AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, 3 Nisan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşunun 85. yıl dönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı.

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal 3 Nisan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılışının 85. Yıl dönümü ile ilgili TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.

Ünal, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

Önümüzdeki 3 Nisan Pazar günü 85 yıl önce temelleri atılan Kardemir Karabük Demir Çelik Fabrikaları ve Karabük’ün Kuruluşu olan 3 Nisan 1937 tarihi nedeniyle söz almış bulunmaktayım.

Şahsım ve Karabük Milletvekili arkadaşlarım adına sayın başkanı ve yüce meclisi saygıyla selamlıyorum.

3 Nisan 1937 tarihi önemli ve anlamlı bir tarihtir. Bu tarihte, çeltik üretiminden çelik endüstrisine geçilmesine vesile modern Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük eden Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı tarihtir.

Sanayileşme hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun talimatıyla 3 Nisan 1937 tarihinde temel atmak için Karabük’e gelen, Başvekil İsmet İnönü’ye, ülkemizin bu ilk ağır sanayi tesisi olan Kardemir Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçenlere Karabük halkı adına minnet ve şükran duygularımızı sunuyor, ölenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.

Kardemir kuruluşundan itibaren hızlı bir şekilde büyümüş, ülkemizin, her türlü Demir Çelik ürün ihtiyacını karşılamıştır.

Üretmiş olduğu ürün ve mühendislik hizmetleriyle, ülkemizin inşasında çok büyük katkılar sağlamıştır. Erdemir ve İsdemir’in doğmasında önemli rol oynamıştır.

Yıllık 150 bin tonluk kapasitesiyle üretim yolculuğuna başlayan Kardemir, üretimin bir milyon tona çıktığı dönemleri yaşamış, 2002’de üretimi 300 bin tonlara kadar düşmüş kapatılma riskiyle karşı karşıya kalmıştır.

3 Kasım 2002 Tarihi Kardemir’in yeniden hayat bulduğu tarih olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle RAY üretimine geçilmiş, Kardemir Ray üretebilen yerli ve milli tek sanayi kuruluşu haline gelmiştir.

Bugün itibariyle Ray, Profil ve Tren Tekeri gibi katma değer üreten, ürün çeşitliğini artıran çevre yatırımlarına da önem veren,

Yılda 3 milyon kapasiteye ulaşan, birçok ülkeye ihracat yapan bir fabrika haline gelmiştir.

Ayrıca küçük çaplı haddehanelerin de ham madde ihtiyaçlarını karşılayan bir fabrika olarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Ayrıca, sosyal sorumlulukları içinde Karabük Üniversitesine fakülte ve yüksek okullar kazandıran, Kardemir yönetimine ve çalışanlarına, ayrıca şehrimizin değerlerine teşekkür ediyorum.

3 Nisan 1937 de 13 haneli bir köy - 1953 yılında ilçe, 1995 yılında il olan, köyden ilçe ve ile yürüyen tek Cumhuriyet Şehridir.

Karabük ilk sanayi şehri olmasının yanında; 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Kenti Listesine alınan koruma sürecini aktif tutan geleceğimize de ışık tutan Safranbolu,

Dünyanın en nadide ağaç türleriyle Yenice, Hadrianoupolis antik şehriyle Eskipazar, Kaya Mezarları ile Ovacık ve insanları büyüleyen doğal zenginlikleriyle Eflani İlçesiyle öne çıkmaktadır.

Gerek AK Parti hükümetlerinin üniversite, Tıp Fakültesi, doğalgaz, yol, su, hastane, Cezaevi, yüzme havuzu, yurt binaları, hizmet binaları, DSİ yatırımları, stadyum, enerji, KÖYDES ve Keltepe Kayak Merkezi gibi önemli yatırımları ile gerekse özel sektör yatırımları ile her geçen gün gelişen ve büyüyen Karabük, Üniversitesi ile de eğitim ve bilim alanında geleceğe emin adımlarla yürüyen bir kenttir.

Diğer taraftan yakın takibimizde olan, ülkemizi ve Karabük ilimizi yakından ilgilendiren, ekonomimize yüksek katkı ve istihdamın da artmasında önemli rol oynayacak olan Zonguldak’ın Filyos Bölgesinde Kurulmakta Olan, Filyos Limanı ve Filyos Endüstri Bölgesi Projesi filizlenmeye başlamıştır.

Bu vesileyle fabrikasına her zaman sahip çıkan Çelik İşçisi arkadaşlarımıza, çelik iş sendikamıza, şehrimizin yöneticilerine, Karabük ilimize ve bölgemize önemli eserler kazandıran AK Parti hükümetlerimize ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beye Karabüklüler ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyor, yüce meclisimizi saygıyla selamlıyorum.