SAFRANBOLU'DA BİLGİ EVİ YAZ KURSLARI BAŞLADI

Safranbolu Belediyesi, Safranbolu İlçe Müftülüğü ile Safranbolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğ

Safranbolu 23.06.2015, 14:21 23.06.2015, 14:21
34
SAFRANBOLU'DA BİLGİ EVİ YAZ KURSLARI BAŞLADI
banner36

Safranbolu Belediyesi, Safranbolu İlçe Müftülüğü ile Safranbolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü'nün paydaşlığında bilgi evi yaz kursları başladı.


 

20150623AW459033_02Yaz Okulunda, Kur'an kursları, el işi kursları, yüzme gibi spor aktivitelerinin yapılacağı yaz spor kursları verilecek.

Aslanlar SAKEM bahçesinde düzenlenen ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un ev sahipliği yaptığı törene Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu İlçe Müftüsü Hasan Güneş, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bilicioğlu, Safranbolu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü İsmail Özcan, SAKEM yetkilileri, aileler ve öğrenciler katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Safranbolu İlçe Müftüsü Hasan Güneş, geçen yıl 143 Kur’an kursu açıldığını söyleyerek, "Yaz Kur'an kursları okulların tatile girmesinden bir hafta sonra başlayıp 2 ay devam eden, çocuklarımızın dinini, diyanetini öğrendiği ibadetlerini yapabilecekleri seviyeye geldiği bir dini projedir.

Bu yaz Kur'an Kursları iki ay süre boyunca her 3'er haftalık zaman dilimi içerisinde 3 bölümden oluşmakta. Her bir döneminde yeni kayıt alınmak suretiyle Yaz Kur'an Kurslarımız faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Geçen yıl ilçemizde 143 tane kurs açıldı. Bu 143 kursta 183 görevlimiz yer aldı. Kurslarımız boyunca birinci 3 haftalık dönemde bin 400 erkek öğrenci, bin 440 kız öğrenci olmak üzere toplamda 2 bin 840 öğrencimiz kurslardan faydalandı. İkinci dönemde bin 406 erkek öğrenci, bin 401 kız öğrenci olmak üzere 2 bin 807 öğrencimiz kurslardan faydalandı.

Üçüncü dönemde bin 319 erkek öğrenci, bin 180 kız öğrenci olmak üzere 2 bin 499 öğrenci kurslarımızdan faydalandı. Toplamda 10 bin civarında öğrencimiz olduğunu düşünürsek 3'de 1 oranına denk gelmekte" dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ise, çocukların verimli zaman geçirmesini istediklerini kaydederek, “Çocukların zamanlarını uyuyarak, oynayarak, ya da bilgisayar başında geçirmelerini değil, Kur'an öğrenerek, spor yaparak geçirmelerini istiyoruz.

Bunların en güzel faydalı ve verimli olanı en güzeli. Bizde çocuklarımızı okulun dışındaki kendileri için atıl gibi görünen yaz tatilinde verimli zaman geçirsinler istiyoruz. Zaman bir kez akıp gittikten sonra geri gelme şansı yok. Bir saatlik zamanı verimli olarak değerlendire bilirseniz kazanç hanenize koyun. Değerlendiremezseniz akıp gider.

Çocuklarımız faydalı iş yapsın, verimli zaman geçirsinler diye Bilgi Evi çatısı altında yaz okulu açtık. Sabahtan akşama kadar öğretmenlerle Kur'an eğitimi, ahlak eğitimi, değerler eğitimi gibi çocuklarımızın Müslümanlığın gereğini yerine getirmelerini temin etmek, elini ayağını yıkayarak abdest almasını bilmek, camiye girdiğinde 'yandaki ne yapıyorsa aynısını yapayım'dan ziyade ne yapacağını bilsin, bir Müslüman evladı olduğunun farkına varsın diye ibadet etmelerinin, inanç akidelerini, Allah'a neden inanırız nasıl inanırız, peygamber kimdir neler getirmiştir gibi inanç akidelerini öğretmek istiyoruz." dedi.

Safranbolu Kaymakam Murat Bulacak da kursların hayırlı olmasını dileyerek, “Bizim anlayışımızda tatil yok, çalışmak var. Ama nasıl çalışmak var? Verimli çalışmak, kaliteli çalışmak var. Bir işi yaparken yorulduğumuzda başka bir işe geçiyoruz.

İşte bizde bugün bu kursları açarken, belediyemiz, müftülüğümüz, Milli eğitim Müdürlüğümüz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzle bunu düşündük. Ne yapıyoruz hem dünyaya hem ahrete çalışıyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı uygulamış olduğu Kur'an kurslarında, Kur'an öğrenmek, dini öğrenmek gibi açtığı kursların yanında gençleri sporla ve değişik becerilerle bir araya getirilmesi planlanıyor. Ben bu kursların bütün gençlere ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Yorumlar (0)
17
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74