir araya getirmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Bu tür etkinlikler kaynaşma, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirilmesini sağlıyor. Sizler kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i hıfzetmiş çok değerli insanlarsınız. Allah Sizlerden razı olsun. Sizleri yetiştiren Hocalardan razı olsun. Bir taraftan milli ve manevi değerlerimizle kendimizi teçhiz ederken bir taraftan dünyayı anlayabilmek için kendimizi her türlü bilgiyle donanmamız gerekiyor. Kendimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek ecdadımızın bizlere emanet ettiği vatanımıza  ve Aziz milletimize o kadar faydalı olacağız.

Bizleri bir araya getiren İl Müftümüz İlyas Yılmaztürk başta olmak üzere Dernek Başkanımıza, değerli hafız kardeşlerime teşekkür ediyorum, hepinize sağlıklı günler diliyorum.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından KBÜ eğitim gören uluslararası hafız öğrencilerle tek tek tanışarak bir süre sohbet eden Vali Fuat Gürel, Kur’an Kurslarımızda Hafızlık Eğitimi alan öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi.