SAFRANBOLU'DA 19 MAYIS ÇOŞKUSU

Tarihi Kent Safranbolu'da 19 Mayıs Törenlerle Kutlanıyor.

banner108
Safranbolu 19.05.2021, 15:41 19.05.2021, 16:08
482
SAFRANBOLU'DA 19 MAYIS ÇOŞKUSU
banner36

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a giderek bir ulusun kurtuluş mücadelesini başlattığı, böylesi önenli bir günü Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs 1919'un 102. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Korumanın Başkenti Safranbolu'da da törenlerle Kutlanıyor.

Corona virüs nedeni ile toplu olarak kutlanamayan bayram sınır tanımadı. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin sosyal medyadan yaptığı “Safranbolulu hemşehrilerimi bayrakları ile birlikte balkonlara davet ediyorum” çağrısı ile başlayan bayraklarla süslü onlarca aracın katıldığı konvoy Kültür Merkezinin önünden hareket etti.

Safranbolu’nun tüm mahallelerini gezen konvoyun başında balkonlarda ellerinde bayraklarıyla coşku ile bekleyen vatandaşları selamlayan Başkan Köse, zaman zaman yolda bekleyen çocuklara Türk Bayrağı hediye etti.

 Yaklaşık iki saat süren 19 Mayıs gezisi Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında son buldu.

Program sonrası bir açıklama yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; “Ne yazık ki, buruk bir kutlama olacak. Bu yıl alanlarda olamayacağız. Ancak bu durum sokaklardaymışız gibi coşkuyla kutlamamıza engel olamayacak. Çünkü insanların içindeki Atatürk ve Cumhuriyet sevgisinin asla bitmeyeceğini bu gün bir kez daha gördük. İnanıyorum ki bu sevgi daha nice 102 yıllar daha devam edecek. Buradan bire kez daha tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum” dedi. 

Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında bulunan anıtta yapılan çelenk sunma törenine Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ve Belediye Başkanı Elif Köse'nin yanı sıra Protokol Üyeleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasına geçildi.

Gençlik adına öğrenciler tarafından şiir okunmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz'ün günün anlam ve önemini belirten konuşması takip etti. 

Tören, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

Yorumlar (0)
banner11
13
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74