Karabük Net Haber
COVID-19
Dünyada Toplam Vaka

Dünyada Toplam Ölüm

Toplam
İyileşenler

Türkiye'de
Vaka

Türkiye'de Ölümler

Türkiye'de İyileşenler

SAFRANBOLU’DA YAŞANAN REZALET, MAĞDURLARI OLUŞTURDU

SAFRANBOLU’DA YAŞANAN REZALET, MAĞDURLARI OLUŞTURDU
Bu haber 04 Eylül 2019 - 15:26 'de eklendi. 89 kez görüntülendi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun Safranbolu Demokrasi Meydanında düzenlediği yöresel ürünler fuarına Safranbolu Belediyesi ilk önce izin verip, sonra stantların kaldırılması yönünde karar verilince, Türkiye’nin dört bir yanından yöresel ürünlerini satmak için gelenler mağdur oldu.

Safranbolu Belediyesi’ne “Engelsiz Anadolu Festivali” adı altında Safranbolu Demokrasi Meydanında 15 günlük etkinlik yapmak isteyen Türkiye Sakatlar Konfederasyonunun Safranbolu Belediyesi’ne başvuru yazısında, Başkan Elif Köse’nin de bu gün yaptığı açıklamada olduğu gibi; halk oyunları, modern danslar, çocuk oyunları, tiyatro gösterimleri, engelli hakları seminerleri, tekerlekli sandalye dağıtımı, engelli ve ailelerine yemek ikramı gibi etkinliklerin yapılacağı belirtilmiş ve stant kurarak yöresel ürün satışından bahsedilmemiş.

Bu nedenden dolayı Safranbolu Belediyesi kurulan stantların aynı gün kaldırılmasını tebliği etmesine rağmen stantlar kaldırılmayınca, yöresel ürünlerini satmak için yurdun dört bir yanından gelen esnafların stantlarına elektrik ve su verilmedi.

SAFRANBOLU ESNAFI ŞEHİR DIŞINDAN GELEN ESNAFA DESTEK VERMEYE ÇALIŞIYOR

Safranbolu Belediyesi ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu arasında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı Zabıta ekipleri Demokrasi meydanında kurulan yöresel ürün satış çadırlarının etrafına arabaları çekerek vatandaşların girişini engelledi.

Belediye elektrik vermeyince, satış için yurdun çeşitli yerlerinden getirilen yöresel gıda ürünleri bozulma tehlikesine girdi ve Ata Merkez de bulunan esnaflar kendi dükkanlarından elektrik verdi. Civar iş yerlerinden seyyar kablolar ile verilen elektriğin kesilmesi için Zabıta Müdürlüğü müdahale etti ve bazı iş yeri sahipleri verdiği elektriği kesmek zorunda kaldı.

KONFEDERASYON YETKİLİLERİ “SÖZ VERDİĞİMİZ ETKİNLİKLERİ DE YAPACAĞIZ AMA YAPTIRMIYORLAR”

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu yöneticileri “Safranbolu Belediyesine yapacağımıza dair bahsettiğimiz kültür ve sanatsal etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz fakat daha ilk gün çadırlarımızı kurduk, aynı gün meydanı boşaltmamız için tebliği gönderildi. Biz söz konusu kültür ve sanatsal etkinliklerimizi yapmayacağız demiyoruz ki, yapacağız ama müsaade etmiyorlar.” İfadelerini kullanıyorlar.

KONFEDERASYON “BELEDİYENİN BOŞALTIN KARARINI YARGI İLE DURDURDU”

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu adı altında yapılan etkinliğin amacı dışına çıkarak, ticari faaliyete dönüştürüldüğü için meydanı boşaltma tebliği gönderen Safranbolu Belediyesinin bu kararını yargıya taşına Konfederasyon yetkilileri, Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinden Safranbolu Belediyesinin meydanı boşaltma kararı ile ilgili ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı aldı.

SAFRANBOLU BELEDİYESİ MAHKEME KARARINI TANIMIYOR MU?

Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinin ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararını avukatları ile tebliğ etmek için Safranbolu Belediyesine giden Konfederasyon yetkilileri, belediyede “Biz bu mahkeme kararını tanımıyoruz” ifadeleri ile karşılaştıklarını iddia ettiler ve halen meydanı boşaltmak için elektrik ile suların kesildiğini, vatandaşların stantlarda alışveriş yapmasının engellenmeye çalışıldığını belirtiyorlar.

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI “BİZİ KANDIRMAYA KALKTILAR”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ise bugün yazılı bir basın açıklaması yaparak, şu ifadelere yer verdi;

“31.08.2019 tarihi itibari ile ilçemiz Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında kurulan ve ‘Türkiye’nin engelliler alanında en büyük çatı örgütü olan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olan Türkiye Sakatlar Federasyonu; bağlı federasyonları ve üye dernekleri ile birlikte amacımıza uygun Eylül ayı içerisinde 15 günlük Engelsiz Anadolu Festivali organizasyonu yapmak istiyoruz’ başlığı ile Belediyemize verilen dilekçenin hiçbir satırına uyulmadığı görülmüştür.

Bununla birlikte adı geçen festival kapsamında gerçekleştirilecek olan halk oyunları, modern danslar, çocuk oyunları, tiyatro gösterimleri, engelli hakları seminerleri, tekerlekli sandalye dağıtımı, engelli ve ailelerine yemek ikramı gibi etkinliklerin de hiçbir şekilde yerine getirilmediği, yalnızca göstermelik olarak iki afişin kullanıldığı Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce tespit edilmiştir.

Yapılması için izin istenen fakat amacının dışına çıkan ve tamamen ticaret amaçlı olduğunu tespit ettiğimiz, esnaflarımızın satış ve tanıtımlarını da olumsuz yönde etkileyeceği bu oluşum içerisinde olmak istemediğimizi de belirtmek isteriz.

Gerek şahsım gerekse Safranbolu Belediyesi olarak engelli kardeşlerimizin rant kapısı olmasına asla göz yummayacağımızı, yine belediye olarak engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, daha çabuk adapte olmaları, günlük yaşamlarını daha rahat idame ettirebilmeleri ile ilgili çalışmaların yapıldığının bilinmesini isterim.

Bu bağlamda; Vatandaş odaklı, sosyal belediyecilik anlayışımızın hiçbir şekilde suistimal edilmesine izin vermeyeceğimizi ve gereken işlemlerin derhal yapılacağını kamuoyunun bilgisine sunarım.”

OLAN, SATIŞ YAPMAK İÇİN GELEN ESNAFA OLDU

Safranbolu Belediyesi, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ile yaşadığı polemikler devam ediyor. Safranbolu Belediyesi, Demokrasi Meydanına kurulan çadırları söküp, meydanı boşaltmaya çalışıyor. Konfederasyon yetkilileri ise “izin vermiştiniz, sonra vazgeçip bizi mağdur edemezsiniz” diyerek, mahkeme kararı ile belediyenin boşaltma kararını durduruyor.

Belediye Başkanı Elif Köse de talimat vererek meydanın elektriğini, suyunu kesiyor.

Burada olan, yurdun dört bir yanından yöresel ürünlerini satmaya gelmiş olan esnafa oluyor. Her iki kurumun arasındaki yaşanan anlaşmazlık sürecinden dolayı mağdur olan ve kilometrelerce uzaklardan gelen esnafın suçu nedir? Binlerce TL tutarındaki gıda ürünleri bozulduğu zaman bu esnafın zararını kim karşılayacak.

Satış için şehir dışından gelen ve çadırlarda stant kuran esnaflar “Sayın Belediye Başkanı bize acımıyor, buradaki esnaf bize acıyor. Yapılan bu eziyeti biz hak etmiyoruz. Bizi buraya çağırdılar ve biz de ürünlerimizi satmaya geldik, bir dünya masraf ettik. Şimdi bozulmaya yüz tutan Binlerce TL tutarındaki gıda ürünlerimizi biz ne yapacağız?” şeklinde, mağduriyetlerini dile getiriyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
27 ADET YORUM YAPILDI
kemalist29 Ekim 2019 / 09:57 Cevapla

rant uğruna o dernek bu dernek adını kullanarak suistimal yapanlara geçit yok.. !!! ee bu kesim öyle rüşvet felende anlamaz. çok iyi yaptınız safranbolu belediyesi. TEBRİKLER

Safranbolu21 Eylül 2019 / 10:15 Cevapla

Yıllardır engellilerin adını kullanarak faaliyetde bulunup insanları sömürenlere şimdi başkan cıktı dur dedi ve karşıt görüşlüler doğruyu göremedi , chp li değilim ama başkan doğru yapmıştır. Bu arada kayyum diyenlere bi örnek vereyim gecen sene kaymakam bey (kayyum) görevindeyken belediye aracı benim aracıma zarar verdi 3 kere kaymakam beye gittim 5 kere belediye ye gittim yazılı sözlü dilekcelerim var ama aracımın hasarını karşılamadılar. Kayyum diyenler secilene kayyum olmaz olduğu zamanıda gördü safranbolu

elf09 Eylül 2019 / 19:55 Cevapla

ışık gören arkadaş, ne ışığı gördünüz kayyum ışığı mı? neyin kafası bu kardeşim, seçim yapıldı seçim. bu ülkede demokrasi var. isteseniz de istemeseniz de elif başkan 5 yıl orada.
devam et elif başkan, çıldırtmaya devam. bir fire ile yılbaşına kadar mutant tamamlanır. fire de elbet bir altı aya sıkıştırılır. sonra ver elini ben deyim 30, sen de 20.

ışığı gördüm08 Eylül 2019 / 19:40 Cevapla

öyle bir durum olursa…….. herkes kayyum olarak atanabilir. ama bizim ihtiyacımız olan, iyi-dürüst-güvenilir insan. halkın seçtiği meclisin içinde, bu işi şimdiye kadar yapanlardan, daha iyi yapacak (m.eren kadar iyi yapacağına eminim) iyi bir Adem var çok şükür. bu iş biraz da vizyon işi, M.Erenin 2000 versiyonu gördüğüm kadarıyla. yani 17 yıldan beri görünmeyen ışık var adamda. bakalım ak parti bu kıymeti değerlendirebilecek mi? yoksa bugüne kadar olduğu gibi menfaatçilerin yığılması mı belirleyecek.

gördüm08 Eylül 2019 / 10:00 Cevapla

olaya tanık olanlardan biriyim. hafif tabirlerle anlatılmış. (her şeyin güzel olacağı vaadine sayılı günler kala ve öyle olacağı ümit edildiği için), yasağa tepki dile getirilirken, “git diyeni gördük, su vermeyeni de görürüz” ifadesi ile akp li başkana yapılan göndermeye;
su alması yasaklanan personel, yasakçı başkan yardımcısına özenle ve dikkatle bağlı kılınarak, herşey çok güzel olacak vaadi gerçekleştirilmiştir.
önceden açıkça yapılan küfür, artık gizlice yapılmaktadır çünkü.
chp ile akp arasındaki tek fark, biri açıkça küfür ediyor, diğeri kılıf uydurarak yapıyor.

çorap modeli yönetişim07 Eylül 2019 / 10:01 Cevapla

su kesilmesi veya içilmesinin engellenmesi- yasaklanması insanlık suçudur.
belediyede bile musluktan su alması yasaklanan personel var.
yasağa tepkisini dile getirenin, akp li başkanın “hala buradayım” mesajını alması için, (akp li başkanın isteği model çorap örülür.) chp’ce yönetişim yapılır.

Delm05 Eylül 2019 / 19:20 Cevapla

İzleyin daha ne yalanlar dönüyor. Bazı şeyleri bazı İNSANLAR ın yanından izlemek gerek! Kimse kimseyle kötü olmak istemez. Engelli diyorlar. Engelli vatandaşlar başkan yanına mı aldı? Yoksa Avrupa birliği mi aldı?

Adsiz05 Eylül 2019 / 14:16 Cevapla

Elif Köse’yi Safranbolu halkı seçti kendi düşen ağlamaz bunların olacağı en başından belliydi bitmişsiniz ağlayaniniz yok ins en yakin zamanda kurtulursunuz

  kemalist29 Ekim 2019 / 09:51 Cevapla

  evet akp döneminde ve kayyum ile bitirildi herşey.. ! bilmeden konuşmayın.

zeki zekirdek05 Eylül 2019 / 12:08 Cevapla

kaymakam bey artık gereğini yapın gelin şu belediyeye bak mahvettiler

  adil-ce29 Ekim 2019 / 09:53 Cevapla

  demokrasi seçim yükü size ağız geliyor değilmi.. !

hasan basan05 Eylül 2019 / 12:06 Cevapla

kayyum şart oldu artık mümkünse Fatih bey daha iyisini karabük daha henüz görmedi,adam ederse Safranbolu BElediyesini hatta karabükü o eder

fikri firikik05 Eylül 2019 / 12:04 Cevapla

başkan hanım kim yönlendiriyorsa belli ki kayyum için yönlendiriyor, başkanın yanındakilerde yakında maaş alamama ihtimaline karşı kayyum istiyor, rezil ettiniz belediyeyi

hoca05 Eylül 2019 / 09:48 Cevapla

sayın başkan sizde kandırıldınız Akpartide eleştirdiğiniz herşeyi yaptınız hatta fazlasını tebrik ediyoruz size vatandaşa zulm ettiğiniz için

Kemal05 Eylül 2019 / 09:16 Cevapla

Her ne olursa olsun su kesilmemeliydi sadece onlar değil tüm halk su iciyo ordan

Savaş Geyik05 Eylül 2019 / 09:11 Cevapla

Chpli elif köse safranboluya malesef surekli tartışma huzursuzluk suphe saibe getirdi. Secim vaadlerinden hicbirisi ortada yok ama her hafta yeni skandal. Eserinle gurur duy sayin secmen.. standlara izin verip insanlarin elektriğini suyunu kesmek yakismaz.

akrep05 Eylül 2019 / 08:44 Cevapla

belediye başkanının almis olduğu karari sonuna kadar destekliyorum. bu oluşumun kesinlikle kültürel yada sosyal tarafı yok. tamamen ticari oldugu kesin. sayin yetkiliye sormak isterim. hadi gündüz hava sicak, satış yapıyorsunuz. peki kac gundur akşamları insanların sokakta olduğu saatlerde neden etkinliklerinizi yapmadınız. dans, tiyatro yada sarki etkinliklerinizi ne zaman yapmayı planlıyordunuz? siz daha bununla ilgili bir duyuru dahi yapmadınız? cunku oyle bir çalışmanız yoktu degilmi? nasil olsa bu halk bu durumu sorgulamaz. ama belediye baskani durumu farketti ve durdurdu degilmi.?

Hasan ceylan05 Eylül 2019 / 05:23 Cevapla

Senelerce bu tip organizasyonlarda fuar adı altında tezgah açtım.bu tip halkta güven oyu yüksek olan dernek vakıf,konfederasyon gibi STK ların adını kuruma yardım amacı görüntüsü vererek işi ticari rant a çok iyi dönüştürürler

Safranbolu esnafı05 Eylül 2019 / 01:41 Cevapla

Safranbolu’da esnaflık yapan bir kişi olarak belediye başkanımızın döndüğü yanlıştan ötürü tebrik ediyorum yorumlarsa gördüğüm kadarıyla ucuz ürün satıldığından bahşedilmiş inanılma faiş fiyatlarla satış yapılıyor aynı ürünleri satan ve bunu yarı fiyatına satan esnaflarımız var ikincisi açıklama yapan sekretere de iki çift lafımız vardır geldiğiniz bi kaç günden beri siftahsız kapatan esnafımız var bu esnaf mı memnun sizin gelmenizden ve size destek veriyor Safranbolu küçük bir ilçe ve gelir durumu orta seviye orda harcama yapan vatandaşlarımıza saygı gösteriyoruz lakin oradan alışveriş yapan vatandaşlarımız daha sonrasında cebinde haftalık günlük ayırdığı parayı Safranbolu esnafına değil size ayırıyor ve siz Safranbolu esnafı bize destek veriyor mu diyorsunuz İnan’ın Safranbolu esnafının başkanı dahil olmak üzere %99 u size karşıdır

uygar04 Eylül 2019 / 21:18 Cevapla

bir seçimle neler değişiyo görüyosunuz. demekki akparti değil mhp bozuyomuş heryeri. mhp gelmeden oralar cennetti cennet!

Mehmet bos04 Eylül 2019 / 21:02 Cevapla

Daha önce de kuruldu böyle stantlar yapılan işin engellilerle ne ilgisi var. İyi yapmış belediye başkanı madem öyle açın derneğe ait bir dükkan satın ne satacaksanız. Sizin iş sokakta engellilerin adını kullanarak dergi satmaya çalışanların işine benziyor. Devletimiz zaten destek oluyor engellilere, sizin yapacağınız işin ne faydası olacaktı acaba. Vergi kira vermeden parayı kazan git, iyiymiş

Eflanili04 Eylül 2019 / 19:33 Cevapla

Chp demek gaddarlık demektir. unutmayın.

Kenan kaşi04 Eylül 2019 / 19:21 Cevapla

Derhal kayyum gelmeli

Ayhan Bahçeli04 Eylül 2019 / 17:18 Cevapla

Safranbolu Belediyesinin yazısına karşılık sosyal medya da ve haberin içeriğinde de yazılana verilen cevap aşağıdadır.
Öncelikle engellilerin rant kapısı olmama niyetinizi takdirle karşılıyor ve sizi tebrik ediyorum. Keşke bu niyetinizin halisane olduğu kadar yazınızda belirtilenlerin de doğruluk payı olsa idi. Zira yazılı olarak alanın kullanımını, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’na (Federasyon değil) verdiğinizin ikinci günü alana kurulan stantları kaldırın diyerek bahsettiğiniz farkındalık etkinliklerini yapmamıza fırsat vermediniz. 15 günlük bir etkinliğin tamamını bir gün günde yapılmasını istemek sizin niyetinizi göstermektedir.
“Esnafları karşıma alırım halk tepki gösterir bu yüzden hemen stantlarınızı kaldırın” diye izin verdiğiniz yere tebligat gönderdikten sonra yerel mahkemenin bile Konfederasyonumuzu haklı bulmasına rağmen stantların ve alanın elektriğini kesip, musluklara kör tıpa koyduktan sonra etraftaki esnaf elektrik ve su vermesine bile dayanamayıp, gönlü zengin varlığımızdan rahatsız değil mutlu olan esnafa zabıta göndererek elektrik vermeyin diyen belediye, sosyal belediyecilik ile çelişmektedir. Esnaf rahatsız değil siz nedenini bilmediğimiz bir sebeple kişisel olarak rahatsızsınız. Halkın belediye başkanı olmak saygın kurumlara önce yazılı izin verip arkasından da ben vazgeçtim deyip, arkasından da hakaret etmek değildir. Halkın belediye başkanı olmak esnafının ve halkının kucak açtığı bir organizasyona destek vermektir. Kurumumuz olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’na sarfettiğiniz hakaret dolu cümlelerinizi de başkanlıkta çok yeni olmanıza veriyorum.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur
Ayhan BAHÇELİ
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu
Genel Sekreteri

Mert ağlam04 Eylül 2019 / 17:04 Cevapla

Safranbolu esnafı bastırmıştır…. yav şu şehirde ucuz bişe satılmasını kesimlikle hazmedemiyorlar, yıllardır milletin kanını emmekten vazgeçmediler.

Yavuz04 Eylül 2019 / 16:32 Cevapla

Safranbolu Belediyesini CHP mi kazanmıştı? Şaşırdık mı? Hayır…!

Vatandaş04 Eylül 2019 / 16:26 Cevapla

Belediyenin facebook sayfasından bilgilendirme yapıldı siz neyin peşindesiniz acaba yanlı haber yapmakta üstünüze yok.


 • Günün haberleri WhatsApp kutunuzda!
  Aşağıdaki kutuya telefon numaranızı yazın, hemen abone olun…

 • ÖNE ÇIKAN HABERLER
  Güncel Haberler
  İLGİLİ HABERLER
  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.