SAFRANBOLU'DA SON 60 YILIN REKOR KAR YAĞIŞI

70 santimetreyi geçen kar kalınlığının yüksek kesimlerde 1.5 metreyi geçtiği Safranbolu'da 50-60 yıl sonra kar yağışında yeni bir rekor kırıldığı görüldü.

Safranbolu 21.01.2022, 10:07 21.01.2022, 12:05
1867
SAFRANBOLU'DA SON 60 YILIN REKOR KAR YAĞIŞI
banner36

Son 60 yılın yağış rekorunun gerçekleştiği Safranbolu'da 4 gün boyunca aralıksız yağan karla mücadele için 24 saat mesai yapan Safranbolu Belediyesi Karla Mücadele ekipleri, sürekli çalışarak ana arterleri açık tuttu ve trafiğin akışını sağladı.

Kar yağışının durduğu kısa sürelerde ara sokaklara da müdahale etmeye başlayan ekipler, kar küreme çalışmalarının ardından buzlanmaya karşı tuzlama ve solüsyon işlemlerini gerçekleştiriyor.

Merkezde 70 santimetreyi geçen kar kalınlığının yüksek kesimlerde 1.5 metreyi geçtiği Safranbolu'da 50-60 yıl sonra kar yağışında yeni bir rekor kırıldığı görüldü.

55 Kişilik Mücadele Ekibi

Safranbolu'yu etkisi altına alan rekor kar yağışı sonrası 55 kişilik Karla Mücadele Ekipleri, 4 gündür durmaksızın çalışıyor. Kriz masası ile birlikte toplam 80 kişilik ekip, sayısı 13'e varan iş makinesiyle şehir merkezinde hizmet veriyor.

Ekipler, Bartın-Kastamonu ve Karabük illerine bağlantı sağlayan karayolunda kar dolayısıyla trafik akışının engellenmemesi için çalışmalarda bulunarak Karayolları Müdürlüğü´ne de destek verdi.

Okulların üst üste 4 gündür tatil edildiği ilçede belediye ekipleri, ana arterlerin yanında özellikle hastaneye çıkan yolların kapanmasına izin vermedi, resmi kurumlara çıkan caddeleri sürekli açık tuttu. 

Karın sürekli yağması ve açılan yolların tekrar kapanması nedeniyle belediye ekiplerinin zorluk yaşadığı Safranbolu'da, özellikle Sadri Artunç Caddesi gibi yoğun trafiğin olduğu caddelerde gerçekleştirilen kar küreme çalışmalarında ise yol kenarlarında bırakılan ve kaldırımlara park edilen araçlar yüzünden aksamalar yaşandı.
Belediye ekipleri, karla mücadelede sadece temizleme değil, hasta vatandaşları hastaneye yetiştirme, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olma, sokak hayvanlarını besleme gibi çalışmaları da aralıksız yerine getirdi. 

Son 60 Yılın Doğal Afetinde Yanımızda Olan İlçe Halkına Teşekkür Ederim

Belediye Başkanı Elif Köse, son 60 yılın en yoğun kar yağışını önceden aldıkları önlemler sayesinde önemli bir sorun yaşamadan geride bıraktıklarını söyledi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden daha önceden aldıkları veriler doğrultusunda bir kriz masası oluşturduklarını ve kar yağışıyla birlikte mesaiye başladıklarını anlatan Köse, "Kar yağışı ilçemizde 4 gündür durmaksızın devam ediyor. Ekiplerimiz ile daha önceden hazırlıklarını tamamladığımız çalışmalarımıza yağışın başladığı saniyeden itibaren başladık. 24 saat durmadan sahada -7, - 8 derece sıcaklıkta ekiplerimiz görev yaptı ve hala devam ediyorlar." diye konuştu. 

İlçede ana cadde ve yollarda ulaşımın hiç durmadığını, ara sokakla ise kısa sürede açıldığını anlatan Köse, "Bizi zorlayan sokak ve cadde kenarlarına bırakılan araçlar. Bu araçlara zarar vermemek adına ekiplerimiz bir çok yere girmekte zorlandı, bazı yerlere giremedi. Araçlar kardan hiç görünmüyordu. Ekiplerimiz çok titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Ben bu zaman içinde bize sabır gösteren Safranbolululara, son 60 yılın doğal afetinde yanımızda olan ilçe halkına teşekkür ederim." ifadelerine yer verdi. 

Köse, yağışların bir hafta daha süreceğini, ekiplerin mesailerine aralıksız devam edeceğini, sorun yaşanması halinde kriz masasına 0 370 712 41 14 nolu hattan ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.
 

Yorumlar (19)
Selim 4 ay önce
Algı var .... Hizmet yok.... Sınıfta kaldın
meral yayla 4 ay önce
Sayın başkan, karın 20 cm fazla yağması bahaneniz olmuş, makina partınız pert araç dolu, saçma sapan etkinliklere para harcayacağınıza ya bi reviziyon yada satın alma yapın. 60 model kepçenin peşinden çekim yapsın diye araç gönderiyorsunuz :)) göstermelik hizmet için size oy vermedik. Cebimizden para verip kepçe kiraladık yolumuzu açtırmak için, onun için kendinizi savunmaya çalışmayın bizden size artık oy yok, sınıfta kaldınız malesef
S,s 4 ay önce
0 aldınız. Kimse kusura bakmasin
SON BÜKÜCÜ 4 ay önce
REKLAM YAPMAYA BENZEMEZ BELEDİYECILIK,BEREKET YAĞDI ANLAYANA....
Tabıı ki savunacagım Erzurum belediyesini. sen yine lafı farklı anladın ..olur böyle şeyler.laf yetiştirecegim derken... 4 ay önce
Tabıı ki savunacagım Erzurum belediyesini. sen yine lafı farklı anladın ..olur böyle şeyler.laf yetiştirecegim derken...
Safranbolulu 4 ay önce
Site sakinleri kepçe tutup site önündeki karları kaldırıyor,düşünün Safranbolu belediyesinin hizmetini !!! Araç park edecek yer yok! Sonra sosyal belediyecilik !! Siz önce gerçek belediyecilik yapında sonra yaparsınız sosyalini
İhsan 4 ay önce
Geldiğinizden beri neyi becerdiniz ki kar küremeyi beceresiniz,her şeye bir bahane...siz içinizde kavgaya devam edin...!
Efe 4 ay önce
Mahalle araları pert lutfen mahalle aralarında çalışın Hızmet ıstıyorum hızmet
Gerçekçi Yetmişsekiz 4 ay önce
Safranbolu Belediyesi Bu Süreçte Kar Altında Kaldı. Karla Mücadele Konusunda Sıfır Aldı. Bu Mesele Seçim Zamanı Elif Başkana Çok Puan Kaybı Yaşatacaktır.
Gerçekçi 4 ay önce
Sayın Başkan ; bu fotoğrafı köyiçi meydan da değilde ,Esentepe de verebilirmisiniz. ?
hüseyin 4 ay önce
Safranbolu halkı olarak siz kaşındınız.Chp kim belediyede hizmet üretmek kim?Onların en iyi icraati kendi yandaşiarına konser vasıtasıyla para aktarmak,bir de heykel.İktidar olsalarda farklı bir şey beklemeyin.Biz 1970 lerden beridir biliyoruz chp yi.
musti 4 ay önce
erdoğan caymaz ve mustafa ereni ı tenzih ederek katılıyorum
Ali Cantez 4 ay önce
bereket yagiyor adam kalmis elestiriyo..erzurumda tum anayol arterleri kapali kardan. simdi erxurum brlediyesi sınıfta mı kalmış oluyor ? Bre
SON BÜKÜCÜ 4 ay önce
Ali CANTEZ sen önce Türkçe yazmayı öğren sonra belediyeyi savun.
Muhammet mescier 4 ay önce
Bugün esentepe mahallesinde millet kepçe operatorleriyle pazarlık yapiyodu :)) Belediyecilik işte budur. Ben dahil millet bin pişman , seçim zamanı bunları tekrar hatırlatırız.
MaviAteş 4 ay önce
Karabük Net Haber, son 60 yılın rekoru diyerek Safranbolu Belediyesi'nin beceriksizliğini örtmek için görevlendirilmiş anlaşılan. CHP şimdiye kadar neyi düzgün yapmış ki bu işi de düzgün yapsın.
Ali Cantez 4 ay önce
Yazıya Bır siyasi partiye laf atarak demogojiyle başlayan kişinin demogojiden yerinmesi ironik.
erdi sarı 4 ay önce
Ali Cantez,, Anlattıklarınla yerel yönetimin ne alakası var kardeşim ben önce hizmete bakarım, Demogoji yapma
Ali Cantez 4 ay önce
işin gücün chp ..işin gücün eleştirmek... chp en azından kandile gitmedi chp en azından fetöcülerle fotograf çektirmedi chp en azından fakir üniversite öğrencilerini özel yurtlara teslim edip tacize intihara göz yummadı. bir gecede dolar zengini yaratmadı . daha ne diyelim...Hazmetme kültürünün gelişmesi lazım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner11
banner12
6
açık
banner125
banner18
banner74